THY Gezi Sayfası - Kastamonu

Pervin Buldan

Pervin Buldan, 002 Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Halk Partisi'nden aday oldu. Fakat partisinin seçim barajını aşamaması üzerine milletvekili seçilemedi. 2007 yılında da bağımsız olarak girdği seçimlerde Iğdır milletvekili oldu.

Pervin Buldan, 6 Kasım 1967 tarihinde Hakkari'de doğdu. Lise eğitiminin ardından Iğdır İl Özel İdaresi'nde memur olarak çalışmaya başladı. 1987 yılında Leyla Zana’nın kardeşi Savaş Buldan ile evlendi. Daha sonra iş sebebiyle İstanbul'a taşındı. Bu sırada PKK'ya haraç vermekle suçlanan eşi kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırılarak öldürüldü. Bunun üzerine Cumartesi Anneleri'ne katılan Buldan, dört yıl boyunca Taksim'de Galatasaray Lisesi önündeki eylemlerde aktif olarak yer aldı. Bunun yanında Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin kurulmasında da öncü oldu. 

Siyasi Yaşamı

Pervin Buldan, 2002 Türkiye genel seçimlerinde Demokratik Halk Partisi'nden aday oldu. Fakat partisinin seçim barajını aşamaması üzerine milletvekili seçilemedi. 2007 yılında da bağımsız olarak girdği seçimlerde Iğdır milletvekili oldu. Bu dönemde Demokratik Toplum Partisi'ne (DTP) katıldı. DTP'nin  Anayasa Mahkemesi kararıyla kapatılmasının ardından da Barış ve Demokrasi Partisi'ne (BDP) geçti. 2011 senesinde de yeniden Iğdır ilinden milletvekili seçildi. 5 Temmuz 2011 tarihinde de BDP'nin grup başkanvekili oldu