YPG'ye yardım için Afrin'e geçtiler! Kim bu Hristiyan grup?

SDG içinde yer alan Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council, TSK'nın başlattığı Zeytin Dalı Harekatı ile ağır darbe alan terör örgütü YPG'ye yardım için Afrin'e geçme kararı aldı.

12 Şubat 2018 Pazartesi 14:58
YPG'ye yardım için Afrin'e geçtiler! Kim bu Hristiyan grup?

Afrin'de YPG hedeflerine yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı sürerken Fırat'ın doğusunda bazı gruplar YPG'ye yardım için seferber oldu. YPG'yi gizlemek için kurulan SDG'nin bileşenleri içinde yer alan Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council, Deyrizor bölgesinden ayrılıp Afrin’e, YPG’ye yardım için geçme kararı aldı. Peki kim bu Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council ?

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis son yaptığı açıklamada SDG içerisindeki bazı Kürtlerin Afrin’deki operasyonlar sebebiyle “dikkatlerinin dağıldığını” ve Afrin’e kaydığını söylemişti. 20 Ocak'ta başlatılan Zeytin Dalı Harekatı'na tepki gösteren SMC, günler sonra Afrin'e militan göndereceğini duyurmuş ve Afrin'e vardığını iddia ettiği teröristlerin görüntülerini twitter sayfasından duyurmuştu.

Habertürk Washington temsilcisi Serdar Turgut, Pentagon'un YPG raporundan ayrıntılar aktardığı bugünkü yazısında bu gruba dikkat çekmiş şu ifadelere yer vermişti: Bu arada Washington’daki birimlere göre SDG içinde yer alan Suriyeli Hıristiyan Syriac Military Council, Deyrizor bölgesinden ayrılıp Afrin’e, YPG’ye yardım için geçme kararı aldı. Washington’un, ‘Bu kararı alanlara her türlü yardımı keseriz’ tehdidine rağmen bu kararın alınması ilginç bulundu burada.”

Hristiyan Süryani ve Keldanilerin 2013'ün başında kurduğu Syriac Military Council, PKK'nın çatı örgütü YPG'nin alt birimleri arasında. Örgüt ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Haseke ve çevresinde faaliyet gösteriyor. 2014'te DEAŞ bahanesiyle Kuzey Irak'ta Sincar'a yerleşen PKK'nın o tarihteki saldırısında yine bu örgüt yer aldı.

Kuzey Irak'ta ve Suriye'de Rakka ve Deyrizor bölgesinde DEAŞ'a karşı yürütülen operasyonlarda ön saflarda bulunan Syriac Military Counci, son olarak Afrin'e YPG'ye yardım için askerlerini yolladı. 20 Ocak 2018'de, Syriac Military Council sözcüsü Kino Gabriel, SDF'nin sözcüsü oldu. Örgüt amacıını Suriye'deki Asur / Süryanilerin ulusal haklarını savunmak ve korumak olarak açıklıyor.

