THY- Euroleague

Vize fırsatçıları hortladı

ABD'le yaşanan vize krizini fırsat bilen piyasa oyuncuları doları gece saatlerinde 3.90’lara kadar yükseltti. Piyasa açılınca kurlar düştü.

10 Ekim 2017 Salı 07:15
Vize fırsatçıları hortladı

ABD ile karşılıklı vizelerin askıya alınması haberiyle iç piyasada hareketlilik yaşandı. Önceki gün Türkiye'de piyasaların kapalı olduğu saatlerde gelen haber üzerine fırsatçılar devreye girdi ve doları 3.92 liraya kadar çıkardı. Euro ise 4.5 liralara kadar yükseldi. Piyasaların açılmasıyla birlikte dolar kuru 3.70 lira seviyelerine düşerken, euro da 4.37 liraya geriledi.

Borsa İstanbul ise ABD'nin Türkiye'de vize faaliyetlerini askıya alması ve Türkiye'nin buna karşılık vermesiyle iki ülke arasında artan gerilimin etkisiyle keskin geriledi. Fiilen seyahat sınırlaması anlamına gelen bu adımın ardından havayolu şirketleri dün güne yüzde 10'un üzerinde kayıpla başladı. Altın fiyatları ise yükselirken, gram altının fiyatı 155 liraya kadar çıktı. Çeyrek altın 255 lira, Cumhuriyet altını bin 34 lira oldu. Gün içindeki hareketli seyirden sonra dolar 3.7290, euro 4.3710 liradan kapandı. Borsa İstanbul ise günü yüzde 2.73 değer kaybıyla 101 bin 298 puandan tamamladı.

'AMERİKALI YATIRIMCILAR YATIRIMLARINI SÜRDÜRMEKTE KARARLI'

ABD'nin vize başvurularını askıya alan skandal kararına tepkiler sürerken, iş dünyası diplomatik sorunların ticari ilişkilere yansımaması için devrede. Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, iki ülke arasındaki stratejik ortaklığa dikkat çekerek, gece boyunca Amerikan firmalarıyla temas halinde olduklarını söyledi. Akat, "Amerika'da Miami dahil 8 noktayla görüştüm. Ticaret kesintisiz devam ediyor. Yüzlerce konteynır, hava kargosu ile gelen ürünler konusunda bir engel yok. Kırmızı hatta düşme söz konusu değil. Amerikalı yatırımcılar yatırımlarını sürdürmekte kararlı. Yatırımda frene basmayacaklar. Sorunun birkaç gün içinde çözülmesini bekliyoruz" dedi.

MERKEZ BANKASI: LİKİTİDEMİZ SAĞLAM

Döviz piyasalarında yaşanan sert hareketlerden sonra Merkez Bankası'ndan açıklama geldi. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Uysal, sistemde döviz likiditesi anlamında bir sıkıntı olmadığını, piyasaları yakından takip ettiklerini belirtti. Uysal, "Swap piyasasında TL pozisyon alan bazı yatırımcıların bir miktar pozisyon ayarlama eğiliminde oldukları görülüyor, jeopolitik endişelerden kaynaklı geçici bir etki olabilir, yakından takip ediyoruz" dedi. "Sistemde döviz likiditesi ile ilgili herhangi bir sıkıntı bulunmuyor" diyen Uysal, bankalardaki döviz tevdiat hesaplarının son dönemdeki en yüksek seviyelerinde olduğuna da dikkat çekti.

Haber Tarihi: 10 Ekim 2017 Salı 07:15

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018