Wilders: 15 Temmuz'un başarısız olmasına üzüldüm

İslam düşmanı tavırlarıyla tepki çeken Hollanda'lı ırkçı lider Geert Wilders, Türkiye aleyhine yaptığı açıklamalarla geçtiğimiz günlerde bir kez daha gündeme gelmişti. Irkçı Wilders'ın, FETÖ'nün alçak darbe girişiminin ardından Hollanda Parlamentosunda '15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüm' dediği hatırlatıldı.

14 Mart 2017 Salı 15:33
Wilders: 15 Temmuz'un başarısız olmasına üzüldüm

Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'ın, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişiminin başarısız olmasına üzüldüğünü söyledi. Wilders, "Askeri rejim, her halükarda Erdoğan'dan iyidir" dediği hatırlatıldı.

15 Temmuz'dan kısa bir süre sonra toplanan Hollanda Parlamantosu özel oturumunda, 15 Temmuz'da Türkiye'de yaşanan darbe girişimi ve sonrasında gelişen olayları ele almıştı. 

Oturumda, aşırı sağcı lider Wilders ile diğer siyasi parti temsilcileri arasında, "demokrasi" tartışması yaşandı.

Sözlerine, "Ne yazık ki, 15 Temmuz'daki darbe girişimi başarılı olmadı" diye başlayan Wilders'e, Hristiyan Demokrat Parti (CDA) lideri Sybrand van Haersma Buma tepki gösterdi.

Hıristiyan Demokrat lider, "Burası demokrasinin temsil edildiği bir yer. Beğensek de beğenmesek de Erdoğan seçilmiş bir lider ve darbe girişimi seçilmiş bir yönetime karşı yapıldı. Darbe başarılı olsa ne görecektin?" dedi.

PVV lideri Wilders ise, "Erdoğan'sız bir dünya görecektim. Buna çok sevinirdim" karşılığını verdi. Aşırı sağcı lider, "Türkiye'de asıl darbenin Erdoğan tarafından yapıldığını ve hala devam ettiğini" öne sürdü.

Wilders, "askeri rejimin her halükarda Erdoğan rejiminden daha iyi olduğunu" savundu.

Bunun yanı sıra Hristiyan Demokrat Parti (CDA), Türkiye ile AB üyelik müzakerelerinin derhal durdurulması önerisinde bulundu.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi de, Türkiye'nin NATO üyeliğinden çıkarılmasını istedi. PVV sözcüsü, gerilim yaratan Türkiye kökenli örgütlerin Hollanda yasalarının arkasına saklanmasına izin verilmemesi gerektiğini savundu.

Sosyalist Parti (SP), son gelişmelerle Türkiye'nin AB üyelik şansını heba ettiğini savunarak, Ankara'ya ödenen katılım yardımlarının durdurulmasını önerdi.

Haber Tarihi: 14 Mart 2017 Salı 15:33

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü