Üniversiteler bilimin adresi oldu

Her ilinde en az bir üniversitenin yer aldığı ülkemizde bilimsel zenginlik artık öğrenciler ve adaylar için de önemli bir kıstas.

18 Haziran 2015 Perşembe 14:36
Üniversiteler bilimin adresi oldu

Birçoğunda benzer fakülte ve eğitim müfredatı yer alsa da, üniversitelerin sadece sunduğu burs imkânları ve sosyal donatılarıyla öne çıkan mekânlar olmadığını görmek, uluslararası işbirlikleri, bilim adamlarının çalışmalarının yankı uyandırdığını gözlemlemek adayların tercihlerini derinden etkiliyor. Ar-Ge'si, teknoparkı, patenti, yurt dışı staj imkânları ile öne çıkan üniversiteler, popülist politika üreterek büyümeye çalışan birçok üniversiteden daha sağlam zeminde büyümesini sürdürüyor. Bu üniversiteler kendi oluşturduğu değerleri kamuoyu ile paylaştıkça puan topluyor.

Özellikle üretilen ve bilimsel temeli olan projelerle öne çıkan üniversitelerdeki en güncel çalışmalardan seçtiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

1 - Yeditepe & Unilever İşbirliği

Kozmetik deyince ilk akla gelen firmalardan olan Unilever, ürünlerinin sağlık analizleri için Yeditepe Üniversitesi'yle anlaşmaya vardı. Firmanın kişisel bakım ve kozmetik ürünleri piyasaya sunulmadan önce Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi'nin laboratuvarlarda alerjen ve toksik madde analizleri yapıldıktan sonra onaya sunulacak. geçecek. Yeditepe Üniversitesindeki. İşbirliğiyle ayrıca ortak Ar-Ge çalışmaları da hayata geçirilecek. 190 ülkede milyarlarca tüketiciye ulaşan Unilever ile Yeditepe Üniversitesi arasındaki işbirliği inovasyon alanında da bir ilk olma özelliğini taşıyor. Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç da işbirliği konusunda, "Sektörünün önde gelen şirketleriyle yaptığımız bu çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz, kariyerlerine daha etkin ve bilinçli bir başlangıç yapıyor" mesajı verdi.

2 - Katma Değerli Projeler

Bursa'da düzenlenen Tekstil ve Otomotiv İnovasyon ve Tasarım Buluşmaları etkinliğinde üniversitelerde üretilen orijinal projeler yatırımcılarla buluştu. Girişimciler tarafından büyük ilgi gören fuarda çok sayıda proje sergilendi. Yatırım maliyeti düşük, yüksek katma değerli projelerden öne çıkanları sizler için seçtik:

Yüksek yalıtımlı kumaş:Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Kanık tarafından geliştirilen proje ile Türkiye'de ilk kez koruyucu tekstiller için uygun bir aerojel üretilecek. Aerojel dünyada en düşük ısıl iletkenliğe ve yoğunluğa sahip bir malzeme. Proje ile elde edilecek aerojel sayesinde yüksek ısı yalıtımı yapabilen kumaş üretilecek. Projenin toplam yatırım bütçesi ise 150 bin lira.

Asansör içi hava yastığı: Asansör kazalarının artmasını dikkate alan Gaziantep Üniversitesi'nden Yardımcı Doç. Dr. Nazan Kalabek, asansörler için hava yastığı geliştirdi. Bu proje ile tipti otomobillerdeki gibi tekstil tabanlı bir koruma yastığı üretilecek. Projenin toplam yatırım bütçesi 150 bin lira.

Bakterilere karşı koruyucu kıyafet:Bursa Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris Çerkez, askeri ve tıbbi tekstil alanlarında biyolojik koruma sağlayan(antibiyotik dirençli bakterilere karşı koruyucu) yüksek katma değerli ürünler geliştiriyor. Bu proje ile antibiyotik dirençli bakterilere karşı koruyucu tekstiller geliştirilecek. Projenin yatırım bütçesi 200 bin lira.

Radyasyona dayanıklı askeri kamuflaj: Askeri kamuflaj giysileri için radyasyonu absorbe eden ileri teknoloji lifleri geliştiriliyor.