Haber Tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi 14:58

YORUM YAZ

 • vatan sevgisivatan sevgisi8 ay önce
  Allah'ın izniyle size yetecek gücümüz var topunuz gelin imansızlar
 • VatandasAliVatandasAli8 ay önce
  Bunlar savasi Türkiye`ye karsi yaptiklarini zannediyorlar, oysa farkinda olmadan Allah`a ve Resuluna da savas actilar. Muhammedin ordusu Mehmedleri degil yenmek onlara bakmaya bile cüret edemezler. Allah rehberi Kuran olani mutlaka korur, o nazli bayragi asla cignetmez rabbim, Türk ve Müslüman olmak bir ayricaliktir ! örnekleri tarihde cok.....
 • Osman19Osman198 ay önce
  Allah gostermesin Turkiye bir zayiflarsa iceriden kac tane Hacli asgeri cikar? 10bin? 50bin?
 • abdoabdo8 ay önce
  yahudiler bunlar.
 • Allahın bir kulu Allahın bir kulu 8 ay önce
  Bu abd zaten kürtleri korumaya değil bunları korumaya geldi.
 • zzzzzz8 ay önce
  radikal hristiyanlık dünyadan temizlenmeli. bütün kötülüklerin anası ve terörün en büyük organizatörü bu haçlı radikal hristiyan gruplardır.
 • MilletMillet8 ay önce
  Gelin kahpenin dölleri hepiniz gelin
 • halil45halil458 ay önce
  bu hristiyan gurup amerikanin teröristleri isid
 • salimsalim8 ay önce
  tüm terör örgütleri göbekten abd ye bağlı, abd onları birer birer cepheye sürecek ve sonuç almaya bakacaktır. Sonuç alamazsa kaybettiği bir şey yok hiç birinin tohumuna para saymadı.....
 • Kemal YılmazKemal Yılmaz8 ay önce
  Ooo hoş gelmişler yeni atış talimi hedefleri gelmişler.Hevallerin tünellerinde onlarada bi mezar hazırlarız.Mal hevallerin başına ne geliyorsa misliyle o yeni gelen kuşlarada yaşatır alim ALLAH MEHMETÇİK gelenlere.Gebermek isteyen tüm hainler buyursunlar afrine
 • YALANCIYALANCI8 ay önce
  AĞIR DARBEMİ??.. SINIRIN 10 KM ÖTESİNDE BİNLERCE TONLUK BETON SIĞINAKLARI BİLE VURUP YOK EDEMEDİK ALOOOOOO ...I GEÇİYON..
 • merdmerd8 ay önce
  eyyyyy ümmmeeetttt daha uyanmadınız hedef islamdır islamın kalesi türkiyedir
 • Eşref ılgazEşref ılgaz8 ay önce
  Kim olacak..esed, abd israil bu isim altında kendi asker ve ajanlarını yolluyor
 • Eşref ılgazEşref ılgaz8 ay önce
  Kim olacak..esed, abd israil bu isim altında kendi asker ve ajanlarını yolluyor
 • HsnHsn8 ay önce
  yolda konvoy halinde vurulamıyor öu bu şrfsxlr afrine ulaşmadan
 • Mehmet Mehmet 8 ay önce
  Muhtemelen pkklıların yakasına hristiyan etiketi vurup afrine yolluyorlar. Böylece uluslararası destek almayı umuyorlar. Allah ordumuzun şanını yüceltsin. Teror orgutlerine ve devletlerine karşı bizleri muzaffer kılsın.
 • Turan ŞENGÜL Turan ŞENGÜL 8 ay önce
  biz süriyede afrinde müslüman kürtlerle değil hiristiyan yahudi ataist siyanizmle savaşıyoruz YAŞASIN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZ YAŞASIN MİLLETİMİZ YAŞASIN ÜMMETİN SAVAŞI İNANIYORSANIZ SİZ ÜSTÜNSÜNÜZ İNANIYORUZ VE ÜSTÜNÜZ ÜSTÜNDE GELECEĞİZ İNŞAALLAH
 • Burak SilayBurak Silay8 ay önce
  ONLARI DA GÖMECEK BİR YER BULUNUR .SIKINTI YOK BİİZNİLLAH
 • HaticeHatice8 ay önce
  Haclilarin hepsi birbir toplaniyor ama muslumanlardan canakkale ve kurtulus savasinda yardima gelmislerdi ve basarmistik bakalim bu savastada yardima gelecekler mi gerci bizim askerlerimiz allahin izniyle basaracaklar insallah
 • İdris TURANİdris TURAN8 ay önce
  Küfür tek millettir
 • Hepkahraman TürkmilletiHepkahraman Türkmilleti8 ay önce
  Gebermeye meraklı ne kadar grup varmış.Zerdüşlerden sonra şimdi hristiyanlar.
 • Yazıldığı gibiYazıldığı gibi8 ay önce
  Ulan bunlara gülmek ten ölüyorum adam lar şaka gibi biz sizin atalarınızı en yokluk dönemimizde buraya gömmüşüz siz değil sizin sayipleriniz gelse ne yazar siz ordaysanız biz de burda yız buyrun gelin biz dinleniyor duk mola bitti biz hazırız
 • remrem8 ay önce
  tooopunuz geliiinsoysuzlar

Günün Karikatürü

23 Ekim 2018