Türkiye'nin Suriye ve Irak stratejisi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın olası bir saldırıda angajman kuralları kapsamında terör örgütü PKK/PYD'nin vurulacağı mesajının ardından Türkiye'nin, Suriye ve Irak’ta PKK hedeflerine yapacağı operasyonlar ortaya çıktı. Tel Abyad, Afrin ve Sincar’da tehdit oluşturan terör noktalarını fotoğraflarıyla ABD'ye ileten Ankara, 7 bin askeri operasyon için hazır bekletiyor.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 12:44
Türkiye'nin Suriye ve Irak stratejisi belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesinin ardından Türkiye’nin PKK/YPG’ye yönelik atacağı adımlar tartışılmaya başlandı. Karar gazetesi, Suriye ve Irak’ta terör hedeflerine operasyon hazırlıklarının tamamlandığını, Erdoğan-Trump görüşmesinin beklendiğini ilk kez duyurmuştu. ABD’deki kritik görüşme sonrası ise operasyon kararlılığı netleşti. Suriye’de Tel Abyad ve Afrin ile Irak’ta Sincar’daki “terör nokları” Türkiye’nin hedefinde.

Karar'ın haberine göre, ABD’deki heyetler arası görüşmede Washington yönetiminin Suriye Demokratik Güçleri (SDG) dediği terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki bölgeleri aslında PKK’nın kontrol ettiği belge ve fotoğraflarıyla anlatıldı. Türkiye’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör kamplarının bulunduğu ABD’li yetkililere iletilirken, bu noktalara operasyon yapılacağı, öncesinde Washington’un haberdar edileceği bildirildi. Bu süreçte TSK’nın operasyon hazırlıklarını tamamladığı, çoğu özel herakatçı ve komandolardan oluşan Suriye’deki 6-7 bin askerin operasyonlar için hazır beklediği öğrenildi. Terör örgütünün konumlandığı bölgelere yönelik harekat planlarının da belirlendiği kaydedildi. Öte yandan çatışmasız bölgeler için Türkiye’nin fiili olarak bir müdahalesinin söz konusu olmayacağı muhaliflerin anlaşmaya uyması konusunda devreye girdiği ifade edildi. Ankara’nın özellikle Türkmen Dağı için Rusya ile görüşmelerini sürdürdüğü bu bölgenin Türkiye sınırı boyunca güvenli bölge olarak kabul edilmesi ve çatışma yaşanmaması konusunda kararlı bir tutum sergilendiği öğrenildi.

'Türkiye kendi yolunda yürüyecek'

Üst düzey bir güvenlik bürokratı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın başbaşa ve heyetler arasında yapılan görüşmeler sonrası ortaya çıkan tabloyu aktardı. İlk aşamada ABD’nin YPG’ye olan desteğini sürdüreceğini, bunun nedenlerinden birinin de Rusya’nın örgüt üzerindeki etkisini artırmasına izin vermemek olduğunu söyleyen güvenlik bürokratı “Türkiye kendi yolunda yürüyecek. İçerde operasyonlar başarılı. Dışarda ise hedeflenen her noktada var olacağız. ABD’liler Türkiye’yi kaybetmemek için bir süre sonra PKK YPG ayrımına gidebilir. Ancak sonuç olarak herkes kendi yolunda yürüyecek” değerlendirmesini yaptı.

ABD’nin stratejisi değişebilir

PKK/YPG’nin bu süreçte zayıflayacağını değerlendirdiklerini belirten bir güvenlik bürokratı “Ağır silahları olsa bile DEAŞ’la savaşırken çok kayıp yaşayacaklar. Ayrıca Türkiye sınırlarını güçlü tutmaya kilitlendi. Bu da bizi güçlü kılıyor. ABD’nin stratejisinin değişebileceğini de öngörüyoruz. Çünkü bölgedeki sosyoloji ABD’nin terör örgütüyle uzun süre devam edemeyeceğini de gösteriyor. YPG’nin sosyolojik karşılığı yok. ABD’nin kendi temsilcisi olarak bölgede YPG’yi bırakması gerçekçi değil” dedi.

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 12:44

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü