THY - Orta Avrupa Eylül

Uzmanından uyarı: Aynı şifreleri kullanmayın!

Tekno strateji uzmanı Murat Yıldız, kişisel verilerimizi sakladığımız portakllara ilişkkin çök önemli bir uyarıda bulundu.

12 Ekim 2017 Perşembe 13:46
Uzmanından uyarı: Aynı şifreleri kullanmayın!

Tekno strateji uzmanı Murat Yıldız, Yahoo, Gmailve Hotmail gibi kişisel verilerimizi depoladığımız portalları ilişkin çok önemliuyarılarda bulundu. 3 milyar dolarlık e-posta bilgilerinin bile kolay çalındığı bir dünyada tüm güvenlik tedbirlerini bu işletmelerden beklemenin nafile olabileceğini ifade eden Yıldız, "Siz de bir kullanıcı olarak bazı önlemler almak zorundasınız. Hem bu servisleri almak için para veriyorum, hem de önlemleri kendim mi almak zorundayım, demeyin." dedi.

HESABINIZI KORUMAK İÇİN NE YAPMALI?

E- posta hesaplarınızı korunması için önemli uyarılarda bulunan, Yıldız, veri güvenliğinin korunması için yapılması gerekneleri tek tek anlattı.
Aynı şifreleri kullanmayın

Bir e-posta hesabında kullandığınız şifre ile sosyal medya hesabınızda kullandığınız şifre aynı olmasın. Saldırganlar bir şifrenizi tespit ettiklerinde tüm hesaplarınızı kolayca ele geçirebilirler. Bundan kurtulmak için tüm hesaplarınızda farklı şifre kombinasyonları kullanmanızda fayda var.

Çift yönlü doğrulama tercih edin

Yahoo’da artık benzer bir teknolojiyi kullanıyor. Hemen hemen tüm sosyal medya hesaplarında da bu tercih var. Çift yönlü doğrulama sayesinde özellikle mobil cihazınıza gelecek olan bir SMS şifresi ile hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Bu sayede şifrenizi bulsalar bile mobil cihazınızı ele geçiremeyecekleri için hesaplarınıza erişim sağlayamazlar.

Oltalama kurbanı olmayın

Oltalama günümüzün en büyük saldırı yöntemlerinden biri. Size gönderilen e-postalarda kargo, kurye, banka ya da Telekom operatörü gibi görünen linklere tıklamayın. Bu linklere tıkladığınızda açılan sayfada kimi zaman kazandığınız bir indirim ya da hediye için Facebook şifreniz ile giriş yapmanız istenir. Bu tarz taleplerde şifreleriniz genelde üçüncü şahıslara gider ve hesaplarınız çalınmış olur. Sosyal medya, whatsapp ya da e-posta… tüm mesajlarda bu tarz oltalama risklerine karşı dikkatli olun.

Adres satırına dikkat

Kimi zaman kullandığınız ara yazılımlar (VPN) ya da yanlış yazdığınız adresler sizi farklı sitelere yollayabilir. Bu sitelerin adresleri de aynen bankanız, e-posta servisiniz ya da sosyal medya hesabınız gibi görünebilir. Bu tarz yerlere bilgilerinizi girmeden önce adres satırına dikkat edin. Doğru sitede olduğunuzdan emin olun.

Ve elbette mutlaka karmaşık ve tahmin edilmesi zor şifreler kullanın. Tüm bu önlemlere rağmen başınıza dijital dünyada halen kötü bir şey gelebilir. Bu yüzden olası hesap çalınmalarına karşı önlemlerinizi de hazırda bulundurun. Bu da bir başka yazının konusu. Hepinize güvenli günler dilerim.

Haber Tarihi: 12 Ekim 2017 Perşembe 13:46

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    19 Eylül 2018