Afet Çadırı: Ege Üniversitesinden Yardımcı Doç. Dr. Nida Oğlakcıoğlu ve ekibi, yeni nesil bir afet çadırı geliştirdi. Aerojel özellikli içyapı ve alüminyum bazlı kumaş dış yapı ile oluşturulacak paneller yeni nesil çadırın temelini oluşturuyor. Çadırın üretimi için 45 bin lira yatırım gerekiyor. (ödüllü)

Araçlar için gürültü azaltıcı yüzey:Uludağ Üniversitesi'nden Araştırma Görevi Dr. Fatih Süvari ve ekibi, araçlar için ince ve hafif, gürültü azaltıcı dokusuz yüzey malzeme geliştiriyor, özel yüzey malzemesi ile araç içindeki yolcuların daha rahat ve konforlu hissetmesi sağlanacak. Projenin bütçesi 93 bin dolar.

Kire ve küfe dayanıklı otomobil döşemesi:Gaziantep Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Züleyha Değirmenci ve ekibi otomobil içerisinde tüketilen gıda maddelerinin koltuk ya da paspaslara dökülmesini ve bu yolla araba içerisinde kötü koku, kir ve küfe dönüşmesini önlemek için polyesterle gümüş içerikli bioaktif smartcel lifinin farklı oranlarda karıştırılması ve uygun karışım oranının belirlenmesiyle sonuçlanan proje geliştirdi. (ödüllü)

Hafif otomobil tamponu:Süleyman Demirel Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Fatih Canbolat ve ekibi hafif, dayanıklı ve darbe sönümleyici özellikte tekstil lifleri takviyeli kompozit otomobil tamponu geliştirdi.

Projenin bütçesi 225 bin lira.

Giyilebilir döşemelik: İşyerleriyle evler arasındaki mesafelerin ve trafik yoğunluğunun artması gibi çeşitli nedenlerden dolayı otomobillerde geçirilen zaman her geçen gün biraz daha artarken otomobil koltuğuna kolay monte edilen vücut ısısını hisseden ve sırtın şekline göre biçim değiştiren aynı zamanda sürücü koltuğa oturduğunda kolay giyilebilen özel bir jel ve termokromik liflerle doldurulmuş bir ürün tasarlanıyor. Gaziantep Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Çoruh ve ekibinin hazırladığı projenin bütçesi ise 50 bin lira.

Karanlıkta ışık saçan halı: Gelişen nanoteknoloji sayesinde halıya antibakteriyel, kir tutmaz, anti statik gibi birçok özellik kazandırılan proje ile karanlıkta ışık saçan, aynı zamanda kendi kendini temizleyebilen halı üretildi.

3 - Erciyes'e 50 Milyonluk Proje

Kök hücre ve hücresel tedaviler konusunda başarılı çalışmalar yapan üniversitelerin sayısı günden güne artıyor. Kayseri Erciyes Üniversitesi Genom ve Kök Hücre Merkezi de (GENKÖK), 2012'den bugüne hem hastalıkların tedavisinde hem de yeni teknolojiler üretip dünyaya pazarlama konusunda etkin çalışmalar yapıyor. Üniversitenin Rektörü Prof. Dr. H. Fahrettin Keleştemur, 50 milyon liraya mal olan merkezde; gen haritasının çıkarılmasının yanı sıra kırım kongo kanamalı ateşine karşı aşı üretimi, vücutta kanserli hücrelerle savaşan antikorların üretimine kadar hayal edilen pek çok şeyin somut hale dönüştürmeye çalışıldığı mesajını veriyor. 100'e yakın projenin yürüttüğü GENKÖK'te yapılan çalışmalar, çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya çalışılıyor. Graft Versus Host hastalığı, diyabetik yaraların tedavisi, halk arasında tavuk karası olarak bilinen göz hastalıklarının ve damak yarıkları ile diş çürüklerinin onarımında mezemkimal kök hücre (MKH) uygulamasını hedefleyen projeler bulunuyor.

Mehmet UFUK - egitimrehberi / 18 Haziran 2015