Türkiye'ye kumpas davasında jüriden skandal karar!

ABD'deki kumpas davasında Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, kendisine yöneltilen 6 ithamdan 5'inden suçlu bulundu.

03 Ocak 2018 Çarşamba 22:40

12 jüri üyesi tarafından her bir suçlamayla ilgili ayrı ayrı oy birliğiyle alınan kararın ardından Yargıç Richard Berman'ın 11 Nisan'da duruşma yaparak Atilla'nın alacağı cezaya karar vereceği bildirildi.

Davanın esastan görülmesi süreci 22 Kasım'da başlamış, karar verme sürecini yılbaşından önce yetiştiremeyen jürinin 3 Ocak'ta yeniden bir araya gelmesine karar verilmişti.

Davada jüri müzakerelerine devam edilirken duruşma salonunun ilk sırasında Atilla'nın eşi Burçin Atilla hazır bulundu. Atilla'nın salona gelişinde eşiyle arasında duygusal anlar yaşandı.

Eşiyle ilgili jüri kararı açıklanmasının ardından ise Burçin Atilla'nın gözyaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

FETÖ FİRARİSİ CANITEZ'İN RAPORU MAHKEMEDE

Savunma makamı, 19 Aralık'ta Atilla'nın çapraz sorgusu sırasında savcılığın sanığa yönelttiği bir soruya itiraz etmiş ve mahkemeye ikinci kez "hatalı yargılama" yapıldığı gerekçesiyle dilekçe sunmuştu.

İtiraz dilekçesinde Atilla'nın avukatları savcılığın çapraz sorgusunda "Atilla'nın İran yaptırımlarını ihlal ettiğini savunan 17-25 Aralık'tan sonra eski Bankalar Yeminli Murakıbı, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) firarisi Osman Zeki Canıtez tarafından hazırlanan raporu sunduğunu", bu raporun deliller arasında yer almamasına rağmen jüri önüne getirildiğini ve bunun jüri üyelerini yanlış yönlendirdiğini savunmuştu.

SAVUNMA MAKAMININ "HATALI YARGILAMA" TALEBİ İKİNCİ KEZ REDDEDİLMİŞTİ

Davanın yargıcı Richard Berman, Atilla'nın "tamamen adil ve şeffaf bir şekilde" yargılandığı ve çapraz sorgusu sırasında sanıktan bu rapora ilişkin soruyu cevaplaması istenmediği gerekçesiyle "hatalı yargılama" itirazını kabul etmedi.

Savunma makamının FETÖ mensubu, firari eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın "çalıntı deliller sunması" ve "yanlış ifade vermesi" nedeniyle mahkemeye yaptığı hatalı yargılama" itirazları da reddedilmişti.

YARGIÇ, KORKMAZ'IN TANIKLIĞIUNU "HUKUK KURALLARINA UYGUN" BULMUŞTU

Yargıç Berman'ın, FETÖ firarisi eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın tanıklığı için "hukuk kurallarına uygun olduğu" nitelemesi yapması ise dikkat çekmişti.

Savcılığın mahkemeye tanık olarak getirdiği Korkmaz'la ilgili herhangi bir sorun bulunmadığını dile getiren Berman, bu kişinin tanık olarak dinlenmesini "tamamen yasal" ifadeleriyle tanımlamıştı.

KORKMAZ, FBI'DAN 50 DOLAR ALDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Hüseyin Korkmaz çapraz sorgusu sırasında ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) kendisine 50 bin dolar verdiğini ve ABD'de oturduğu evin kirasını ise savcılığın ödediğini söylemişti.

Korkmaz, ABD'ye geldiği günden beri hiç çalışmadığını ancak çalışma başvurusunda bulunduğunu ve iki hafta önce olumlu yanıt aldığını anlatarak ABD hükümetinden yardım alıp almadığı sorusuna, "Savcılık 3 defa 300 dolar, toplamda 900 dolar verdi." demişti.

BHARARA YARGIÇ VE SAVCI YARDIMCILARIYLA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Duruşmanın 19 Aralık salı günkü oturumunu izleyenler arasında Türkiye'de hakkında soruşturma açılan eski New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara da vardı.

