Üçüncü intifada

Trump'ın Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınacağını açıklamasının ardından Filistin ayağa kalktı.

08 Aralık 2017 Cuma 09:45
Üçüncü intifada

ABD Başkanı sarı şeytanın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinden sonra Filistinliler, Siyonistlerle çatışmaya başlarken 108 kişi yaralandı Hamas lideri İsmail Heniyye de “Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür. Filistin halkı yol ayrımında. Yarından (bugün) itibaren yeni intifadayı başlatıyoruz. Filistin bizim olduğu gibi Kudüs de bizimdir” dedi.

Katil Amerika’nın dengesiz Başkanı Donald Trump’ın önceki gece Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs’e taşınacağını açıklamasının ardından Filistin ayağa kalktı. Sarı şeytanın kararını protesto eden binlerce Filistinli, Doğu Kudüs’te ve Batı Şeria’da Siyonist polis ve askerlerle çatıştı. Sadece Batı Şeria’da 108 Filistinli yaralandı.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye de Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına tepki göstererek, bugünden itibaren yeni intifada başlatılacağını söyledi. Heniyye, Gazze’deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, barış sürecinin sona erdirilmesi talebinde bulunarak, “Filistin yönetiminden Oslo Antlaşması’ndan çıktığını duyurmasını istiyoruz. ABD’nin Kudüs ile ilgili kararı, yeni bir siyasi sürecin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür” diye konuştu.

MÜSLÜMANLAR ABD’Yİ BOYKOT ETSİN

Filistin’in yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerin yöneticilerini de ABD yönetimini boykot etmeye çağıran Heniyye, şunları kaydetti: “Artık barış anlaşması veya barış süreci diye bir şey kalmadı. Filistin halkı, ABD kararı sonrası tarihi bir yol ayrımında. Araplar ve Müslümanlar, merkezinde Kudüs’ün olduğu bu yol ayrımından geçiyor. ABD’nin kararına karşı yarından (bugün) itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz.

Heniyye, Kudüs’ün, doğu ve batısıyla Filistin kimliğine sahip olduğuna belirterek, “Filistin iki devlet veya oluşumu kabul etmeyen bir bütündür. Filistin bizim olduğu gibi Kudüs de bizimdir. İşgalci İsrail’in ise Filistin topraklarında meşruiyeti olamaz” ifadelerini kullandı.

Filistin’in birliği ve uzlaşı adımlarının yerine getirilmesinin hızlandırılması gerektiğini dile getiren Heniyye, Filistinliler arasındaki bölünmenin artık aşılmasının kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.

Heniyye ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs için İslam İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü toplantıya çağırmasını takdirle karşıladıklarının altını çizdi.

SİLAHLI DİRENİŞ ÇAĞRISI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Trump’ın Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak kabul etmesinin ardından silahlı direniş çağrısı yaptı.

“Ayaklanma” anlamına gelen İntifada, Filistin’de iki defa yaşandı. Birinci İntifada, İsrail’in 1993’te Oslo Anlaşması’nın imzalanmasına kadar süren, işgaline karşı, Filistinlilerin ayaklanmasıdır. İkinci İntifada veya El Aksa İntifadası ise Eylül 2000’den 2005 yıllına kadar devam eden ayaklanmadır. İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar Şubat 2005 yılında Sharm ek-Sheikh Zirvesi ile sona ermişti.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 09:45

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    10 Aralık 2018