Uluslararası ajans duyurdu "Kerkük’e askeri operasyon başladı"

AFP, Irak Ordusu’nun Kerkük’e operasyon başlattığını iddia etti.

13 Ekim 2017 Cuma 11:21
Uluslararası ajans duyurdu "Kerkük’e askeri operasyon başladı"

AFP haber ajansına konuşan Iraklı bir general, "Haziran 2014'te yaşanan olaylar esnasında Irak ordusunun kaybettiği bölgeleri geri almak için operasyon başladı" ifadesini kullandı. AFP'ye bilgi veren üst düzey generalin ismi açıklanmadı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkan Yardımcısı Kosrat Rasul, on binlerce Peşmerge'nin Irak ordusunun Kerkük'e yönelik operasyon tehdidine karşı, etnik  bölgede konuşlandırılmış olduğunu söyledi.

Resul,  "Dün geceden bu yana en az 6,000 peşmerge daha, Irak ordusunun tehdidine karşı konuşlandırıldı."

Öte yandan, Kerkük'e çok sayıda Peşmerge'nin gönderildiği ifade edildi. Reuters haber ajansı bölgeye gönderilen Peşmerge sayısının 'on binler' olarak niteledi.

Haziran 2014'te DEAŞ'ın Irak hükümetine bağlı bölgeleri eline geçirmesinin ardından, bu bölgelerden bir kısmı IKBY yönetimi tarafından geri alınmıştı.

DÜN GECE BÜYÜK HAREKETLİLİK YAŞANDI

Erbil merkezli Rudaw'ın aktardığına göre dün gece Kerkük çevresinde Irak ordusunun yoğun bir hareketliliği gözlendi. Gece boyunca Iraklı güçlerin peşmerge mevzilerine sadece birkaç kilometre mesafede olduğu aktarıldı.

Irak ordusu ve Haşdi Şabi Birliklerinin Kerkük çevresinde yığınak yapmasının ardından bölgede tansiyonun oldukça yüksek olduğu ifade edilirken, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı (IKBY) Mesud Barzani’nin oğlu Mansur Barzani silahlanarak Kerkük’e geldi. Arap ve Türkmen komutanlarda Kerkük’e geldi ve adeta Kerkük komutanların güç gösterisi haline dönüştü.

Kuzey Irak yönetimi tarafından Kerkük ile ilgili atılan adımlar çok yakından takip edilirken, ABD ve batılı ülkeler üzerinden Irak yönetimi üzerinde baskı oluşturulmaya çalışıldığı öğrenildi.

Haber Tarihi: 13 Ekim 2017 Cuma 11:21
 • arifarif3 gün önce
  sen abd yi de musluman yapda tam olsun
 • YiğidoYiğido3 gün önce
  Müslümana bak israilin kuyduğuna takilmiş,yahudi bagyraklarıyla kutlama yapıyorlar.
 • SerdarSerdar3 gün önce
  Ayak yapıyorlar. İnanmayın... Onlar patronları abd den izin almadan adım atmazlar. Türkiyeye karşı ön alıyorlar. Hesapları başka...
 • FecrFecr3 gün önce
  yeryüzünde fitne çıkartmak adam öldürmekten daha kötüdür. Bakara 191 ve 217. ayetler
 • Mete TuranMete Turan3 gün önce
  Yerle bir edin o batinin usagi olan Barzani vampirini.
 • ali telsizali telsiz3 gün önce
  Telli telin kopsun
 • MTS MTS 3 gün önce
  Yolunuz acik olsun. Bizim yapamadimizi siz yapin yigitler
 • Misafir Misafir 3 gün önce
  Ölen müslüman öldüren müslüman diyorsunda o Kerkük'e yerleşen Peşmerge bozuntularınıda müslüman görüyorsun demek. Abdullah oraya Peşmerge kılığında 6000 kişi yerleştirildi ve o bölgesel yönetim dedikleri yerde o kadar çok asker Kürt olduğunumu sanıyorsun. Daha yeni İsrail sözde referandum öncesi kaç bin kişiyi sözde yahudi Kürt kökenli diye o bölgeye gönderdi onudamı duymadın. O gönderdikleri gerçekten Kürtmü sanıyorsun? Ve o kadar kürt askerimi varmıdır sence o bölgeyi savunacak kadar? Ayrıca madem bunlar o kadar müslüman Kürt peki yüzbinlerce Iraklı Kürt niye bize sığındı bir düşün. Bunların yarısı başka ülkelerin paralı askerleri içinde ermeniside dolu israilliside abdliside Avrupalısıda. Bu kadar silah bedavaya boşuna verilmiyor. İşleri yok Kürtlere sınırsız bedava silah verecek ABD Avrupa ve İsrail.
 • sahravansahravan3 gün önce
  KERKÜK ASLİ STATÜSÜNE KAVUŞACAK. BUNA DİRENEN HERKES EZİLECEK. NOKTA!...
 • ihsanihsan3 gün önce
  ibadi yok öyle bir şey diyor bu ne yahu
Daha fazla yorum göster (1/10)