Türkiye'yi bölmeye çalışan Demirtaş: "Biz bu vatanın evladıyız"

Yargılandığı davada savunmasını yapan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu toprakların evlatlarıyız. Türkiye'nin parçasıyız" dedi.

14 Şubat 2018 Çarşamba 16:06
Türkiye'yi bölmeye çalışan Demirtaş: "Biz bu vatanın evladıyız"

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'örgüt yöneticiliği' suçlamasıyla tutuklu yargılandığı davada savunmasını yaptı. Savunmasında, "Bizler Türkiye'nin yurttaşlarıyız. Kendimizi özgür eşit yurttaş hissetmesek de, biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu toprakların evlatlarıyız. Türkiye'nin parçasıyız" diyen Demirtaş, dokunulmazlıkların, milletvekillerinin 'kürsü dokunulmazlığı ve sorumsuzluk' haklarının hiçe sayılarak siyasi saiklerle kaldırıldığını bu nedenle mahkemenin durma ve düşme kararı vermesini talep etti. Ayrıca Türkiye'de genel başkanlık ve milletvekilliği dahi yapan Demirtaş "Türkiye'de eşit olmadıklarını" iddia etti.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'örgüt yöneticiliği' suçlamasıyla yargılandığı ana davanın ikinci duruşmasında, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Sincan Cezaevi Yerleşkesindeki salonunda görülen duruşma öncesi polis çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı.

ALMAN BÜYÜKELÇİ DURUŞMAYA ALINMADI

Duruşmaya HDP'nin yeni eş genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan'ın yanı sıra 30'a yakın milletvekili ve parti yöneticileri katıldı. Duruşmayı izlemek için gelen Alman Büyükelçisi Martin Erdmann ve bazı yabancı heyetler, gerekli izinleri almadıkları için duruşmaya alınmadı. Sarı basın kartı bulunmayan yerli ve yabancı basın mensupları da duruşmaya alınmadı. Demirtaş'ı savunmak üzere 100'e yakın avukat da duruşma salonundaki yerini aldı.

GENEL BAŞKAN VE MİLLETVEKİLİ BİLE OLAN DEMİRTAŞ'TAN KOMİK İFADELER

Özyönetim ilanı ile Türkiye'yi bölünmeye götürmek için çaba sarfeden Demirtaş komik ifadelerle savunma yaptı.

Türkiye'de genel başkanlık ve milletvekilliği yaptığı halde eşit yurttaş olarak görülmediğini iddia eden Demirtaş "Bizler Türkiye'nin yurttaşlarıyız. Kendimizi özgür eşit yurttaş hissetmesek de, biz bu vatanın evlatlarıyız. Bu toprakların evlatlarıyız. Türkiye'nin parçasıyız. Kimse bize parya muamelesi yapamaz. Düşüncelerimizden, görüşlerimizden dolayı kimse bize bu ülkenin düşmanlarıdır diyemez. Adalet mülkün temelidir. Adalet olmazsa mülk sarsılır. Şu an sarsılıyor" sözleriyle pişkin ifadelerde bulundu.

ÖZERKLİK İLE TÜRKİYE'Yİ BÖLME GİRİŞİMİNDE BULUNDU

Türkiye'yi bölme girişimi olan özyönetim ilanıyla kendisini ifşa eden Demirtaş 2015'in Ağustos ayında skandal sözler sarfetti. Demirtaş'ın o günlerde şu ifadeleri kullanmdı;

"Halkın öz yönetiminden daha meşru bir şey olamaz. Partimizin programının bir parçasıdır, biz zaten iktidara gelirsek veya iktidarla bir müzakere yürütürsek Türkiye'de siyasi yönetim modeli olarak özerkliği öneren bir partiyiz, resmi olarak. Dolayısıyla halkın özerklik talebini gayrimeşru ilan etmek partimizin programına da, ruhuna da aykırı olur. Bizim buradaki farkımız silah kullanılmamalı, şiddetsiz olmalı. HDP'nin yaklaşımı HDP'nin çözüm arayışı bu zemin üzerinde, demokratik siyaset zemini üzerinde olabilir. Dolayısıyla sivil halk meclislerinin ilan ettikleri özerklik tutumunu saygın bir halk iradesi beyanı olarak görmek lazım. Kent meclisleri, sivil toplum örgütleri eğer hükümet kurumlarına bir demokratik alternatif oluşturmak istiyorlarsa ve bunun nasıl oluşturulması gerektiğini fiilen ilan ederek yapıyorlarsa onu ciddiyetle dinlemek lazım. Bu bir siyasi irade beyanıdır. Biz böyle algılıyoruz. Halkın bu tutumuna saygı duyuyoruz.'' dedi.

