THY - Ramazan

Yeterli ve dengeli beslenme

Dengeli Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

21 Mart 2017 Salı 09:26
Yeterli ve dengeli beslenme

Peki dengeli beslenmek için ne yapılmalıdır? Kadin.com sizler için derledi.

Yeterli Ve Dengeli Beslenme

Kaliteli bir yaşam için sağlık en önemli unsurdur. Zihin ve beden sağlığı ise birbiriyle tamamen bağlantılı öğelerdir. Bir kişinin sağlıksız bir bedenle kendini mutlu hissetmesi mümkün değildir. Aynı durum tam tersi için de geçerlidir. Aşırı stresli bünyelerde zaman içinde mutlaka fiziksel rahatsızlıklar baş gösterir. Zihin ve beden sağlığını korumanın ve sürdürmenin en önemli yolu ise yeterli ve dengeli beslenme aracılığı ile gerçekleşir. Yeterli ve dengeli beslenme fit bir bedene ve mutlu bir yaşantıya sahip olmanın en önemli adımıdır. Yeterli ve dengeli beslenme dönemsel olarak uygulanacak bir diyet değildir. Burada kilo verme amacından ziyade sağlıklı ve fit bir bedene sahip olma isteği mevcuttur. Bu beslenme biçiminin her yaşta uygulanması elzemdir.

Yeterli ve Dengeli Beslenen Kişilerde Görülen Özellikler

Yeterli ve dengeli beslenme insanın bedenini ve zihnini her açıdan etkiler. Bu beslenme çeşidi öncelikle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gereken besin öğelerini alan kişiler sık hasta olmazlar ve daha dayanıklı bir bünyeye sahip olurlar. Bu kişilerin zihinsel gelişmeleri de normal şekilde ilerler. Herhangi bir öğrenme güçlüğü yaşamaz ve konsantrasyon eksikliği ile yüzleşmek zorunda kalmazlar.

Yeterli ve dengeli beslenmenin kişinin dış görünüşünü de etkileyen özellikleri vardır. Bu şekilde beslenen kişilerin görünümü çok daha sağlam ve sağlıklıdır. Kuvvetli ve düzgün gelişmiş kaslara sahiptirler. Saçları ve ciltleri sağlıklı görünür ve parlar. Boy uzunlukları vücut ağırlıklarına uygundur. Dışarıdan bakıldığında orantılı vücut hatlarına ve sağlam bir görünüme sahiptirler.

Yeterli ve Dengeli Beslenmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Yeterli ve dengeli beslenme için öncelikle doğal besinlere yönelmek lazım. Her insanın vücut tipi ve metabolizması birbirinden farklı olduğu için genele yönelik hazırlanmış diyetler düzgün bir beslenme için uygun olmaz. Kişinin kendisine özel olarak hazırlanmış bir beslenme planına ihtiyacı vardır. Bunun için bir diyetisyenden destek alınabilir. Bununla birlikte herkes kendisinin doktorudur ve kişi kendisine iyi gelen besinleri iyi bilecektir. Kişinin alması gereken gıdaları ihmal etmeden damak tadına uygun bir beslenme düzeninin olması daha sürdürülebilir bir programı olmasını sağlar.

Herkesin vücut ölçülerine uygun olarak gün içinde alması gereken kalori, karbonhidrat, protein, kalsiyum, vitamin ve mineral değerleri vardır. Hastanelerde yapılan kolay bir ölçüm sonrasında kişi gerekli gıdaları listeleyebilir. Örneğin protein ihtiyacı et ile karşılanabileceği gibi vegan ya da vejetaryen beslenme düzenine sahip kişiler tarafından kuru bakliyatlar ile karşılanabilir. Eğer kişi yediği gıdalarda besin değerlerini sağlayamıyorsa gıda takviye ürünlerinden faydalanabilir.Yeterli ve dengeli beslenme için gıdaların tüketilme zamanları da önemlidir. Kahvaltıyı ihmal etmemek, metabolizmanın hızlı çalışması için sık ve az beslenmek, bir sonraki öğünde abartmamak için ara öğün yapmak ve gece çok geç saatlerde yemek yememek yeterli ve dengeli beslenme için önem taşıyan unsurlardandır.

Diyet ve sağlıklı yaşama dair tüm merak ettiklerinizi kadin.com’dan bulabilirsiniz.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 09:26

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü