Ümmet ayakta!

“Sarı Şeytan”ın Kudüs’ü başkent olarak tanıması, dünyada tepkiyle karşılandı.

08 Aralık 2017 Cuma 10:04
Ümmet ayakta!

“Sarı Şeytan”ın Kudüs’ü başkent olarak tanıması, dünyada tepkiyle karşılandı. Yahudi hahamların bile karşı çıktığı karar, İslam topraklarında nefretle protesto edildi. Türkiye’nin yanı sıra Filistin, Pakistan, Tunus, Ürdün, Fas, Irak ve Avrupa’nın bir çok kentindeki Müslümanlar sokaklara inip, ABD ve İsrail’e lanet okudu.

Dünyaya kan ve gözyaşı döktürmekten keyif alan katil Amerika, yine başta İslam alemi olmak üzere neredeyse tüm dünyayı karşısına alıp, Siyonist İsrail’in uşaklığını yaparken tepkiler çığ gibi büyüyor... Beyaz Saray önünde toplanan Amerikalı Müslüman kanaat önderleri ve diğer dinlerin temsilcileri, Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıması kararına sert tepki gösterdi.

“Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması” kararına sert tepki gösteren Amerikalı Müslümanlar ve diğer dinlerin temsilcileri, kararın hem ABD ile İslam dünyası hem de Ortadoğu’daki bölgesel ilişkileri negatif etkileyeceği uyarısında bulundu.

Müslümanlar gibi karar tepki gösteren Ulusal Kiliseler Konseyi temsilcisi Steven Martin ise, Doğu Kudüs’ün kurulacak Filistin devletinin başkenti olması gerektiğini belirterek, “Tüm kenti İsrail’in başkenti olarak tanıyan tek taraflı bu kararla Trump, bölgedeki ateşe benzin dökmektedir. Bunu kabul etmiyoruz” dedi.

ABD’deki Yahudi toplumunun temsilcilerinden “Hemen Barış İçin Amerikalılar” adlı Yahudi grubun temsilcisi Haham Alana Suskin de “Bu adımın, kimseye faydası olmayacak bir adım olduğu bellidir. Bu ne İsraillilerin ne de Filistinlilerin hayrına yapılmış bir şeydir; bu adımın amacı dikkat dağıtmaktır. Bu dini değil siyasi bir çatışmadır ve bu yolla çözülmesi mümkün değildir” diye konuştu.

■ Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasını güçlü bir şekilde kınadıklarını belirtti ve her zaman Filistin halkının yanında olduklarını söyledi.

■ Malezya Başbakanı Necip Rezak, “Malezya, ABD’nin Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını hiçbir zaman kabul etmeyecek. Müslümanları bu karara karşı dik durmaya davet ediyorum” dedi.

■ Singapur Dışişleri Bakanlığı, Filistin halkının yanında olduğunu ve ABD’nın kararını kabul etmediğini açıkladı.

■ Ürdün: Karar, boş ve geçersizdir, Ürdün gerginliği artıran bu kararı reddediyor.

■ Bahreyn: ABD’nin kararı uluslararası anlaşmalara aykırıdır.

■ Cezayir Dışişleri, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararı kınayarak, bu adımın tehlikeli olduğu uyarısında bulundu.

■ Tunus Başbakanı Yusuf eş-Şahid, ABD’nin girişimini “Filistin halkının hakları ve meselesinin merkezine vurulan bir darbe” şeklinde değerlendirip “Tunus, Filistin halkını ve onun haklı davasını desteklemektedir” dedi.

CUMA SONRASI EYLEMLER ARTACAK

Ayrıca Irak, İran, Kuveyt ve Libya gibi ülkedeki yetkililer de Trump’ın kararına tepki gösterip Filistin halkıyla birlikte olduklarını dile getirdiler. Dün İslam ülkelerinde başlayan protesto gösterilerinin bugünkü cuma namazı sonrası artarak devam etmesi bekleniyor.

 

Türkiye’de; İHH, AGD ve Memur-Sen başta olmak üzere birçok STK’nın 81 ilde düzenlediği protestolarda ABD ve İsrail’e lanet yağdı. İHH, bugün Cuma namazı sonrası, bütün Türkiye’de “Kudüs Cuması” adıyla eylemler yapacak.

Pakistan’da başkent İslamabad’da düzenlenen protesto eyleminde ABD ve İsrail lanetlenerek Filistinlilerin yalnız olmadığı haykırıldı.

Tunus’un Safakes kentinde toplanan ve Filistin bayrakları taşıyan Müslümanlar, ABD ve İsrail karşıtı sloganlar attı.

Ürdün’ün başkenti Amman’da bir araya gelen yüzlerce gösterici, “Kudüs sonsuza kadar Filistin’in başkenti olarak kalacak” yazılı dövizler ile Filistin bayrakları taşıdı ve Trump’ın fotoğraflarını yaktı. Irak, Endonezya, Malezya ve Singapur’da da ABD’nin kararına tepki gösterildi.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:04

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Kasım 2018