Richard Nixon

Richard Nixon, 1969-1974 yılları arasında görev yapmış Amerika Birleşik Devletleri'nin 37. başkanıdır.

Richard Milhous Nixon, 9 Ocak 1913 tarihinde ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Orange şehrindeki Yourba Linda köyünde, Frank Nixon ve Hanna Milhous çiftinin 5 oğlunun ikincisi olarak dünyaya geldi. 1937 yılında Duke Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden avukat olarak mezun oldu. Daha sonra Whittier şehrinde avukatlık yapmaya başladı. Ardından Washington D.C.'deki Fiyat Denetim Dairesi'nde çalıştı. II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesi üzerine Ağustos 1942'de donanmaya katıldı ve Pasifik Cephesi'nde görev yaptı. Terhis olduktan sonra Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak siyasete atıldı. 1947 seçimlerini kazanarak Temsilciler Meclisi'ne Kaliforniya delegesi olarak girdi. Bu görevini 1950 yılına kadar sürdürdü.

1950-1952 yılları arasında senato üyeliğinde bulundu. Dwight David Eisenhower'ın başkan seçildiği 1952 seçimlerinin sonunda başkan yardımcısı oldu. 1960 başkanlık seçimlerinde, John F. Kennedy karşısında yenilgiye uğrayınca siyasetten çekildiğini açıklayarak avukatlık yapmak üzere New York'a yerleşti. 1968 yılında Cumhuriyetçi Parti'nin adayı olarak başkanlık seçimlerine katıldı. Seçimleri kazanarak başkan seçilen Nixon, Ocak 1969'da göreve başladı. Göreve başladıktan hemen sonra yabancı ülkelerdeki ABD birliklerinin sayısını azaltıp, bunun yerine küçük devletlere yapılan ekonomik ve askeri yardımları arttırmayı öngören Nixon Doktrini'ni açıkladı. Bunun yanında Vietnam'daki ABD askerlerini geri çekmeye başladı.

Baş gösteren enflasyon iç politikada karşı karşıya kaldığı en önemli sorun oldu. Fiyat ve ücretlerin sıkı bir biçimde denetlenmesini öngören politikaların yanı sıra ABD dolarını iki kez devalüe etti ve devlet harcamalarını kısmaya çalıştı. Yine de enflasyon denetim altına alınamadı ve bütçe açıkları ABD tarihindeki en yüksek düzeye ulaştı. Şubat 1972'de Çin Halk Cumhuriyeti'ne giderek bu ülke ile ABD arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlatan Nixon, aynı zamanda SSCB'yi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Mayıs 1972'de yapılan bu ziyaretin sonunda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında nükleer silahların üretiminin sınırlandırılmasını öngören bir antlaşma imzalandı.

1972'de yeniden başkan seçilen Nixon'ın ikinci başkanlık döneminin en önemli olayı Watergate Skandalı oldu. Nixon Watergate olayının gizlenmesi için çaba gösterdiği ve olaydan sonraki birkaç günde içinde, FBI'nin (Federal Soruşturma Bürosu) olayı araştırmasını önlediğini itiraf etti. Kongre ve parti içindeki desteğini kaybedince, başkanlıktan istifa ettiğini açıkladı.Yardımcısı Gerald Rodolph Ford Jr. 9 Ağustos 1974'de başkanlığı devraldı. Gerald Rodolph Ford Jr.'un Eylül 1974'te Nixon'ı bağışladığını açıklaması kamuoyunda sert tepkilere yol açtı.

Richard Nixon, geçirdiği beyin kanaması nedeniyle kaldırıldığı hastanede 22 Nisan 1994 tarihinde 81 yaşında öldü.

Özel hayatı

Richard Nixon, 21 Haziran 1940 tarihinde Pat Nixon ile evlendi. Bu evlilikten Patricia (Tricia) ve Julie adlarında iki kız çocukları oldu. 1993 yılında Pat Nixon, akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetti.

Dış politika

Richard Nixon, Ocak 1969'da göreve başladıktan hemen sonra yabancı ülkelerdeki ABD birliklerinin sayısını azaltıp, bunun yerine küçük devletlere yapılan ekonomik ve askeri yardımları arttırmayı öngören Nixon Doktrini'ni açıkladı. Temmuz 1969'da ilan ettiği ve kendi adıyla anılacak bu doktrine göre ABD gelecekte Vietnam gibi bağlantılara girmeyecek ve yerel savaşlara muharip askerlerle katılmaktansa ekonomik ve askeri destek sağlayacaktı.