PKK'YI TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK GÖRMÜYORUZ

Ayrıca 2016 yılında ise Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz" dedi.

Demirtaş, PKK’nın eylemlerinin terör olup olmadığı sorusuna, ”Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. Ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz. Bunu protesto etmekten de geri kalmıyoruz” karşılığını verdi.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 14 Şubat 2018 Çarşamba 16:06

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet11 ay önce
  Hadi ordan kendinizi nasıl hissediyorsanız o sunuz.Sizi vatansızlar sizi
 • ÖzkanÖzkan11 ay önce
  Sen bu Vatana hailik yapan bir .... sin!!;
 • çüşoçüşo11 ay önce
  sen bu ülkenin hiçbir zaman evladı olmadın israilin uşağı. oro.... larında evladı oldun yer ara kendine p..
 • YUHYUH11 ay önce
  HADİ LAN ORDAN YAHUDİ UŞAĞI KÖPEK..
 • 2007denBeridirEnİyiKöpekDolaştıranKanadanınRcmpKöpeklerinin2015teN.FizikçiDedikleriAcizKUL2007denBeridirEnİyiKöpekDolaştıranKanadanınRcmpKöpeklerinin2015teN.FizikçiDedikleriAcizKUL11 ay önce
  Kendisini, gelecek nesilerini ve VATANını (kendisi gibi anaları yahudi olmayanları kendilerine eşit kabul etmeyen (kendini beğenmiş seçilememiş şeytanın), kendilerini beğenmiş seçilememiş köpekleri, 11 Eylülü tezgahlayıp FİZİK KANUNLARIna takılarak şeytani yüzlerine bulaştıran siyonis şeytanlara SATAN ve ELAZİZden özel olarak seçilmiş satılmış KÖPEK utanmadan bu VATANın evladı olduğunu mu söylüyor. Seni kurtaraman efendin sşyonis şeytanlara paranın geçmediği CEHENNEMde eşit olacağın günün gelmesini bekle. Bu arada 11 Eylülü tezgahlayıp şeytani yüzlerine bulaştıran siyonis şeytanların amerika ve kanada devletinin kademelerindeki ve bu ülkelerdeki sivil fason mason ve gizlenememiş gizli örgite mensup olan olmayan köpeklerinin ALLAHın (CC) izniyle 2007 bulan köpeklerini, siyonis şeytanların bütün paralarına, köpeklerineö ve dolayısıyla silahlarına ve teknolojilerine rağmen ALLAHın (CC) iznıyle rezil eden ve kanadanın rcmp köpeklerinin 2015te N. Fizikçi dedikleri Allahın (CC) ElAzizli ACİZ KULu kimdir? Algı operasyonlarının algısız EZİK şeytanları siyonis şeytanlar o kadar köpek arasından neden ElAzizden bir köpeği SATILMIŞLAR korosunun başına getirdi, Vatanını satan VatanSIZ satılmış?
 • Mehmet Timur Mehmet Timur 11 ay önce
  Bir güneydoğulu olarak haykırıyorum bu kanı bozuklaraacırsa bu devlet benim devletim değildir.
 • FahriFahri11 ay önce
  bu vatanin evladı olan, vatan hayınıolmaması gerekir!!!
 • Can yeniceCan yenice11 ay önce
  Hakimcevap veriyor haklisin taş efendi bizide òldurme isteğin olabilir ama henuz öldūrmedin fiilen yasadigimiz icin sana ceza veremeyiz serbestsin!..Hakim cevap veriyor taş efendi herseyi isteme hakkin var dogru soyluyorsun senin bu kadar istegin varsa neden devletinde millet adina istegi olabilecegini anlamiyorsun simdi yirmi yil icerde bunlari dusunmeye zamanin olacak 20 yil agir hapisle cezalandirildin!..
 • Arnavut Arnavut 11 ay önce
  Mal varlıklarına el konulmalı.Birinci dereceden akrabaları kamu haklarından yararlanmamalı,eşi öğretmenlik yapmamalı.Terör destekçisinin nefes almaya hakkı yoktur.
 • Hakikat Hakikat 11 ay önce
  Kaç sene Verirseniz verin amma bir daha muhtar bile olmasına izin verilmemeli. Hükümetin bi karar alması lazım terörden ceza alanların cezalarını çektikten sonra vatandaşlıktan çıkarılıp sınır dışı edilmeli gerekir

Günün Özeti

Günün Karikatürü

20 Ocak 2019