ABD başkanı Donald Trump tarafından görevden alınan Bharara'nın duruşmanın ardından savcı yardımcılarıyla ve Yargıç Berman ile görüşmesi ise dikkati çekmişti.

DAVA SÜRECİ

Hakkındaki suçlamaları kabul ederek tanıklığa geçen Sarraf'ın, Manhattan'da beraber kaldığı hücre arkadaşı tarafından "Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddiasıyla" dava edildiği bildirilmişti.

Faouzi Jaber isimli 62 yaşındaki mahkum, Sarraf aleyhine "tecavüz" davası için başvuruda bulunmuştu. Buna göre söz konusu mahkum Jaber, avukatı Alexei Schacht aracılığıyla, Manhattan'da beraber aynı hücreyi paylaştıkları sırada Sarraf'ın kendisine iki kez tecavüz etmek ve cinsel tacizde bulunmak iddialarıyla dava açmıştı.

SARRAF MARİHUANA İÇTİĞİNİ DE KABUL ETMİŞTİ

Duruşmalarına devam edilen dava süreci içinde Sarraf, tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini belirtmişti. Sarraf, cezaevinde uyuşturucu madde olan sentetik marihuana içtiğini de kabul etmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf 2016 yılı mart ayında ABD'de tutuklanmıştı. Davanın başlamasına kısa bir süre kala ise Sarraf kendisine yöneltilen 7 suçlamayı da kabul etmiş ve savcılıkla işbirliğine gitmişti.

Atilla ise geçen yıl 27 Mart tarihinde JFK Havalimanı'ndan Türkiye'ye gitmek üzereyken gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı.

