Türkiye'nin İncirlik Üssü şartı Almanya'yı çıldırttı

Alman vekillerin İncirlik Üssü ziyareti için Türkiye’nin FETÖ'cülerin iadesini talep ettiğini söyleyen Almanya Dışişleri Bakanı Bakanı Sigmar, FETÖ’cüleri savunarak 'bu kabul edilemez' değerlendirmesinde bulundu.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:56
Türkiye'nin İncirlik Üssü şartı Almanya'yı çıldırttı

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Washington ziyareti sırasında ünlü düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nde (CSIS) yaptığı konuşmada Türkiye ile İncirlik gerilimi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlk kez Türkiye ile gerilim konusunda bu kadar açık ve sert konuşan Gabriel, “Erdoğan’ın hükümeti, bize ‘Eğer iltica başvurusunda bulunanları bize iade ederseniz, evet işte o zaman milletvekilleriniz Alman askerlerini ziyaret edebilir’ dedi. Bu kanunlarımızın, anayasamızın ihlalidir, böyle bir şey yasak.” diye konuştu.

"80 KİŞİYE İLTİCA HAKKI TANINDI"

Gabriel, Almanya’da iltica hakkı tanınanların sayısına ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Gabriel, “Yaklaşık 450 iltica başvurusunda bulunan var. 80 kişiye iltica hakkı tanındı. Şimdi Türk Hükümeti bizden bu kişileri, hapsedilmeleri için, Türkiye’ye vermemizi istiyor. Bu bir NATO müttefikinin diğer bir NATO müttefikine şantaj uyguladığı bir durumdur. Bu kesinlikle mümkün değil” dedi. Alman Bakan Gabriel’e Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “Almanya İncirlik’ten çıkmak isterse kendileri bilir, onlara yalvaracak değiliz.” şeklindeki açıklaması da soruldu.

Gabriel, “İşte bu sorunla baş etme şekilleri bu” dedi ve hem kendisinin hem Başbakan Angela Merkel’in defaten, kapalı kapılar ardında, Türk tarafına durumun ciddiyetini aktarmaya çalıştıklarını anlattı. Gabriel, “Türk tarafına ‘Bu çok tehlikeli bir durum, lütfen bu ordunun Federal Meclis denetimi altında bir ordu olduğu gerçeğini hafife almayın, karar mercii Federal Meclis’ sözleriyle anlatmaya çalıştık. Sonra çıkıp açıkça, kamuoyu önünde, iltica yasalarımızı değiştirmediğimiz müddetçe ziyaret izni vermeyeceklerini açıkladılar. Bu imkânsız. Arkadaşım Çavuşoğlu’nu aradım, ‘Sorunu çözelim’ dedim ve yanıtı ne yazık ki işte sizin ifade ettiğiniz gibi oldu.”

AWACS TARTIŞMASI

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel, NATO misyonu kapsamında Konya’da konuşlanmış AWACS’ların da geri çekebileceğinin sinyalini verdi. Federal Hükümet Transatlantik İlişkiler Koordinatörü ve Hristiyan Birlik Partileri Federal Meclis Dış Politika Sözcüsü Jürgen Hardt, “Bunu yanlış buluyorum. Konya’da bütünleşmiş bir NATO misyonu söz konusu, Alman AWACS keşif uçakları farklı ülkelerin kurduğu ekiplerce kullanılıyor. Almanya bu misyondan geri çekilirse, bu sorun yaratabilir.” dedi.

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:56

YORUM YAZ

 • yavuz 1517yavuz 151710 ay önce
  Referandum boyunca, başta BÜYÜK LİDER RECEP TAYYİP ERDOĞAN olmak üzere hiç bir AK PARTİLİ bakana, siyasetçilere ülkenizde miting yapma, konuşma yapma özgürlüğü tanımayın. PKK, ypg, pyd, dhkp-c terör örgütlerine ülkenizde her türlü toleransı gösterin. TÜRK vatandaşı fetö'cü askerlere her türlü korumayı sağlayın. İstediğimiz halde geri vermeyin. Düşmanlığın her türlüsünü bize açıktan açıktan yapın. Sonra sizin milletvekillerinize incirliğe girme yasağı getirdiğimizde rahatsız olun. Manyak mısınız siz? İllâ ağzınızı burnunuzu kırıp elinize mi verelim. Bundan sonra böyle. Kısasa kısas. ALIŞACAKSINIZ.
 • Osman MALKOÇOsman MALKOÇ10 ay önce
  Natoda aynı konular üzerinde bu ülkeyle aynı belgeye imza at.Sonra imza attığın anlaşmayı unut.Artık kimse yemiyor.Türkiye artık emir verilen ülke değil.Adam olun.Kalleş olmayın.yaptığınız kalleşliklere kılıf aramayın.170 tane ABD üssü bulunan ülkeden​ne beklenebilir.
 • Yüce vecihiYüce vecihi10 ay önce
  Bir nat o müttefikinin öbür nat o müttefikine şantaj değerlendirmesi yaparken,sormazlarmi adama,sen nato müttefikinin yönetimini devirmeyekalkişanbir zihniyetin, teröristin bireylerine iltica hakki nasil verebilirsin??? Nerde senin adaletin??? Nerde ortakliğin??? Fetö cileri vermeme sebebi acaba :-Almanya devleti bu olayin altinda eli olduğunun kanitimidir??-Acaba geri verirsek konuşurlar,her şey ortaya çikarkorkusumudur??Kanimca evet hemde büyük EVET
 • zaferzafer10 ay önce
  bizim fetoculeri istememiz incirlik kozunu kullanmamiz santajsa sizin bizim ulkemizi yikmaya bolmeye calisan hainlere teroristlere kucak acip himaye etmenizin adi ne oluyor acaba durun ben soyleyeyim sizin yaptiginiz tam bir oruspu cocuklugu sen bizle dalgami geciyorsun aptal

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018