Peygamber Efendimizin ismini yere yazdırmadı

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in ismini yere yazıp çekim yazmak isteyenlere tepki gösterip engel olan adam sosyal medyada büyük takdir kazandı.

Not: Bu video ile ilgili olarak, filmin yönetmeni, internet sitemize bir açıklama yollamıştır. O açıklama şöyledir:

AÇIKLAMA

Geçen hafta Bolu’da gerçekleşen ve maalesef şuan başka yönlere evrilmeye başlayan olayla ilgili sizi bilgilendirmek ve yanlış anlaşılmayı düzeltmek için yazıyorum.

“Peygamberimizin ismi ayaklar altına alınmıştır” adıyla yayılan videonun aslı şu şekildedir:

Bu film, gerekli mülki idare makamlarından yazılı izinleri alınmış, tamamen Hz. Peygamber (SAV) sevgisi ve saygısı üzerine bina edilmiş olup, O’nu daha iyi anlayabilmenin, sevebilmenin ve O'nun İslami hayat biçiminin daha iyi anlatmaya dönük bir kısa film projesidir. Ulusal bir kısa film yarışması için hazırlanan filmin çekimleri günlerdir gece gündüz devam etmiş, son sahnenin çekiminin yapılması için tarihi Tabaklar Camii önünde, Peygamber Efendimizin (SAV) adının insan zinciri ile ortaya çıkarılmasıyla, birbirine kenetlenmiş ümmet bilincinin temsil edileceği sahnenin prova çekimleri için toplanılmıştır.

Olayın başlangıcı, Peygamber Efendimizin (SAV) isminin insanlarla oluşturulması için gerekli işaretlemeler, insanların nerede duracaklarının planlanması ve belirlenmesi için Hz. Peygamberimizin (SAV) isminin çekimler bittikten sonra ayak altında kalmaması için tebeşir ya da kalemle işaretlemek yerine, çekimler esnasında üzerine basmamak ve bittikten sonra toplamak kaydıyla kurutulmuş gerçek gül yaprakları ile yapılması planlanmıştır.

Yani gül yapraklarına basmamak ve çekimlerden sonra toplamak ana hedef olarak düşünülmüştür. Gül yaprakları büyük özenle ve öğrencilerin kendi elleriyle gerekli şekillendirmeler yapılmıştır.

Bolu’nun en işlek mekanı ve o saatlerde daha da kalabalık olan İzzet Baysal Caddesinde çekim alanında toplanan vatandaşlar, henüz yer işaretlemeleri ve prova aşamasında olan gerçek planın oluşumu esnasında, yapılan bu çalışmaları yanlış yorumlamıştır. Bir iki kişi yerlere serilen gül yapraklarını ayaklarıyla bozmaya başlamış ve bir kargaşa durumu oluşmuştur. Filmin yönetmeni ve filmde rol alacak oyuncular da gül yapraklarını ayaklarıyla bozan ve basan kişileri uyarmaya ve durumu izah etmeye çalışmıştır. Bir vatandaş ise bu kargaşada olan biteni tam anlamadan, cep telefonu ile canlı yayın yaparak adı geçen videoyu çekmiş ve kendi sosyal medya hesabından yayınlamıştır. Bu videoda konuşma yapan kişi konu hakkında filmin yönetmeni ile görüşmeden, oradaki insanları dinlemeden kendi yanlış fikirlerini beyan etmiştir.

Sizin de yayınladığınız video üzerinden, birçok farklı sosyal medya hesapları, olayın aslını araştırmadan, tam olarak bilmeden, bizlere ve bu masum kızlarımıza çok çirkin şekilde küfür, hakaret ve iftira edilmekte namuslarına dil uzatılmaktadır. Vatanları için canını seve seve verecek insanlara vatan haini iftirası bile atılmaktadır. Tüm bu küfür ve iftiralar da maalesef Rahmet ve Merhamet Peygamberine sözde sahip çıkma ve koruma adına kendi insanlarımız tarafından yapılmaktadır.

Hayat önderimiz Peygamber Efendimiz (SAV) İslamı tebliğ etmeninin en zor zamanlarında Mekke, Taif ve diğer beldelerde kendisini taşlayan, saldıran, küfür eden insanlara karşı merhametini esirgememiş, onları affetmişken bile, kendisini savunma imkânı verilmeyen insanlara küfür, hakaret ve iftira etmek Müslüman şahsiyetine yakışmamaktadır.

Bu video hakkında sizleri doğru bilgilendirmiş olup, hukuki takipler ve Basın Konseyi nezdinde de şikayetlerimiz dahil tüm girişimlerde bulunduğumuzu beyan ederken adı geçen videonun kaldırılmasını rica eder, hayırlı çalışmalar dilerim.

Filmin Yönetmeni