Haber Tarihi: 03 Ocak 2018 Çarşamba 22:40

YORUM YAZ

 • KocasolakKocasolak9 ay önce
  Abd artıkDÜŞMANLIK yapıyor, üstelik bunu teammüden cinayet boyutuna getirdi.
 • Murat TaşcıMurat Taşcı9 ay önce
  Velevki bize ambarga uyguladılar. Ticaretimizi engellediler. Bizim de elimiz armut toplamıyor. Bu işin arkasında kim var. Yahudi var. Biz de yahudiye dünyayı dar etmenin yollarını ararız. Artık Horasandan bir ordu mu çıkar ne olur bilemem. Olacağı şu ki Rusya-İran-Türkiye tabii müttefik haline gelir. Amerika ve yahudi kendi kazdıkları kuyuya kendileri düşer!
 • misafirmisafir9 ay önce
  Yalnız bu mahkenin amacı zaten buydu.(Türkiye'yi mahkum etmek)Jüri nasıl kendi devletine karşı çıkabilir?Düzmece bir davadan tabii ki düzmece bir sonuç çıktı ama şimdi Şaşırdık mı hayır.
 • KılıçKılıç9 ay önce
  Kendi çalar kendi oynar kefere abd
 • UTANÇUTANÇ9 ay önce
  Ülkemiz adına utanç verici bir karar. Belki tek masum insan ceza alacak. Parayı tepsilerle ayakkabı kutularıyla götürenler o paraları yemeye devam edecekler.Şimdi bazıları (Siyasî ve medya) çıkacak ve bildik lafları geveliyecekler. KUMPASBENİ İRANA UYGULANAN SÖZDE AMBORGANIN DELİNİP DELİNMEDİĞİ DEĞİL BU AMAÇLA DAĞITILAN RÜŞVET VE BUNA GÖZ YUMANLAR İLGİLENDİRİYOR.RÜŞVETYİYENLER DIŞARIDA MASUM ATİLLA SUÇLU YARIN ATİLLA DA İTİRAFÇI OLUP KİMLERİN NASIL RÜŞVET ALDIĞINI AÇIKLARSAKESİN O DA VATAN HAİNİ ....CARI AÇIĞINASIL KAPATTIĞINI BÖBÜRLENE BÖNÜRLENE ANLATAN KAHRAMANLARIN BİRDEN BİRE VATAN HAİNİ OLMASI GIBI
 • Vatandas. Vatandas. 9 ay önce
  Kahrosun abd. Kahrolsun ab kahrolsun Israël ve kahrolsun rüsvet alan, yetim hakki yiuen bakanlar, ve kahrolsun bunlari ülkemizde yargilamaya korkanlar. Dünyaya rezil olduk.
 • HasanHasan9 ay önce
  Büyük devletsek bunu bunu karşılıksız bırakmaz incirliği kapatırız ...bunlar şimdi halkbanka ceza kesecek bu millet cezayı ödeyecek yada diyecekler ki bunun karşılığında bizden suriyeden çıkmamızı pyd ye göz yummamızı isteyecekler
 • DalmanDalman9 ay önce
  Allahu teala zulcelal seni dinleyip hemen harekete gecmistir simdi.cebinde kredi kartı dilinde beddua.uretimyok bilim yok beddua bol.allahtan cumhurbaşkanı savunma sanayii ne önem veriyor da birşeyler oluyor.yoksa duada kurtaramaz bizi.filistinlileri kurtaramadığı gibi.
 • DalmanDalman9 ay önce
  Iyi hadi bakalim sampiyon .
 • DalmanDalman9 ay önce
  Hee sen yat zikir çek allah seni dinleyip abdnin cezasını verir.sende allahın verdiği bu cezaya beleşçe oturur pozisyon belirlersin.daha çok beklersin.abd ilimle bilimle birlikle yenilir.gerisi tras.
 • Hy-hyHy-hy9 ay önce
  Misilleme bekliyoruz.ABD'nin Suriyede ve Irakta terör örgütlerine silah,para,eğitim,lojistik hatta direk askeri destek yardımı yaptığına dair dava açın.Eski PYD sözcüsü Tillo tanık olmalı ve elimizdeki diğer tanıkları kullanmalı.....Ayrıca dava dış etkilere kapatılmalı,izole edilmeli.....
 • DalmanDalman9 ay önce
  Yahu bırakın ezikler gibi habire allahın azabı muhabbetini.akilli olalım bir ve birlik duralım.bak ben lâik bir ülkücü olarak sn.erdoganin yanında duruyorum.herkes bu günlerde dursun yeter.
 • Erol gümüşErol gümüş9 ay önce
  Bunları büyüten bunlardan yardım alanlar yarın kendi hegemonyalarına bağlanırlar
 • turgutturgut9 ay önce
