YSK: Sistemedışarıdan girilemez

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, son günlerde bazı yazılı ve görsel basında, seçim sistemiyle ilgili yazılıma dışarıdan müdahaleyle girilebileceği ve bu yolla seçim sonuçlarının değiştirilebileceği şeklindeki iddiaların tamamen yersiz ve gerç

19 Temmuz 2013 Cuma 22:18
YSK: Sistemedışarıdan girilemez

BALIKESİR
Güven, bazı özel ziyaretleri kapsamında geldiğiDursunbey’de, kızına ait eczanede basın mensuplarına yaptığı açıklamada,YSK’nın milli iradenin doğru tecellisi için her türlü tedbiri aldığınıve almaya da devam ettiğini belirtti. Seçim sonuçlarının, bilgisayaragirilmeden önce sandık kurulları tarafından kurul üyeleri vemüşahitlerin huzurunda  tespit edildiğini vurgulayan Güven, şöylekonuştu: “Sandık kurullarında yasa gereği siyasi parti üyeleri olduğugibi siyasi partiler müşahit de görevlendirmektedir. Bunların huzurundatespit edilen sonuçlar asıldır. Sandık tutanakları yine açık bir şekildebirleştirilmekte ve internet girişine kapalı özel bir ağ ile YSKmerkezine ulaştırılmaktadır. YSK’ya aktarılan seçim sonuçları, aynı andaYSK’nın verdiği uç kullanılmak suretiyle siyasi partilerin bilgisayarağlarına atılmaktadır. Yani tüm siyasi partiler, YSK portalı üzerindenilan edilen sonuçlarla, tutanakların aynı olup olmadığını denetlemeimkanına sahiptir.”
Güven, önümüzdeki seçimlerden itibaren sandıktutanaklarının, ilçe seçim kurullarında taranacağını ve YSK portalındailan edilen sandık sonucuyla görülebileceğini ifade ederek, “Bütün buolgular gözönüne alındığında seçim sistemiyle ilgili yazılıma müdahaleedilerek sonucun değiştirilebileceğini belirtmek, gerçekten uzaktır. Songünlerde bazı yazılı ve görsel basında, seçim sistemiyle ilgiliyazılıma dışarıdan müdahaleyle girilebileceği ve bu yolla seçimsonuçlarının değiştirilebileceği şeklinde iddialar yer almaktadır. Buiddialar tamamen yersiz ve gerçek dışıdır” diye konuştu.
Uzunyıllardır ileri sürülen ancak bir türlü değerlendirilemeyen bir başkaiddianın da seçmen sayılarının gerçeği yansıtmadığı şeklinde olduğunaişaret eden Güven, bu iddiayı öne sürenlerin, Mernis üzerinde alınanseçmen sayısının doğru olmayacağını, seçmenlerin elle yazılmasıgerektiğini iddia ettiğini kaydetti.
Seçmen tespitinin, adrese kayıtsistemi esas alınarak TC kimlik numarası ile yapıldığından, mükerrerkayıt mümkün olmadığı gibi ölüm, seçme ehliyetini ve vatandaşlık hakkınıkaybetme veya yeniden kazanma gibi durum değişiklikleri günlük olarakalınıp seçmen kütüğüne işlendiğini dile getiren Güven, elle yazımda iseher zaman mükerrer kayıt imkanı olduğundan bu sisteme geri dönmeninsağlıklı olmadığını söyledi.
YURTİÇİ SEÇMEN SAYISI 51 MİLYON 980 BİN 193
Bugünitibarıyla yurtiçi seçmen sayısının 51 milyon 980 bin 193, yurtdışıseçmen sayısının ise 2 milyon 772 bin 981 olduğunu belirten Güven, “126ülke ve 190 temsilcilikte seçim yapılacaktır. Seçim sistemimizin ABD veYunanistan’ın sistemiyle benzerliği olmayıp, güvenilir bir yapıdadır”dedi.

Haber Tarihi: 19 Temmuz 2013 Cuma 22:18

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü