THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Yahudi yerleşimci bir Filistinliyi katletti

Filistin'in Nablus kenti yakınlarında Yahudi yerleşimci 23 yaşındaki bir Filistinliyi öldürdü, bir gazeteciyi yaraladı. Yahudi yerleşimcinin Filistinli bir genci öldürmesine sevinen bir başka Yahudi yerleşimci, İsrail askerlerine çikolata dağıtarak, katliamı kutladı.

18 Mayıs 2017 Perşembe 15:29
Yahudi yerleşimci bir Filistinliyi katletti

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Nablus kenti yakınlarında gösteri düzenleyen Filistinlilere ateş eden Yahudi yerleşimcinin bir Filistinliyi öldürdüğü, bir foto muhabirini yaraladığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde, İsrail hapishanelerinde açlık grevi yapan Filistinlilere destek gösterisi düzenleyen göstericilere ateş açan bir Yahudi yerleşimci, 23 yaşındaki Mu'tez Hilal Beni Şemse isimli bir Filistinliyi öldürdü. Associated Press'te foto muhabiri olarak çalışan Mecdi Muhammed İştiyyeh’i ise yaraladı.

Yahudi yerleşimci olay yerinden uzaklaşırken, İsrail makamları tarafından olaya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Filistinli aktivistler, açlık grevindeki Filistinli tutuklularla dayanışma amacıyla Nablus'ta gösteri düzenleme çağrısı yapmıştı.

İsrail tarafından Batı Şeria’da inşa edilen yerleşim birimlerinde yaşayan Yahudiler, silah taşıyabiliyor. Uluslararası toplum, İsrail'in işgalindeki bu topraklarda bulunan Yahudi yerleşim birimlerini illegal olarak kabul ediyor. İsrail'in fiili işgali altında olan Batı Şeria'da yaklaşık 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

İsrail hapishanelerindeki bin 500'den fazla Filistinli, "İsrail'in keyfi uygulamalarına son vermesi" talebiyle 17 Nisan'da açlık grevine başlamıştı. Sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, aile ziyaretlerine kısıtlama getirilmemesi, hücre hapsi ve idari tutukluluk uygulamalarına son verilmesi Filistinli tutukluların talepleri arasında yer alıyor.

  1. Filistin Esirler Cemiyetinin de aralarında olduğu kurumların hazırladığı rapora göre, İsrail hapishanelerinde 481'i işgal altındaki Doğu Kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor.
Haber Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe 15:29

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü