Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi'nden Türkiye'nin tatbikatı için skandal çağrı!

Türk Deniz Kuvvetleri’nin Ege ve Akdeniz’de gerçekleştirmekte olduğu Deniz Kurdu Tatbikatı Yunanistan’ı rahatsız etti. Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, katılımcı ülkelere 'Tatbikata katılmayın' çağrısı yaptı.

19 Mayıs 2017 Cuma 21:28
Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi'nden Türkiye'nin tatbikatı için skandal çağrı!

Milliyet'in haberine göre, Türk Deniz Kuvvetleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da 13-26 Mayıs tarihleri arasında Ege ve Akdeniz'de Deniz Kurdu Tatbikatı gerçekleştiriyor. Türk yetkililer, yine her tatbikatta olduğu gibi NATO'ya bağlı ülkeleri gözlemci olarak Deniz Kurdu Tatbikatı'na davet etti. 22 Mayıs'ta gerçekleştirilmesi planlanan davet öncesi Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis, söz konusu ülkelere bir yazı yazarak Türkiye'nin Yunan hava sahasını işgal ettiğini belirterek, ülkelere “Tatbikata katılmayın” dedi.

Yunanistan'ın Ankara Büyükelçisi Kyriakos Loukakis mektubunda şu ifadelere yer verildi: “Türk otoritelerine göre tatbikat, Yunan ulusal hava sahası ve Rodos Uluslararası Havaalanı'nın bir bölümünü de kapsayacak şekilde Ege ve Doğu Akdeniz'de gerçekleştirilecek. Bu da uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri kapsamında Yunan egemenliğini ihlal etmekle birlikte sivil hava trafiğini de ciddi anlamda tehlikeye sokmaktadır.”

RAPORLAR HAZIRLANDI

Yunanistan'ın Ankara'da temsilcilikleri bulunan yabancı ülke temsilcilerine kara propaganda yaptığı bilgisine ulaşan Türk Dışişleri Bakanlığı da raporlar hazırladı. Deniz Kurdu 2017 tatbikatına Türk Deniz Kuvvetleri'nden 14 fırkateyn, 6 korvet, 17 hücumbot, 9 denizaltı, 6 mayın gemisi, 13 destek gemisi, 4 karakol gemisi, 4 deniz karakol uçağı, 19 deniz helikopteri, 7 SAT görev timi, 2 SAS görev timi katılıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ise 7 görev uçuşu ve 2 sorti HİK (Havadan İhbar ve Kontrol) uçağı ile 1 hedef çekme uçağı ile yer alıyor.

Haber Tarihi: 19 Mayıs 2017 Cuma 21:28

YORUM YAZ

  • S.MustafaS.Mustafa11 ay önce
    bunların anladığı dil... bora füzesini tatbikatta test edelim.. karadenize atılan füzeden bi tanede ege denizinde testini yapalım...
  • osmanoğlu2023osmanoğlu202311 ay önce
    yünanın korkması abestir! çünkü korkunun ecele faydası olmaz!500 sene bizim yönetimimizde olan yünan! halkı hangi kötlüğümüzü görmüşki bizden korkuyor..?demekki sonraları bize ihanet etmiştirki bunun vebali olacak diye endişe içinde kıvranıyorlar..!

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü