Türkiye'nin ilk yeşil mahallesi kuruluyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi,Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da desteğiyle ilçenin yüzde 40’ını yenileyecek olan kentsel dönüşüm projelerinden ilkinin temelini attı. Toplam 430 hektarlık alanı dönüştürmeye hazırlanan Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm hamlesini hızlandırıyor.58 bin 500 metrekarelik alanda yükselecek olan We Haliç Gaziosmanpaşa projesinin temeli 4 Ekim 2016 tarihinde gerçekleşen bir törenle atıldı. Yükleniciliğini Türkiye’nin en önemli müteahhitlerinden Ilgın İnşaat firmasının üstlendiği, 140 milyon dolarlık projenin temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci katıldı.

 Gaziosmanpaşa Belediyesi 430 hektarlık riskli alanla ilgili kentsel dönüşüm projelerini hızlandırdı. İlçenin yüzde 40’ını yenileyecek olan Gaziosmanpaşa Belediyesi yaklaşık 58 bin 500 metrekarelik alanda yükselecek We Haliç Gaziosmanpaşaprojesinin temelini attı.

Türkiye’nin master planı olan ilk dönüşüm projesi aynı zamanda Türkiye’nin ilk çevre dostu yeşil mahallesinin yükselmesini sağlayacak.

140milyon dolar yatırım değerine sahip projenin temel atma töreni 4 Ekim 2016 tarihinde Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın ev sahipliğinde ki temel atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Türkiye için kentsel dönüşümün önemini ve gelinen noktayı değerlendirirken, yerinde dönüşümün iyi bir örneğini sergileyen projeden dolayı Gaziosmanpaşa Belediyesi ve Ilgın İnşaat’ı kutladı. Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş da İstanbul’da süren kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında güncel bilgileri aktardı.

Dünyada Bu Ölçekte Yapılan En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi

Gaziosmanpaşa ilçesindeki büyük dönüşüm hamlesini başlatan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, ilçede riskli alan ilan edilen 430 hektarlık alanda kentsel dönüşüm yapılacağını belirtirken, dünyanın hiçbir yerinde bu ölçekte bir dönüşüm projesi gerçekleştirilmediğine işaret etti.

Türkiye’nin Master Planı Olan İlk Kentsel Dönüşüm Projesi

We Haliç projesinin Türkiye’nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesi olduğuna işaret eden Hasan Tahsin Usta, “Kentsel dönüşüm sadece bina yıkıp yerine yeni bina yapmak değildir. Kentleri geleceğe taşıyacak hamlelerin yapılmasıdır. Alt yapısı, yolu, sosyal alanları, okulu, camisi olan planlı yeni mahalleler kurmaktır. Bu çerçevede We Haliç Projesi Türkiye’nin master planı olan ilk kentsel dönüşüm projesidir. Biz master planları ile ilçenin 10 yıl sonrasını planlıyoruz. Şu anda 500 bin olan nüfusun 10 yıl sonra 750 bine çıkmasını öngörüyoruz ve hazırlıklarımızı da buna göre yapıyoruz. Titizlikle yürüttüğümüz projelerin master planını, 5 binlik planını ve binlik planlarının hepsini 1,5 yıl gibi kısa bir süreçte tamamladık. İddia ediyoruz ki dönüşüm tamamlandığında Gaziosmanpaşa İstanbul’un en gelişmiş ilk 5 ilçesi arasında yerini alacak” dedi.

Türkiye’nin İlk Çevre Dostu Mahallesi Kuruluyor

Gaziosmanpaşa Belediyesi, We Haliç ile birlikte Türkiye’nin ilk uluslararası çevre dostu bina standartlarına göre (LEED kriterlerince) inşa edilmiş yeşil mahallesini de kuruyor. Hasan Tahsin Usta,  yılsonuna kadar 4 ayrı bölgede hayata geçirecekleri 10 bin konutu içeren büyük kentsel dönüşüm projeleri sayesinde modern yeni yaşam alanlarını oluşturacaklarını söyledi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Biz kentsel dönüşümü adaletli, şeffaf ve uzlaşma ekseninde yürütmeye çalışıyoruz. Bu projede de hak sahibi vatandaşların da uzlaşmasıyla mutlu sona ulaştık” dedi. Hasan Tahsin Usta, yaklaşık 140Milyon dolar yatırım değerine sahip olan projenin Türkiye’de büyük yatırımların sürdüğüne ilişkin iyi bir örnek olduğunu da vurguladı.

Her Detayıyla Kentsel Dönüşümün Yıldızı Olacak

Törende konuşan yüklenici firma Ilgın İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Yanmaz da deprem açısından riskli alan ilan edilen bir bölgede gelecek yüzyıllara taşınacak sağlıklı, kaliteli, yaşayanların kendisini güvende ve huzurlu hissedeceği bir yaşam alanının ortaya çıkmasına imza atmaktan duydukları gururu dile getirdi.