  Iran da sii rejim vardi, amerika sahtekar feto eliyle turkiyede uyduruk bir sunni rejim kuracakti... sonra da sii sunni catismasini baslatacakti. Savasci turklerle,, savasci persleri savastiracak, israilin onunu acacaklardi... sunni rejimi suudiler onderliginde kuramazlardi cunku suudiler korkak bir kavimdi.. zaten yahudi dostuydular... yani fettosun yahudi masasi oldugunun en buyuk ispatidir bu..
 • turgutturgut9 ay önce
  Haydut amerikanin son 10 yili... zalim bir kavmin helakina tum dunya sahit olacak... oyleki tum dunya mazlumlari bu ani televizyonlardan canli izleyecek... silah ve ilac tuccarlarinin zulumu ve zalimligi altinda inleyen mazlumlar Allaha sukur edecek... Boz gavur trump, trompet gibi olacak Insallah.. Sinsi ingiliz ve lanetlenmis israil kavmi de amerikanin helakiyla helak olacaklar... sonra dunya huzur da altin cagini yasayacak
 • MurathanMurathan9 ay önce
  Kahrolsun demekle olmuyor. Incirlik yerinde duruyor
 • safaynsafayn9 ay önce
  Dünyanın jandarmasıymış, daha ne kadar ufalabilirsinizki. Zavallılar, sscb nin dağılışını mumla arıyacaksınız. Mum la.
 • KasimpasaliKasimpasali9 ay önce
  Bu mahkeme karari ile turkuyeye yaptirim karari alacaklarda ondan aradan yuz senede gecse buyalanlarini kullanacaklar Sen bidurumun vahametini hic anlamamissin.
 • KanuniKanuni9 ay önce
  Niye skandal olsun ki beklenen karar. Skandal olan o insanların ABD YE niye gittikleri?Doğum için nelerin gerektiğini bilmiyen yok. Çocuk olunca skandal değil nur topu gibi bir çocuğumuz oldu denir SAKANDAL değil !
 • abdoabdo9 ay önce
  bunlar kendi kendilerine gelin güvey oluyor şerefsiz ısraelin sömürge p..çi abd
 • HacıHacı9 ay önce
  kumpas davası falan değil kardeşim ama karar çok adil olmamış. atilla hakan safın teki suçsuz. içerde yatması gereken reza zarrab. yolsuzluk yapanlar yatsın.
 • KasimpasaliKasimpasali9 ay önce
  Herkes vatanimizi hedef almisken senin bu hainligin neden bukadar mi dusmansin doydugun buyudugun yere.
 • TolgaTolga9 ay önce
  Eger Turkiye'ye ceza kesmeye kalkarsalar Yapmamiz gerekenler: 1) incirligi kapatmak 2) abd'den alinacak olan ne varsa iptal etmek. Bunlara f35 jetleri dahildir. Ekonomik olarak hissetmeliler. 3) abd ile stratejik ortakligi sonlandirip Rusya ve Cin ile anlasmalar yapmalidir. 4) pyd'yi imha etmektir. Gerekirse abd onumuze ciksin. Gelsin savasalim. Yeter artik
 • ilhanilhan9 ay önce
  Amarika dünyanın jandarması yani mafyası müslümanlar birlik olmazsa daha çok ceza keser! Vesselam :
 • MOLİERMOLİER9 ay önce
  Bir kez daha anlaşıldı ki, en tehlikeli düşman görünen, bilinen DEĞİL, gizlenen ve kripto olan casus/ kaatil/hırsız/darbeci/terörist olduğu halde içimizde gizlenen FETÖ dür!
 • ÖmerÖmer9 ay önce
  15 temmuzun ekonomik zararı abd den alınsın bizde içerdeki metin kaplana itiraf ettirip para cezası keselim abd itine
 • mehmetmehmet9 ay önce
  Cehapeli bir vekilgeçen haftaki demecinde zarrafla başlayıp Türkiye'yi yargılamaya giden terör devleti amerikada yapılan davayı Türkiye aleyhine bitirmekle kalmamış hatta10 milyar liramı dolarmı ne tazminata mahkum etmiş, bu tazminatı ben ödemem demişti. Bilmiş zaar, 10 milyarıda tutturursa (Tl dolar farketmez) pes derim.
 • İkilipliİkilipli9 ay önce
  Salyanızı iyice akıtınburadan sizin gibi haşhaş beyinlilere belkiekmek çıkar
 • Sankot1453Sankot14539 ay önce
  Feto DECCAL Lina ve taraftarlarina lanet olsun bunlara aciyanlarada yaziklar olsun
 • ZonguldaklıZonguldaklı9 ay önce
