Yönetimde kadınlara pozitif ayrımcılık

Halka açık firmalarda çalışan kadın oranı yüzde 14’e yükselirken, üniversitelerle yapılan çalışmalarda bu oranın yüzde 30’lara çıkarılması hedefleniyor.

10 Kasım 2017 Cuma 10:26
Yönetimde kadınlara pozitif ayrımcılık

Şirket yönetimlerinde kadınların oranı artıyor. Halka açık firmalarda çalışan kadın oranı yüzde 14’e yükselirken, üniversitelerle yapılan çalışmalarda bu oranın yüzde 30’lara çıkarılması hedefleniyor.

İngiltere’de kurulan ve kısa zamanda şirket yönetimlerinde kadın direktör oranının yüksek seviyelere çıkmasını sağlayan Yüzde 30 Kulübü, Türkiye’deki en etkin çalışmasını Sabancı Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdi.

Toplantıda, kurumsal yapılanmasını sürdüren ve tamamlayan firmalarda kadının yeri tartışıldı.

KİM NE DEDİ?

-Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kurulu Başkanı, Akkök Holding CEO’su Ahmet Cemal Dördüncü: “Biz yüzde 30 Kulüp olarak kadınların üst yönetimde daha çok söz sahibi olmasını sağlamaya niyetliyiz. Yapılacak faaliyetlerle kadınların da hak ettikleri gibi şirketlerde daha yüksek konumlara getirileceğine, başarılı işlere imza atacaklarına inanıyoruz.”

-Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu Direktörü Melsa Ararat: ’‘Eğer yönetim kurulları şirketlerini geleceğe taşıyacak organlar olacak ise kadınlarımızı dikkate almadan bunu yapamayacaklardır."

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 10 Kasım 2017 Cuma 10:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    25 Eylül 2018