THY - TR Çıkışlı Güney Avrupa Kasım
impression

Yüksek teknoloji altyapısı için 6.1 milyar ödendi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın ikinci gününde bir konuşma yaptı.

08 Aralık 2017 Cuma 10:24
Yüksek teknoloji altyapısı için 6.1 milyar ödendi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TİM’in Ekonomi Bakanlığı’nın koordinasyonunda düzenlediği 6. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nın ikinci gününde yaptığı konuşmada, bir ülkenin gelişmesinin, kalkınmasının, üretim gücünü artırmasının, ürettiklerini markalaştırmasının, yeni ve yenilikçi ürünlerle dünyada varlığını hissettirmesinin, bütün paydaşların yerinde ve zamanında elin taşın altına koymasıyla mümkün olduğunu dile getirdi. Yüksek teknolojiye yönelik altyapı oluşturulması çerçevesinde bugüne kadar 6,1 milyar liralık destek verildiğini anımsatan Kalkınma Bakanı Elvan, 4 araştırma merkezine ödeneklerin gönderildiğini bildirdi.

Bakan Elvan, bu kapsamda kamunun, özel sektörün ve üniversitelerin üzerine düşenler görevler olduğuna işaret ederek, maddi ve beşeri kaynakların doğru ve zamanında yerli yerince kullanılması gerektiğini belirtti.

Özetle bütün bileşenlerin bir araya gelmesi, bütün paydaşların eş güdümlü hareket etmesi gerekir” diyen Bakan Elvan, “Dönemsel olarak bölgesel ve küresel etkilerden kaynaklanan sorunlar olabilir. Ancak neye yoğunlaşırsak, enerjimizi ne için harcarsak, sonuç alacağımız nokta da orasıdır. Elbette iç ve dış terörle mücadele edeceğiz, milli iradenin önündeki engelleri kaldıracağız, Türkiye’nin huzuruna ve istikrarına yönelik tehditleri bertaraf edeceğiz. Bütün bunları yaparken hiçbir şekilde kalkınmamızdan, teknolojiye, Ar-Ge’ye, projeye yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında küresel ekonomik gelişmelerden bahseden Bakan Elvan, küresel ekonomik kriz sonrası dünya ekonomisinin alınan tüm tedbirlere rağmen uzunca bir süre beklenen büyüme ivmesini yakalayamadığını anımsattı.
Bakan Elvan, “Başta FED olmak üzere bugüne kadar büyümeyi destekleyici para politikaları izleyen merkez bankaları da bu politikalarında bir değişim sürecine gitmektedir. Tüm bu gelişmeler bize küresel ekonominin artık yeni bir evreye girdiğini ve beraberinde hem fırsatları hem de riskleri getirdiğini gösteriyor” dedi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:24

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Kasım 2018