  Artıktürkiyeninde36've37paralelinçizildiğigündenitibarenırakvesuriyedeuğradığımaddivemanevizararıgidermekiçinhukikimücadeleyivermesigerekir.Tabibuaradabirleşmişmilletlerkararıolmadaniranauygulananambargoyuveticaretyollarımızınkesilmesinesebepolanmısırdakidarbeyideunutmayalımçünkübunlarınsorumlusununbirleşikşirketlerin(amerika)kendimenfaativeçıkarlarıiçin uyguladığıyanlışpolitikalardır.Bunundahukukönündehesabını maddimanevivermelidir.
 • YiğidoYiğido9 ay önce
  Aşağılık vatan haini haşhaşi
 • SelçukSelçuk9 ay önce
  İncirlik kapatılsın
 • HabibHabib9 ay önce
  İncirlik ve kürecik acilen kapatılmali!!!Beyler buna şiddetli karsilik verilmeli!!!!
 • Durmuş aliDurmuş ali9 ay önce
  Siz Amerikalıları adam yerine koyupsize inananları s. .....mßerefsizler
 • FaikFaik9 ay önce
  Mr coni iti sizçalıp siz oynadınız bizden bir atillayı esir ettiniz bizde size dünyayı dar edeceğiz göreceksiniz sizin kalenin kapısını yıktık bir kere taşıma baraj gibi yok olup gideceksiniz.o jüri kuklalarınada şiş kebap yedireceğiz.
 • GöktuğGöktuğ9 ay önce
  Kahrolsun ABD
 • YorumcıYorumcı9 ay önce
  Afganistan pakistan ırak Suriye daha doğrusu nerede amerika varsa Orada suç vardır. Cezalarını kim verecek elbette Allaj
 • Adsız.Adsız.9 ay önce
  İnsanlığın süründüğü bir dava....İnsanlığın bittiği nokta....İçimizdeki insan kılıklı züppeler bir yerine kına yaksın....Hesabı er ya da geç SORULACAKTIR....Herkese......
 • YiğidoYiğido9 ay önce
  Allahın azabı katil abd ve israilin üzerine olsun.acilen misli ile bunlara karşılık verilmelidir.incirlik kapatılmalı.
 • vatanvatan9 ay önce
  Ey fetöşist ler! Bu davada Turkiye yargilanmadi siz iyice alcaklastiniz! Salyanizi akitin belki size buradan bir ekmek cikar!
 • MtMt9 ay önce
  FETO cu casuslarini kullanan HAYDUT ABD nin BAGIMSIZ YARGI MASKELI DUSMANLIGI TESCILLENDI!.. Vatan topraginin ve Incirligin DUSMANA kullandirilmasi guvenlik sorunumuzdur!
 • Hepkahraman TürkmilletiHepkahraman Türkmilleti9 ay önce
  Tazminat falan isterse BuKâfirABD asla Vermemeliyiz Asla kesin suretle Hatta al kararını başına çal demeliyiz. Daha hayla şu kâfir ABD ve Batı'nın kıçını silmekten kurtulamadık.1)Dostum Demeyi Bırakacagız2)Onları aramıyacagız Onlar bizi arayacak 3)Son sürat silahlanacagız.4)Batın Noel ve yılbaşı kutlamaları yasaklansın5)Hicri takvime ve cuma tatil edecez.6)Ayasofya cami olacak 7)NATODAN cıkacak VE AB sürecini bitirmeliyiz.8)Müttefik değiliz sizinle Diyecek.(Hatta pydpkkdeaş terör örgütlerine yardımlarından dolayı ve Kudüs ve İslam coğrafyasındaki zulümlerden dolayı Sizinle Düşmanız Demeliyiz.
 • İncesu lu İncesu lu 9 ay önce
  Allah c.c. Kahhar ismi şerifi ile zalimleri kahreylesin.Dünyanın başına bela olan Siyonist ve uşağı iblisinsonlarını yakın eylesin.
 • ConisevmezConisevmez9 ay önce
  Satılık buldog köpekleri dertleri Zarrab değil aba altından Türkiye'ye sopa göstermek
 • Recep Tandogan CCCRecep Tandogan CCC9 ay önce
  Hakli bir karar ama bas sorumlular serbest, haram para yemekle mesgul.. insalla hak yerini bulur ve butun suclular icin adalet yerini bulur.
 • ali telliali telli9 ay önce
  Amerikanın uyduruk adaleti,hakim karakuşi bile daha iyi bir karar verirdi.
 • NN9 ay önce
  CHP BU İŞİN NERESİNDE FETO NERESİNDEÖNCEDEN NASIL HABER ALDILAR
 • Serdar Serdar 9 ay önce
  Niye skandal olsun yahu devlete dair hicbir sey yok sizin bunlarin yaninda olusunuzun sebebi nedir sucluysa suçunu çeksin mevzunun memleketimizle hiç alakasi yok şahsi kim naptiysa sucunu ceksin

Günün Karikatürü

20 Ekim 2018