Şimdi milletin Meclis’i oldu

AK Partili Nurcan Dalbudak, Gülay Samancı, Sevde Beyazıt Kaçar ve Gönül Bekin Şahkulubey dün Genel Kurula başörtüsü ile gelerek, 79 yıllık prangayı kırdı... AK Parti’nin yanısıra MHP ve BDP de başörtülü vekillere destek verdi... CHP kanadı ikiye bölünürken, Meclis’te korkulduğu gibi bir gerilim yaşanmaması kamuoyunu mutlu etti...

31 Ekim 2013 Perşembe 23:25
Şimdi milletin Meclis’i oldu
HASAN ÖNAL / TBMM BÜROSU - TBMM Genel Kurulu dün tarihi bir ana ev sahipliği yaptı. Millet tarafından seçilerek TBMM’ye gönderilen vekillerin başörtülü görev yapmalarının önüne çıkarılan ilkel engel artık tarih oldu. Hac dönüşü kapanma kararı alan AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Konya Milletvekili Gülay Samancı, Kahramanmaraş Milletvekili Sevde Beyazıt ve Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey, TBMM Genel Kurulu’na başörtülü olarak geldi. CHP, MHP, BDP, HDP ve AK Parti temsilcilerinin grupları adına birer kısa konuşma yaptığı Meclis’te birkaç CHP’li vekilin şov yapmasının haricinde bir olumsuzluk yaşanmadı.

AK PARTİLİ SATIR: BUGÜN BİR YASAK TARİH OLDU

Konuyla ilgili TBMM Genel Kurulu’na hitap eden AK Parti Grup Başkanvekili Mihriban Belma Satır, Türkiye’de bugün bir yasağın daha tarih olduğunu ifade etti. Türkiye’de yasal engeli olmayan sıkıntılı bir durumu da ortadan kaldırdıklarını hatırlatan Satır, “Kadın üzerinden, kadının giysisi üzerinden siyaset yapılması ilk günden reddettiğimiz bir konuydu. Başörtülü arkadaşlarımızın TBMM çatısı altında olması demokrasinin gereği, laiklik gereği ve hukuk devleti olmanın gereğidir. Yoksa önlerinde bu zamana kadar hiçbir yasal engel yoktu. Kadınlar bugüne kadar olayların öznesi olmayıp teferruat oldular. İnşallah bugünden sonra artık kadınlar özne olacak. Yıllar önce Merve Kavakçı döneminde yaşanan sıkıntıları yaşamadık ve bundan sonra da yaşamayacağız. İnşallah daha güzel günlerde birlikte olmayı diliyorum” dedi.

MHP’Lİ DEMİREL: ARTIK HANIMLAR ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN

MHP Grubu adına konuşan Eskişehir Milletvekili Ruhsar Demirel de, bugünün olağan bir gün olduğunu ve Meclis’e giren başörtülü vekiller üzerinden tüm kadınlara mobing yapıldığını belirtti. MHP olarak insanları kılık kıyafet üzerinden tanımlamayı reddettiklerini belirten Demirel, “Biz hanımlar üzerinden artık siyaset yapmayın lütfen. Bizim sorunlarımız ne giydiğimiz değil, aç kalan çocuklar, giysisi olmayan çocuklardır. Biz memleketin sorunlarını konuşmak üzere toplanmışken, kendi sorunlarımızı konuşuyorsak, bunu oturup tartışmalıyız. 2008’de MHP olarak bu teklifi yaptığımızda bu teklifi reddedenler, ‘411 el kaosa kalktı’ diyenler bugün özgürlük diyorlarsa oturup vicdanlarını sorgulasınlar” dedi. Erkeklerin artık kadınların mahrem alanlarından çıkması gerektiğini vurgulayan Demirel, “Biz sizlerin ne yiyip ne giydiğinizi konuşuyor muyuz? Herkes inançları gereği yaşasın” diye konuştu.

CHP’Lİ İNCE: BAŞÖRTÜLÜLER DE BAŞÖRTÜSÜZLER DE BACIMIZ

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de seçimler yaklaşırken başörtülü vekiller üzerinden mağdur edebiyatı yapılmasına izin vermeyeceklerini ifade ederek, “Başörtüsü üzerinden meydanlarda siyaset yapılmasına izin vermeyeceğiz. Başörtülüler de bizim bacımız, başörtüsüzler de bizim bacımız” dedi. Kendisinin bir kız kardeşi bulunduğunu belirten İnce, onun da 12 yaşından beri başörtülü olduğunu kaydetti. İnce, AK Parti’nin bütün özgürlükleri yok ettiğini öne sürdü.

İnce’nin bazı sözleri AK Partili Milletvekilleri tarafından uzun süre alkışlandı.

