Vatan şairine hain muamelesi

Akit, tek partili dönemde İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’a yapılan zulmün belgelerine ulaştı.

03 Ocak 2018 Çarşamba 03:18
Vatan şairine hain muamelesi

İçişleri Bakanlığı’na ait resmi yazışmalarda, İsmet İnönü’nün başını çektiği CHP hükümeti tarafından Milli Şair Mehmet Akif’e vatan haini muamelesi yapıldığı belirlendi.

Cumhuriyet tarihinde kendisinden önce hiç kimseye nasip olmayan bir cemaatle son yolculuğuna uğurlanan, Taceddin Dergahı’nın bahçesindeki toprağı avuçlayıp; “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda” diye gözyaşları arasında yazdığı İstiklal Marşımızla defnedilen Mehmet Akif Ersoy’a yönelik zulmün belgeleri gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. İstanbul Valiliği’nin Milli Mücadelenin sembol isimlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy hakkında tuttuğu istihbarat raporunda, Milli Şair Akif’e vatan haini muamelesinin yapıldığı belirlendi. CHP hükümetine bağlı İçişleri Bakanlığı ile İstanbul Valiliği arasında geçen bir başka resmi yazışmada ise, istiklal şairine ‘sakıncalı’ damgasının vurulduğu belirtildi.

ÇİLE DOLU YAŞAMIN BELGESİ

Kur’an-ı Kerim ve Arapça alfabenin yasaklandığı, âlimlerin darağaçlarında sallandırıldığı tek parti iktidarı döneminde yaşanan kıyım bir bir deşifre oluyor. 82 yıl önce Hakk’ın rahmetine kavuşmasına rağmen şiirlerinin ezbere okunduğu, fikir ve düşünceleri ile halen gençlere ışık tutan Mehmet Akif Ersoy’a uygulan faşizan zulüm ile ilgili şok bir belgeye ulaşıldı. Tarihe ışık tutan belgelerde, Kur’an’ı ve Resulullah’ın sünnetini kendisine rehber edinen Ersoy’un çile dolu yaşamı gözler önüne serildi. İstanbul Valiliği’nin Milli Mücadelenin sembol isimlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy hakkında tuttuğu istihbarat raporunda, şu ifadeler yer aldı: “Şair Mehmet Akif, kansere müptela olduğundan tedavi için İstanbul’a gelmiştir. Maçka’da İzmir Palas’ta oturan Abbas Hilmi Paşa ailesinden Prenses Emine’nin himaye ve yardımı ile 9.6.1936’da Teşvikiye sağlık evine yatırılmıştır. Halen orada tedavi altındadır. Mısır’a dönmeyeceğini ve bundan böyle Mısır’da kalmayacağını ziyaretçilerine söyleyen bu şahsın durumu tarassut altına aldırılmıştır. İstanbul’a gelişinde başka bir maksat olup olmadığı da tahkik edilmektedir. Sonu arzedilecektir.”

‘DERHAL MÜSADERE EDİLSİN’

İsmet İnönü’nün başını çektiği CHP hükümeti, Türkiye’nin İstiklal mücadelesinin sembol isimlerinden Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’a “Rejim mualifi” damgası vurarak her türlü baskı ve diktatörlüğü uygulanmaktan kaçınmadı. CHP’nin tek parti iktidarı döneminde İçişleri Bakanlığı ile İstanbul Valiliği arasında geçen bir başka resmi yazışmada ise, istiklal şairinin ‘sakıncalı’ olduğu bildiriliyor. “Çok acele” notuyla geçen yazıda şöyle deniyor: “İstanbul’da bulunan şair Mehmet Akif alınacak tertibat ile şehre çıkarılır çıkarılmaz derhal müsadere edilmesini ve sonunun bildirilmesini dilerim.” Yürekleri sızlatan belgeler, CHP hükümetinin ömrünün on bir yılını istiklaline şiir yazdığı ülkenin dışında geçirmek zorunda kalan Ersoy’a nasıl parya muamelesinde bulunduğunu ortaya koydu.

NASIL FİŞLENDİĞİNİ KİTABINDA YAZMIŞTI

Gazeteci - yazar Muharrem Coşkun tarafından hazırlanan ve Mehmed Akif Ersoy’la ilgili, emniyet, istihbarat ve İçişleri Bakanlığı’na ait resmi yazışmalardan oluşan belgeler ilk defa bir kitapla gün yüzüne çıkarılmıştı. “Kod Adı: İrtica 906’ isimli kitapta Mehmed Akif’e yönelik baskı, belgeleriyle ifade edilmişti.

MUHAMMED UZUN / İSTANBUL

 

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 03:18

YORUM YAZ

 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Chp işgal güçlerinin truva atıdır, içimize bırakıp gittiler.
 • AkçaabatlıAkçaabatlı9 ay önce
  Ne o kardeş !zoruna mı gitti adamın yaptığı pislikleri gün yüzüne çıkarmak?
 • SARIKAYASARIKAYA9 ay önce
  Abdulhamide etdiklerini çekmiş
 • NN9 ay önce
  ŞİMDİ DEAYNI YOLDA DAHA DAKÖTÜ CHP DEN BİR SEYBEKLEMEK GAVURDANİSRAİL DENDUSMANDA MERHAMET BEKLEMEK GIBI
 • AliAli9 ay önce
  Chp ==batı(haçlı).
 • AhmetAhmet9 ay önce
  Vatanhaini olmak için terörist olmaya gerek yok FETÖ, CHP ve HDP'li olmak yeterli.
 • Ahirzaman Yolcusu 2023Ahirzaman Yolcusu 20239 ay önce
  Ne inönüsü be, adamcağız selânikli KAMÂL in döneminde sırf ŞAPKA giymemek için misira gitti, ailesinede yapmadıklarını komadılar...
 • MehmetMehmet9 ay önce
  Sizde hiç utanma arlanma yokmu kardesim çekin pis ellerinizi olmuş ismet inönünün ve chp nin üzerinden...yıl olmuş 2018 siz şimdiye bakın...sahi silahlı eğitim veriliyormuş konyada tokatta haber yaptınız mı...chp nin inonunun tırnağı olamayanlar bunlara laf söylüyorlar.sizin tarihçiniz kadir mısırlıoğlu mehmet akide ne hakaretler ediyor onu neden haber yapmıyorsunuz...
 • ali telliali telli9 ay önce
  CHP ninşindi erdoğana tavrıda aynen böyle.
 • ahmetahmet9 ay önce
  Saygısızlık etmek istemem lakin akif o koca Sultanlar Sultanı cennet mekan Abdulhamid Han hz'e "hayvan, kızıl kafir, baykuş, korkak, iblise rahmet okutan, karı.. " gibi ağıza alınmıycak kelimeler kullanarak muhalefet edip, Sultanın tahttan inmesine taraf ve vesile olmanın cezasını çekmiş diye düşünüyorum. Peki niye bu kadar sert idi o koca sultana karşı ? Çünkü Abdülhamid Muhammed Abdu ve Afgani gibi dinsiz imansız kafir masonlara itimad etmediği için ! Sonradan sultanın elde etmiş olduğu istihbarat doğru çıkınca, acep Akif bey neden bir kez olsun özür dilememiş ? Sonradan "vah vahlar, keşkeler, eyvahların" ne faydası olabilir ki. Devlet yıkılmış, hilafet kalkmış, Müslümanlar bölünmüş, başa din düşmanı bir kesim gelip, bir asır boyunca Müslümanlara kan kusturmuştur
 • NN9 ay önce
  Uyanık olmadınız gine yapacak

Günün Karikatürü

21 Ekim 2018