Nixon Doktrini uyarınca bir süre sonra Vietnam'daki ABD askerlerini geri çekmeye başlayarak ülkesini Çinhindi batağından çıkarmayı başardı. Paris antlaşmaları Ocak 1973'te imzalandı. Antikomünist kişiliğine rağmen, Sovyetler Birliği ile tatminkar ilişkiler sürdürdü. Aynı zamanda bu ülkeyi ziyaret eden ilk ABD başkanı oldu. Mayıs 1972'de yapılan bu ziyaretin sonunda, ABD ile Sovyetler Birliği arasında nükleer silahların üretiminin sınırlandırılmasını öngören bir antlaşma imzalandı.

Şubat 1972'de Pekin'i ziyaret ederek 21 yıl aradan sonra Çin ile ABD arasındaki diplomatik ilişkileri yeniden başlattı. Kendinden önceki Başkan Lyndon B. Johnson'un ihmal ettiği Batı Avrupa ile ilişkilere her zaman önem verdi. 1973 yılında Yom Kippur Savaşı patlak verdiğinde, Kissinger'ın giriştiği görüşmeler çatışmaların durmasına, sonra da İsrail ve Mısır arasında görüşmelerin başlamasına imkan verdi.

İç Politika

Richard Nixon, başkanlığı döneminde iç politikada başarı gösteremedi. Karşı karşıya kaldığı en önemli sorun enflasyon oldu. Ağustos 1971'de enflasyonu denetim altına almak amacıyla uygulamaya koyacağı yeni ekonomik politikaları açıkladı. Fiyat ve ücretlerin sıkı bir biçimde denetlenmesini öngören bu politikaların yanı sıra ABD dolarının altına çevrilebilirliğini (konvertibiletisini) durdurmak zorunda kaldı. ABD dolarının iki kez devalüe edilmesi ve devlet harcamalarının kısılmaya çalışılmasına rağmen, enflasyon denetim altına alınamadı ve bütçe açıkları ABD tarihindeki en yüksek seviyeye ulaştı. 18 Aralık 1971 tarihinde imzaladığı Alaska Yerli Talepleri Çözümleme Yasası da dönemindeki en önemli ekonomik ve toplumsal olaylardan biridir.

Watergate Skandalı

1972 yılında rakibi Senatör George S. McGovern'ı yenilgiye uğratarak yeniden başkan seçilen Richard Nixon'ın ikinci başkanlık döneminin en önemli olayı Watergate Skandalı oldu. Başkanın Yeniden Seçilmesi Komitesi (CRP) tarafından kiralanmış beş kişinin Demokratik Parti'nin Watergate adlı binadaki genel merkezinde yakalanmasıyla başlayan bu skandal olayların araştırılması sırasında büyüdü. Olayı meydana çıkaran Washington Post, Cumhuriyetçi Parti'yi, Ocak 1973'ten itibaren de başkanın çevresini ve bizzat kendisini suçlamaya başladı.

Suçlamalar karşısında Nixon, hem senato ile işbirliği yapmayı, hem ilk zamanlarda olayla ilgili görüşmeleri kaydettiği teyp bantlarını adalete teslim etmeyi reddetti. Bunun üzerine Kongre, bir Impeachment (yargı yoluyla görevden alma) davası açmayı kararlaştırdı. Nisan 1974'te, Nixon'ın nihayet izin vermesi üzerine kayıtların yayımlanması, kendi sonunu getirdi. Başkanın yakın çalışma arkadaşlarından bazıları da olayla ilgili suçlu bulunup mahkum olunca, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu, Temmuz 1974'te Nixon'ın yargılanmasına karar verdi.

Mahkeme üyelerinin çoğunun kendisine karşı oy kullanacağını anlayan Nixon, 4 Ağustos'ta Watergate olayının gizlenmesi için çaba gösterdiği ve olaydan sonraki birkaç günde içinde, FBI'nin (Federal Soruşturma Bürosu) olayı araştırmasını önlediğini itiraf etti. Bu açıklama nedeniyle hem Kongre, hem de parti içindeki desteğini kaybedince, 8 Ağustos akşamı başkanlıktan çekildiğini açıkladı. Yardımcısı Gerald R. Ford 9 Ağustos'ta başkanlığı devraldı. Ford'un Eylül 1974'te Nixon'ı bağışladığını açıklaması kamuoyunda sert tepkilere yol açtı.