Yozgatlı iki kardeş'ten %70 tasarruf sağlayan ısıtıcı

Yozgatlı bilgisayar tamircisi iki kardeş, bilgisayardan az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardı.

12 Kasım 2017 Pazar 22:15
Yozgatlı iki kardeş'ten %70 tasarruf sağlayan ısıtıcı

Yozgat’ta 20 yıldır bilgisayar tamiratı yapan Mustafa, Şemsettin ve Derviş Karabacak isimli kardeşler, üzerinde beş yıl boyunca çalıştıkları proje ile bilgisayardan daha az enerji harcayan ısıtıcı geliştirmeyi başardılar. Bütçe dostu proje aynı zamanda çevre dostu ve montaj da gerektirmiyor. En cazip yönü ise diğer elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 70 enerji tasarrufu sağlamas

Proje üzerinde 5 yıl AR-GE çalışması yaptık

AR-GE çalışmalarının 5 yıl sürdüğünü belirten Mustafa Karabacak, şunları söyledi:

Uzun uğraşlar sonucu ısınmada oldukça tasarruf sağlayacak ısıtıcımızı tamamlayarak faydalanmaya başladık. Kendi denemelerimizi yaptık ve günün 24 saatinde çalışması halinde bir bilgisayardan daha az elektrik tükettiğini tespit ettik. Vatandaşımız evinde elektrikli ısıtıcı kullandığında aylık yüklü miktarda fatura öderken bizim geliştirdiğimiz sistem sayesinde bir lamba gideri kadar ancak elektrik harcanmış olacak. Kısacası az enerji ile daha verimli ısınma sağlamış olacağız

Katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruf sağlıyor

Isıtıcının katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha fazla tasarruf sağladığını belirten Karabacak, şöyle konuştu:

“Isıtıcı sistemi üzerinde uzun zamandır çalışmalar yaptık ve denemeler sonucunda yüzde 70’e yakın enerji tasarrufu ve ısı verimliliği sağladık. Yozgat’ta kış aylarında ısınma giderleri çok fazla ve vatandaşlarımızı da ısınmada farklı arayışlara itiyor. Biz de bu kapsamda vatandaşlarımızın tasarruf sağlayarak ısınmada verim almaları için normal bir masaüstü bilgisayardan daha az elektrik harcayan katı yakıtlara ve doğalgaza göre daha tasarruflu olan elektrikli ısıtıcımızı geliştirdik”

Isıtıcının patenti için işlemlere başladıklarını da söyleyen Mustafa Karabacak, “Şu an için patent işlemleri sürüyor. Isıtıcıyı almak isteyen ya da merak eden vatandaşlarımız firmamıza gelerek ısıtıcımızı inceleyebilir ve detaylı bilgi alabilir” ifadelerine yer verdi.

Haber Tarihi: 12 Kasım 2017 Pazar 22:15

YORUM YAZ

  • Mahmut kurtMahmut kurt3 ay önce
    Bu elektirik peteğini fiyatı nedir satışı varmıdır var ise telofonu ve adresi varmı kargo ile adreslere gönderiliyordu bu bilgileri de verirseniz memnun oluruz .Bu buluşu yapan kardeşlerimizi teprik eder başarılarının devamını dileriz.Allah muaffak eylesin.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 25.02.2018