Yüzde 30 Kulübü Türkiye'nin çalışmaları ilk meyvelerini verdi

Kadınların üst yönetimlerdeki oranını arttırmayı amaçlayan Yüzde 30 Kulübü'nün toplantısı Sabancı Center'da yapıldı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 18:07
Yüzde 30 Kulübü Türkiye'nin çalışmaları ilk meyvelerini verdi

Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu öncülüğünde Türkiye'de hayata geçirilen, şirketlerin yönetim kurullarında ve üst yönetiminde çalışan kadın personel oranının yüzde 30'a çıkarılmasını amaçlayan Yüzde 30 Kulübü Projesi'ndeki gelişmelerin aktarıldığı toplantı bugün Sabancı Center'da yapıldı.

Toplantının açılışını Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurulu Başkanı, Akkök Holding CEO'su Ahmet Cemal Dördüncü gerçekleştirdi. Günümüzde kadınların üst yönetimlerde yer bulamadığını belirten Dördüncü, 'Biz yüzde 30 Kulüp olarak kadınların üst yönetimde daha çok söz sahibi olmasını sağlamaya niyetliyiz. Hedefimiz 2025 yılına kadar Borsa İstanbul'da Yıldız Pazar ve Ana Pazar'da yer alan toplam 295 şirketin yönetim kurullarında kadınların üye oranını ve üst yönetimde kadın oranını yüzde 30'a çıkarmak' dedi.

Dördüncü'nün konuşmasının ardından 'Çeşitlilik Konusunda İlerleme Neden Yavaş?' başlıklı panelde Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü ve Yüzde 30 Kulübü Türkiye Yönlendirme Komitesi Başkanı Mesa Ararat ve SPK Başkan Yardımcısı Bora Oruç konuştu. Eğer yönetim kurulları şirketleri geleceğe taşıyacak organlar alacak ise kadınları kapsamadan bunu yapamayacaklarını dile getiren Ararat, 'Bu sene ABD'de halka açık şirketlerin genel kurullarda yönetime karşı en fazla hissedar desteği gören önergeler arasında yönetim kurullarında çeşitlilik politikaları var' dedi.

Toplantı, Yüzde 30 Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Rachel Short'un konuşmasıyla tamamlandı.

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 18:07

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    12 Aralık 2018