BDP’Lİ BULDAN: SORUNUN ÇÖZÜLMESİNDEN MEMNUNUZ

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan da Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok önemli sorunlarından birinin TBMM çatısı altında çözülmüş olmasından dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ederek, “Bu çatı altında 2. bir Merve Kavakçı olayı yaşanmadığı için tüm grupları ve partileri kutluyorum” dedi. Kadın meselesinde erkeklerin konuşmaması gerektiğini belirten Buldan, “Kadınların ne giyeceğine, ne takacağına, nasıl hareket edeceklerine karışmasınlar” dedi. Buldan, Türkiye’de artık hiçbir konuda yasakların olmaması gerektiğini kaydetti.

HDP’Lİ TUNCEL: GERİLİM OLAN BİR SORUN ÇÖZÜLDÜ 

HDP Genel Başkanı Sebahat Tuncel de Türkiye için gerilim olan bir sorunun çözülmüş gözüktüğünü ifade ederek, “Bu zafer iktidarın başarısı değildir, sokakta bu mücadeleyi veren kadınların başarısıdır. Lütfen artık kadınlar konuşsun. Bugün TBMM geç de olsa bir hak ihlalini ortadan kaldırmıştır. Ancak Alevilerin de sorunları var onların da sorunlarının bu Meclis’te çözülmesi gerekiyor. Bugün buraya başörtüsü ile gelen kadın arkadaşlarımız bu girişimlerini keşke önceden gerçekleştirselerdi” dedi.

CHP’Lİ YILMAZ’DAN TİŞÖRTLÜ ŞOV

CHP’li Dilek Akagün Yılmaz, başörtülü milletvekillerine yönelik giydiği tişörtle TBMM Genel Kurul’nda şov yaptı. Yılmaz üzerinde Türk Bayrağı ve Atatürk resmi olan tişörtle Genel Kurul’da boy gösterdi. Yılmaz, “Bu Meclis’te laikliğin ortadan kaldırılmasına, dini simgelerin istismar edilmesine yönelik bir çaba varsa, cumhuriyet kadınları olarak; demokrasiye, laikliğe inanan bir milletvekili olarak, Atatürk ve Türk bayrağıyla onlara cevap vermek istedim” dedi.

PAVEY’DEN ALKIŞLANACAK SÖZLER

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, başörtülü milletvekillerinden beklentisinin büyük olduğunu belirterek, “Bundan böyle; mini etek giydiği için işten atılan, sol kulağı küpeli olduğu için dövülenlerin, Hıristiyan olduğunu gizlemek için isimlerini değiştirenlerin güvenlikleri, herkesten çok bu kadın vekillere emanettir. Artık, türbanı bir insan hakları  ihlalinden, bir insan hakları kazanımına dönüştürmek,  onların sorumluluğudur” dedi.

DALBUDAK: MUTLUYUZ

TBMM Genel Kurul çalışmalarına başörtülü katılan AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak, Genel Kurul salonuna girmeden önce gazetecilerin “neler hissediyorsunuz?” sorusuna, “Mutluyuz arkadaşlar” diye cevap verdi.

Diş hekimi Sefa Dalbudak ise, eşinin Meclis Genel Kuruluna başörtüsüyle girmesini ve ardından yaşanan gelişmeleri muayenehanesindeki çalışanlar ve hastalarla televizyondan izledi.

Telefonla arayanların tebriklerini kabul eden Dalbudak, gazetecilere çok duygulandığı için konuşamayacağını ifade ederek, “Bu, kabul olmuş dualardır” dedi.

SAMANCI’YA EŞİNDEN DESTEK

Samancı’nın eşi Ali Rıdvan Samancı ise eşiyle gurur duyduğunu belirterek, “2013 Türkiyesi’nde, Merve Kavakçı’ya yönelik tepkiyi beklemiyordum. Meclis’e girişi çok hoş oldu. CHP Grubu fazla tepki vermedi. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Samancı, İslam’ı yaşayan bir Müslüman olarak eşinin başını örtmesini her zaman istediğini belirterek, “Çok gurur duydum. Kendisine bu konuda çok teşekkür ediyorum. Başını kapattığı için gurur duydum” dedi.

MARDİN’DE SEVİNÇ

AK Parti Mardin Milletvekili Gönül Bekin Şahkulubey’in Meclis’e başörtüsüyle girmesi memleketi Mardin’de de sevinçle karşılandı. Şahkulubey’in akrabası İpeklisümer, “Kapanmak en doğal hakkı. Dinimizin vecibesidir” dedi.

Öte yandan, Şahkulubey’in Meclis’e başörtüsüyle girmesini televizyondan izleyen Mardinliler, Şahkulubey’i destekledi.


Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 31 Ekim 2013 Perşembe 23:25

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    26 Haziran 2019