Suudi prensler ABD ve İsrail'e çalışıyor

Trump’ın skandal ‘Kudüs’ kararı ile Veliaht Prensler Selman ile Zayed’in, Jared Kushner ve Yahudi lobisi ile yakın ilişkileri yeniden gündeme geldi.

07 Aralık 2017 Perşembe 08:18
Suudi prensler ABD ve İsrail'e çalışıyor

Her ne kadar Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının, barış müzakerelerine zarar vereceği ve bölgede gerginliği tırmandıracağı” uyarısında bulunduğu söylense de oğlu Muhammed bin Selman’ın kapalı kapılar ardında Kudüs pazarlığı yaptığı ortaya çıkmıştı.

SUUDİ PRENSLER ABD VE  İSRAİL'E ÇALIŞIYOR

Ekim ayı sonunda Trump'ın damadı ve danışmanı Jared Kushner ile biraraya gelen Veliaht Prens, bir hafta sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ı Riyad’a çağırarak yeni "Barış planı"nı sunmuştu. Plana göre Kudüs tamamen İsrail’e bırakılırken, Kudüs’ün doğusundaki Abu Dis kenti, Filistin'in başkenti olarak teklif ediliyordu. Selman’ın teklife dair, Abbas'a “ya kabul et ya da istifa et” baskısında bulunduğu da konuya yakın kişilerce dile getirilmişti. BAE Veliaht Prensi Zayed’in de İsrail ve Washington’daki Yahudi lobisi ile derin ilişkileri bulunuyor. Zayed, Tel-Aviv’in bölgedeki çıkarlarına paralel uyguladığı politikalar ile dikkat çekiyor. Bu politikaların başında da Filistin meselesinin İsrail çıkarlarına uygun şekilde çözülmesi bulunuyor. BAE’nin Trump’ın Kudüs kararına ilişkin sessizliği de bu politika ile ilişkilendiriliyor.

 

Haber Tarihi: 07 Aralık 2017 Perşembe 08:18
  • MehmerMehmer2 gün önce
    Abd ve israil korkusu bunlari maymuna cevirmiş buda gosteriyorki dunya mali inanclarinin onune gecmiş ...bana kalirsa bunlar tathtlarini vermemek icin her şeylerini verir.
  • MehmetMehmet2 gün önce
    İslam dini ayaklar altinda surunmez muslumanlar surunur derimlerine dikkat et .Allah dinini ayaklar altina aldiracak kadar aciz degildir.
  • MustagaMustaga4 gün önce
    Allah belâlerini versin ne diyim içimiz tanıyor

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 12.12.2017