Ülkücü ve Milli Görüş tabanı da ‘evet’ diyor

Saadet Partisi yönetiminin anayasa referandumunda ‘hayır’ görüşünü açıklamasının aksine Milli Görüş tabanı ‘evet’ten yana tavır alırken, Akşener taraftarlarının ‘hayır’ kampanyalarına karşı eski Ülkücülerin de referandumda Bahçeli’yi destekleyerek ‘evet’ diyecekleri ortaya çıktı.

14 Şubat 2017 Salı 10:05
Ülkücü ve Milli Görüş tabanı da ‘evet’ diyor

Akit’e konuşan Ülkücü ve Milli Görüşçü camianın önde gelen isimleri, her iki tabanın seçmenlerinin 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa referandumunda ‘evet’ diyeceklerini açıkladılar. İşte o görüşler... 

AKIL VE MANTIK ‘EVET’ DİYOR

Türkeş’in yakın çalışma arkadaşı ve milliyetçi camianın önemli isimlerinden Prof. Dr. Turan Güven: “Ülkücü tabanda, dünya yansa bir çöpü dahi yanmayacak fanatik bazı tipler var ve bu tipler ‘hayır’ diyor. Bu tipler, Erdoğan düşmanlığı nedeniyle ‘hayır’ diyor fakat bu ülkesini, vatanını, geleceğini düşünen ülkücüler ‘evet’ diyorlar. Ülkem, milletim, devletim ve mensubu olmaktan şeref duyduğum İslam ümmeti için hayırlı işler yapan herkesin arkasındayım. Ülkemin meselelerine her türlü önyargılardan uzak, akılcı ve bilimsel bir açıdan bakmak istiyorum. Yüzde 92 ile kabul edilen darbe Anayasasına ‘hayır’ demiştim. Bugün de referanduma sunulan bir Anayasa var... Darbecilerin yaptığı Anayasanın son tortuları 36 yıl sonra temizlenirken, Türkiye bir sistem değişikliğine gitmektedir. Ben bu referandumda ‘evet’ diyeceğim.”

TAPINAKÇILARLA BİR OLMAYIZ

Ülkücü Doç. Dr. Veysi Erken: “Eğer bir kişi gerçekten bir ülkücü ise referandumda kesinlikle ‘hayır’ diyemez. Bu ülkenin insanını, bu gönül coğrafyamızın insanını seven ve hatta kendisini ülkücü olarak tanımlayan hiç kimse tapınacakçılarla bir olup ‘hayır’ diyemezler. Daha önce ifade ettiğim gibi benim kanaatim Anayasanın tamamen değiştirilmesi yönündedir. Mevcut Anayasa Türkiye’nin gelişmesi önünde bir engeldir. Yapılmak istenen değişiklikler sadece mevcut durumdan daha iyidir. Bunu müzmin muhaliflerle de konuştum. Maalesef şahısların düşmanlığı üzerinde muhaliflik yapıyorlar. ‘Hayır’ için milletin karşısına bir ‘şer’ ittifakı kurulmuş.”

BAHÇELİ TEŞHİSİ KOYDU

Ülkücü işadamı Mahmut Göktürk: “Sayın Bahçeli, neden ‘evet’ denilmesi gerektiğini çok güzel ifade etmiştir. Bugüne kadar Türkiye’nin bir çok önemli siyasi lideri başkanlık sisteminden yana bir tavır ortaya koymuştur. Türkiye’yi 15 senedir yöneten siyasi kadro, ülkemizin geleceği bakımından yeni anayasa değişikliyle başkanlık sistemini uygun görmüştür ve bizler de 16 Nisan’da ‘evet’ oyumuzu kullanacağız.”

GURBETÇİ DESTEĞİ

Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan eski IGMG Genel Başkanı Ali Yüksel: “Benim Almanya’da görüştüğüm, sohbet ettiğim insanlar referandumda ‘evet’ diyeceklerini ifade ediyorlar. ‘Evet’ diyeceklerini ifade eden Milli Görüş mensupları, ‘Türkiye’nin ivedilikle darbe anayasasından kurtulması gerekiyor. Eksiklikleri olsa bile yeni anayasanın eski darbe anayasasından daha iyi olacaktır ve bu nedenle evet diyoruz’ şeklinde görüşler ifade ediyorlar. Avrupa’da yaşayan ve sağduyulu hareket eden Müslümanlar, referandumda mutlaka ‘evet’ diyeceklerdir.”

