Yine marmara yine mülakat skandalı

Doktora ve yüksek lisans için yapılan mülakatlarda ortaya çıkan ‘tuhaf’ sonuçları ifşa etmemizin ardından sınavları iptal eden Marmara Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılan mülakatlarda ‘tuhaf’ sonuçlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu defa Genel Ağırlıklı Not Ortalaması puanı 90 olan öğrencilere 13 puan verildi.

17 Temmuz 2017 Pazartesi 21:32
Yine marmara yine mülakat skandalı

MUSTAFA DURMAZ / İSTANBULDaha önce mülakatlarında kadrolaşmayı ortaya çıkardığımız Marmara Üniversitesi’nde sular durulmuyor. Doktora ve yüksek lisans için yapılan mülakatlarda ortaya çıkan ‘tuhaf’ sonuçları deşifre etmemizin ardından sınavları iptal eden ve jüri heyeti hakkında soruşturma başlatan Marmara Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ndeki mülakatlar da büyük tartışmalara neden oldu. 

TEMBEL ÖĞRENCİYE 100 PUAN

Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Yüksek Lisans programına başvuran 70 öğrenciden 11’i 5 puan aldı. 24 öğrenci ise 100 üzerinden 100 puan aldı. Özellikle ALES puanlarının 80 üstü olan öğrencilerin mülakat puanlarının çok düşük olması dikkat çekti. 

Aynı durum Marmara Üniversitesi’nin Güzel Sanatlar Fakültesi’nde de yaşandı. Tekstil ve Moda Tasarım Tezli Yüksek Lisans Programı’na 20 öğrenci başvurdu. Genel Ağırlıklı Not Ortalaması (GANO) ise 100 üzerinden 90 olan 4 öğrenciye mülakat sonucu olarak 100 üzerinden 13 puan verildi. 

ÜNİVERSİTE HAREKETE GEÇTİ

Gazetemiz Akit’in gündeme getirdiği Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora sınavlarında adaylara torpil yapıldığı iddiası, kamuoyunda geniş yankı uyandırmıştı. Marmara Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler ile Uluslararası Politik Ekonomi Doktora Programı’nın ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Sinema Anabilim Dalı Sinema Tezli Yüksek Lisans Programı’nın bilgi değerlendirme ve mülakat sınavlarının iptal edildiğini duyurmuştu. 

 

Haber Tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi 21:32
  • SukruSukru6 gün önce
    Bu mülakat işini çıkaranın ALLAH bin türlü belasını versin.Mülakat nedir,mülakat torpil demektir,haksızlık demektir,kadrolaşmak demektir.K.K.adalet için yürüdü,Mülakatların tümden kaldırılması ve hatta yasaklanması için yürüseydi çok daha iyi bir adalet arayıcısı olurdu.Ülkemizde yaşayan dindarında,ateistinde,sağcınında,solcununda herkes kadar bu ülkede hakkı vardır.mülakat deyince aklıma moğoltay geliyor,fetö geliyor daha bilmediğimiz kimbilir neler.ACİLEN BU MÜLAKAT ZIRVALIĞI VE HAKSIZLIĞI SON BULMALIDIR.