THY - TR Çıkışlı DAB

Tutuklanan prenslerin Türkiye'deki yatırımları

Suudi Arabistan'da yolsuzluk operasyonunda tutuklanan prenslerin Türkiye'deki yatırımları dikkat çekiyor.

08 Kasım 2017 Çarşamba 12:51
Tutuklanan prenslerin Türkiye'deki yatırımları

Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın başında olduğu yolsuzluklarla mücadele kurumu 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın gözaltına alınması emrini verdi. Veliaht prensin iktidarını güçlendirme hamlesi olarak görülen operasyonda gözaltına alınanlar arasında Türkiye'nin yakından tanıdığı isimler de bulunuyor.

BODRUM'DA YAPTIĞI TATİLLE TANINMIŞTI

Gözaltına alınanlar arasında en dikkat çeken isim dünyanın 100 zengini arasında bulunan Prens El Velid Bin Tallal oldu. Tallal, geçtiğimiz aylarda Bodrum'da yaptığı lüks tatille tanınmıştı. 2 kamyon eşya ile ülkesine dönen prens, Türkiye'de yaptığı bir haftalık tatilde 2.5 milyon lira harcadı.

Suudi Prens El Velid Bin Tallal'ın, Türkiye'de 5 otel ve bir televizyon kanalında ortaklığı bulunuyor.

TURK TELEKOM'UN ORTAĞI


Suudi Arabistan'ın gözde prensleri arasında yer alan Prens Abdülaziz Bin Fahd, kendisini gözaltına almaya gelen polislere direnince çıkan çatışmada öldürüldü. Fahd, Türk Telekom'ın yüzde 55'inin sahibi olan 'Saudi Oger'in büyük hissedarlarından biriydi.


TÜRKİYE'DE EN ÇOK KONUT ALANLAR ARASINDA SUUDİ ARABİSTANLILAR 2. SIRADA


Türkiye'de yabancı konut alımında ilk sırayı Iraklılar alıyor. Iraklılardan sonra Türkiye'de en çok konut alan yabancılar sıralamasında Suudi Arabistanlılar 2 bin 307 konut ile 2. sırada yer alıyor.

TÜRKİYE SUUDİ ARABİSTAN TİCARET HACMİ


Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 8 milyar dolara varan ticaret hacmi bulunuyor. İki ülke de bu hacmin arttırılması için yoğun çaba sarf ederken, bu ilişkilerin güçlendirilmesi için iki ülke arasında Türkiye-Suudi Arabistan İş Konseyi kurularak ilişkilerin geliştirilmesi yönünde destek olunuyor.

TÜRKİYE'DE 800 ŞİRKETLERİ VAR


Suudi yatırımcıların Türkiye'de 800'e yakın şirketleri bulunuyor. 2010-2016 yılları arasında Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye 1 milyar 949 milyon dolarlık yatırım geldi. Bu yatırımın Türkiye'ye gelen yabancı yatırım içerisindeki payı ise 1.4 olarak hesaplanıyor.

Haber Tarihi: 08 Kasım 2017 Çarşamba 12:51

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    26 Eylül 2018