Türkler satın alınca… Devlet töreni gibi açılış yaptılar!

Uzun zamandır Sırbistan pazarını inceleyen Türk şirketi, sessiz sedasız batmış bir Sırp firması olan Eksporteks`in üretim tesisini satın aldı.

03 Ocak 2018 Çarşamba 12:56
Türkler satın alınca… Devlet töreni gibi açılış yaptılar!

Bir dönem hem üretimin hem de ihracatın amiral gemisi olan tekstilde yeni rota eski Yugoslavya'nın dağılmış ülkeleri.

Hırvatistan, Bosna ve Sırbistan bu anlamda Türk yatırımcıların en gözde ülkeleri. Özellikle Sırbistan... İrili ufaklı Türk şirketlerinin son dönemde yatırımlarını artırdığı Sırbistan tekstilde adeta Türk markalarının yeni üssü konumuna gelmiş durumda.

 SEKTÖRÜN ÖNCÜLERİ DE GİDİYOR

 Dünya Gazetesi'nde yer alan habere göre gidenler arasında sektöre yön veren marka ve isimler de var. Jeanci, Birleşik Tekstil, Aster, Tibet Moda, Taypa Tekstil... En dikkat çeken isimler arasında yer alan Taypa, sektörün öncülerinden Mesut Toprak'ın şirketi... Kraljevo şehrinde kurulacak hazır giyim ve konfeksiyon fabrikasına Taypa, 35 milyon euroluk yatırım yapacak. Tesiste yaklaşık 2 bin 500 kişiye istihdam imkanı sağlanacak.

 Uzun zamandır Sırbistan pazarını inceleyen Türk şirketi Ormo, sessiz sedasız batmış bir Sırp firması olan Ekporteks'in üretim tesisini satın aldı. Lebane kentindeki tesisi modernize etti ve yeniden canlandırdı. 12 bin metrekarelik tesis için Leban adında yeni bir firma kuran Ormo, 130 kişiye istihdam sağlıyor.

DEVLET TÖRENİ GİBİ AÇILIŞ

Bu tesis Sırbistan için oldukça önemli. Bölgede sanayiye yönelik ilk ve tek tesis. Açılışa o nedenle Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuciç, Ekonomi Bakanı Goran Knezeviç ve Ticaret, Telekomünikasyon ve Turizm Bakanı Rasim Ljajiç katıldı. Şirketin planı birkaç yıl içinde istihdamı 350'ye ulaştırmak. Orta vadede ise hedef 650 kişi. Otomotiv yan sanayi Bulgaristan ve Romanya'ya gidiyor. Tekstilde ise rota Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa… Yeni pazarlar arıyoruz ancak bu genelde ihracat için değil üretim için oluyor.

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 12:56

YORUM YAZ

 • AnlayanaAnlayana9 ay önce
  Asgari ücret yükseldikçe,üretici iş gücü ucuz ülkelere kaçıyor. Gençlerimiz işsiz kalıyor.
 • HabibeHabibe9 ay önce
  Güzel bence heryerde olmalı Türkiye
 • TcTc9 ay önce
  Cahil misin ??
 • Turkoglu turkTurkoglu turk9 ay önce
  Kendi ulkesine yatirim yapmaz kendi insanini calistirmaz sonrada bunu haber yapin insallah iflas eder batar turkiyeye faydasi olmayan õlsun
 • Türkiyem Türkiyem 9 ay önce
  Balkanlara bilahassa Bulgaristan Sırbistan ve Hırvatistan çok önemli merkezi transit ülkelerdir bu ülkelerde iş adamlarımız nekadar yatırım yaparlarsa okadar kârlı olurlar çünkü o ülkelerden avrupanın heryerine kolayca mesafesi düşük olarak ürünlerini cazibeli şekilde satabilirler üstelik yolları trafiği bizim için çok önemlidir ülkemiz yol yapımlarındada faydalanabilir
 • hasanhasan9 ay önce
  türkiyede işsiz kalmadıya sıra oraya geldi
 • hakanhakan9 ay önce
  sırbistan diyonuzda haritadaki yer bosna hersek !!!
 • YorumYorum9 ay önce
  Bu yatırımlar ufku görme meselesidir.AK PARTİ misyonunu geniş tutuyor her ülke ile ticaret hacminin genişletip dünyada söz sahibi olacak bir ülkenin derdinde.Buna da kulp takanlar olacaktır.
 • rizelirizeli9 ay önce
  o bölgedeki tek tesis 120 yıl önce osmanlı onlara250 eser yaptı onlar dindaşları hırıstiyanların dediğini yaparak osmanlıya isyan eti 120 yıl bedelini ödediler burada türkiyeye islamın bayraktarlığını yapanlara hainlik yapanlar hem budünyada hem öbürdünyada o hainliğin bedelini ödeyemezler tarihte nekadar geri gidersen okursan okadar ileriyi görürsün
 • Hy-hyHy-hy9 ay önce
  Gidin gidin sonra Avrupanın düştüğü duruma düşün.Avrupanın üretim şirketlerinin tamamı neredeyse üretimi Çin'e taşıdı.Sonuç:Avrupa aç,Avrupa teknoloji üretemiyor,Avrupada toplumsal barış kalktı,Avrupada artık evrensel değerler yok...Yaşasınkapitalizm , çok kazanmak için herşey mübah....

Günün Karikatürü

19 Ekim 2018