Türkiye'nin yıllardır üzerinde çalıştığı milli uydu hayali gerçek oluyor

Milli uydu 6A’da çalışmalar hızlandı. 33 Türk mühendis ve 354 işçinin görev yaptığı uydu, 600 milyon liraya mal olacak. Uydunun 2019 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor.

13 Ağustos 2017 Pazar 09:50
Türkiye'nin yıllardır üzerinde çalıştığı milli uydu hayali gerçek oluyor

Türkiye'nin ilk ve tek milli uydusu olacak 6A için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 2019 sonunda uzaya fırlatılması ve 600 milyon liraya mal olması planlanan uydunun yapım çalışmaları sorunsuz bir şekilde ilerliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Stratejik mahiyetiyle bizim için son derece önemli. Türkiye yakın zamanda hayali dâhi kurulamayanları da gerçekleştirmeyi mutlaka başaracaktır" diyerek önemine vurgu yaptığı Türksat 6A için Ankara'da kritik bir toplantı düzenlendi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlüve ilgili kuruluşlardan üst düzey bürokratlar önceki gün bir araya gelerek 6A'da gelinen süreci değerlendirdi. TUSAŞ, Türksat, TÜBİTAK Uzay, ASELSAN ve CTECH sanayi kuruluşlarının ortak çalışmaları ile yapımı süren Türksat 6A tamamlandığında Türkiye'nin ilk yerli kaynaklarla geliştirilen haberleşme uydusu olarak yörüngede görev yapacak.

600 MİLYON LİRA

Tamamlandığında 4 ton ağırlığa ulaşacak olan uydu, 42 derece boylamı konumuna yerleştirilmesiyle beraber 6A sistemi, Türksat tarafından Asya, Avrupa, Afrika (Kuzey ve Orta) kıtalarına; geniş bant internet, radyo-televizyon yayını, GSM hizmet ve güvenli haberleşme hizmetleri verebilecek. 2014'te bütçesi 546 milyon lira olarak belirlenen 6A'nın yaklaşık 600 milyon liraya tamamlanması hedeflenirken, uydunun 2019 yılı sonunda uzaya fırlatılması planlanıyor. 36 bin km yükseklikte yörüngeye girecek olan Türksat 6A'nın 15 yıl görev ömrü olacak. Hem askeri hem de ticari amaçla kullanılacak Türksat 6A'nın yapım çalışmalarında 33 Türk mühendis ve 354 işçi görev yapıyor.

DÜNYA NÜFUSUNUN % 91'İNE GÖRÜNTÜ

5A, 5B ve 6A uydularıyla birlikte Türkiye uzayda etkinliğini daha da artıracak. Türksat, uzaydaki mevcut 3 yörüngesini de yeni uydularda 5'e çıkararak, dünya karasal coğrafyasının yüzde 71'ine, nüfusunun da yüzde 91'ine yayın götürme kapasitesine erişecek. Türkiye 2019'da fırlatılacak 3 yeni uydu ile birlikte toplamda 7 uyduya sahip olacak. Uydunun yapım aşamalarının kontrolü için ise Türksat içinde 15 kişilik Türksat Proje İzleme Ekibi faaliyette bulunuyor.

Sabah

Haber Tarihi: 13 Ağustos 2017 Pazar 09:50
 • YtaYta9 gün önce
  Hani yerli uyduyu öğretmiştik
 • Şeyhmus kayaŞeyhmus kaya9 gün önce
  ABD pyd kantonu oluşturursa. Bunlsarın hepsi hayal olur. Ambargonun kralını görürüz. İşgale gerek kalmayacak. İstediklerini yaptırırlar. Hayalden başka bişey kalmaz.
 • AhmetAhmet9 gün önce
  İstanbul Metro hizmetine benzeyecek 600milyon dolar çöpe gidecek demektir
 • OsmanOsman9 gün önce
  Allah Büyük Önder Erdoğanı başımızdan eksik etmesin Amin.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 9 gün önce
  Türkiye, Çok DahaİleriyeGidecek.
 • sezai kocsezai koc9 gün önce
  gercek oluyor , yapacagiz cok yaklastik , petrol cikti ha cikacak , milli arabamiz oluyor ...cak cek ,...olduktan sonar haber yapinda gurur duyalim usandi millet bu tip haberlerden yemiyor artik
 • Hepkahraman TürkmilletiHepkahraman Türkmilleti9 gün önce
  Araba yaparız olayı farklı uydu farklı arabada yok parayatıracam alıcısı cıkacakmı endişes var yatırılan para cöpe gitcek korkusu uyduda teknolojisi basit değilsede ülke kullanımı için 1 proje için calışırsın sonunda 1 tane ürün cıkar calışıyorsa ülkemiz kullanır ve satış endişesi yoktur.
 • 1453Bayram 1453Bayram 9 gün önce
  Allah muhaffak etsin hayirli işlerimize, vatan ve islam yolunda...
 • Mehmet turgutMehmet turgut9 gün önce
  İyide yapı neden haç'ı hatırlatıyor.
 • Ramazan çiçekciRamazan çiçekci9 gün önce
  Bakıyorum da vatan hainleri Türkiye'nin uydu yapmasını araba yapmasını gelişmesini hazmedemiyorlar yaşasın türkiye cumhuriyeti
Daha fazla yorum göster (1/10)