CHP VE HDP’LİLER BÖLÜYOR

IGMG Kadın Kolları Kurucu Başkanı ve UETD Genel Başkan Danışmanı Güleser Topuz: “CHP’li ve HDP’liler, Sayın Karamollaoğlu’nun anayasa değişikliği teklifinin referanduma sunulması durumunda parti olarak ‘hayır’ oyu kullanacaklarına dair sözlerinden cesaret alarak Avrupa’daki Milli Görüş tabanını etkilemeye ve hatta tabanı ‘hayır’ cephesinde kutuplaştırmaya çalışıyor. Avrupa’da yaşayan Milli Görüşçüler, ‘Milli Görüş’ün 40 yıllık Türkiye hayallerini, rüyalarını Tayyip Erdoğan ve AK Parti gerçekleştirmiştir. Bizim hayallerimizi gerçekleştiren Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği yoldan gitmek bizim görevimizdir’ diyorlar. Allah’ın izniyle Milli Görüş tabanı oylarına sahip çıkarak referandumda ‘evet’ diyecektir.”

DÜŞMANLIK YAPIYORLAR

Almanya’da yaşayan gazeteci, yazar Hayrettin Özcan: “Almanya’da yaşayan hem Ülkücü tabanı hem de Milli Görüşçü tabanı etkilemeye çalışan ve bu yönde çalışmalar yapan, yıllardır fanatik Devlet Bahçeli ve Tayyip Erdoğan düşmanlığı yapan küçük bir kesim var. Bu kesim teşkilatların etrafında ‘hayır’ oyu toplamak için çalışmalar yapsa da hem gerçek Ülkücü taban ve hem de Milli Görüş tabanı referandumda ‘evet’ diyecektir. Bizim gözlemlerimiz ve şahit olduğumuz söylemler bu yöndedir.”

 

Yeni Akit Gazetesi

Haber Tarihi: 14 Şubat 2017 Salı 10:05

YORUM YAZ

 • ihyaihya1 yıl önce
  defalarca dedim. 15 yıldır Erdogan ile Bahçelinin arasını açıp yanlış yönlendiren danışmanları sorgularsanız bu iş çözülür. Memleket kurtulur.
 • DaliDali1 yıl önce
  Eskimiş, zaten eski alın tepe tepe kullanın.
 • Milli gorusMilli gorus1 yıl önce
  Etrafimda 12 tane milli goruscu insan var, emin olun aralarindan evet diyen yok. Buradaki okuyucu kardeslerim de durumun farkindadir. Benim gozlemim milli goruscu arkadaslar bunu bir uyari firsati olarak goruyor ki bana da mantikli geldigi icin hayir diyecegim. Sonucta ak parti iktidari yine yerinde duracak ama en azindan bizin onceligimizin baskanliktan ziyade ekonomi, issizlik, suriyelilerin ulkemizde eglenmesi oldugunu anlamasi gerekli.
 • mehmetalimehmetali1 yıl önce
  çok komik ya .d
 • hedef 2071hedef 20711 yıl önce
  Kim ne derse desin, parti tabanları partilerden daha sağ duyulu davranıyor. Gerçek vatan evlatları ülkesine sahip çıkacak. Ve EVET oyu kullanacak.
 • Milli görüșMilli görüș1 yıl önce
  Sizin yazdıklarınıza itibar etmiyorum
 • Hikayeye karnım tokHikayeye karnım tok1 yıl önce
  Ülkücüler ve milli görüşçüler evet diyomuş!!!yapma yaaa sen bu yazdığına inanıyomusun?Tanıdığım ve fikirlerini sorduğum 20 ye yakın ülkücü ve milli görüşçü var hepsi hayır diyor.Siz kimlere sordunuzki?
 • M ALİM ALİ1 yıl önce
  Yalandan kim ölmüş. böyle haberlerle HAYIR a varırsınız,birazda bizi güldürürsünüz,,
 • yılmaz karayılmaz kara1 yıl önce
  yazar gerçekleri değil kalbinden geçenleri yazmış. benhalkın içindeyim.son seçimdeakpye oy verenyüz kişiden en az bugünyüzde 40 ı hayır diyor. ki bu bölge esenler. ona göre hesap edin.3 dönemdir akp sandık başkanıyım vehayır diyorum.
 • isuzgenisuzgen1 yıl önce
  bu saadetcilerde hayır yok ulenoy alan partisiniz boş işlerle uğraşacağınıza AKP ye katılın daha hayırlı iş yapmış olursunuz
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü