Mesut Yağan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ''Meydanlara inin'' çağrısı üzerine harekete geçen Mesut Yağan, eşi, kardeşi ve babasıyla birlikte sokaklara çıktı. Yağan, Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde darbeci askerler tarafından şehit edildi.

Mesut Yağan, şoförlük yaparak ailesine ve 3 çocuğuna bakıyordu. 7 yaşında Evrim isimli bir kızı, 2 ve 3 yaşlarında Kerim ve Metin isimli iki oğlu olan Yağan, 8 yıldır Tuğçe Yağan ile evliydi.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkan ve Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne giden Yağan ve ailesi, ilk tankı geçerek ikinci tankın yanına geldi. Tanktan çıkarılan darbeci askerin polisin elinde olduğunu gören şehidin eşi Tuğçe Yağan, polisi ikna ederek darbeci askere zarar verilmemesini sağladı.

Bunun üzerine Yağan, tankın üzerine çıkarak diğer darbeci askeri ikna etmeye çalıştı. Bu sırada darbeci askerlerin kurşunuyla vurulup eşinin gözleri önünde yere düşen Mesut Yağan’ın vücudundan hızla kan boşalmaya başladı.

O sırada yolda gördükleri araçları durdurmaya çalışan Tuğçe Yağan, eşinin erkek kardeşiyle beraber hastaneye gitmek için yola çıktı. Yolda birkaç kez suni teneffüs yapmayı denese de Mesut Yağan’ın ciğerleri parçalandığı için başarılı olamadı.

Eşine yolda giderken bilincini açık tutmak için adını sorduklarını söyleyen Tuğçe Yağan, eşinin ''Metin Evrim'' cevabını verdiğini yani çocuklarının adını sayıkladığını anlattı. Gözlerini kapatırken eşinin yanında olan Tuğçe Yağan, ''Başındaydım yüzüme bakarken gözlerini kapadı bir daha da açamadı'' diye konuştu.

32 yaşındaki Mesut Yağan, 17 Temmuz Pazar günü Ankara’da toprağa verildi.