THY- Banjul

Türkiye'nin en zengin isimleri ne iş yapar ?

Forbes Dergisi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği zenginler listesinde yer alan isimler ne iş yapar ?

08 Ekim 2017 Pazar 11:55
Türkiye'nin en zengin isimleri ne iş yapar ?

Forbes Dergisi'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği zenginler listesinde yer alan ilk üç isim 1. Murat Ülker 2. Hüsnü Özyeğin 3. Semahat Arsel oldu. Peki Türkiye'nin en zengin isimleri ne iş yapar ?

1. Murat Ülker : Forbes Dergisi'nin 2017 sonuçlarına göre 3.700 milyon dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin ismi Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektörünün lider ismi Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.

2. Hüsnü Özyeğin:Hüsnü Özyeğin, 1987 yılında Yapı ve Kredi Bankası'ndan ayrılarak kendi bankası Finansbank'ı kurdu.
Fiba Şirketler Grubu bünyesinde 30'dan fazla şirketi bulunan Özyeğin, 1996 yılında satın aldığı Gima ve Endi'yi Sabancı Holding'in yüzde 40 ortak olduğu Carrefoursa'ya sattı. Özyeğin, İstanbul'daki Swissotel The Bosphorus'u Nisan 2005'te yaklaşık 100 milyon dolara alarak turizm sektörüne adım attı.

3. Semahat Arsel: 964 - 1972 yılları arasında Koç Holding yönetim kurulu üyesi ve Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu üyesi olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda TURYAT ve SANERC (Semahat Arsel Nursing Educational & Research Center)'in başkanlığını yaptı. Bu görevlerini halen sürdürmekte olan Arsel, aynı zamanda Vehbi Koç Vakfı yönetim kurulu başkanıdır. 2012 yılında vergi rekortmeni olmuştur. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 2015 yılında açıklamış olduğu verilere göre 2014 yılında en fazla vergi veren 2. isim olmuştur.

4. Şarık Tara:
ENKA Şirketler Grubu Fahri Başkanıdır ve inşaat yüksek mühendisidir. Grubun Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı oğlu Sinan Tara yürütmektedir. Şarık Tara, RUYİAD (Rumeli Yönetici ve İş Adamları Derneği) üyesi ve derneğin Yüksek İstişare Konseyi Başkanıdır.

5. Erman Ilıcak: 1990'lı yıllarda Libya ve Belarus'a giden Ilıcak, biriktirdiği 30 bin dolar sermaye ile Rönesans isimli şirketini kurdu. Kendi başına kurduğu için çıtayı düşük tutup 5-10 bin dolarlık ofis tamirat işlerine bile talip oldu. Şirket 1996 yılına kadar ufak tefek tamirat işleriyle yavaş yavaş büyüdü. İlk büyük işini 1996 yılında, 10 milyon dolarlık devlet ihalesiyle alan Erman Ilıcak, Daha sonraki işlerini de teker teker almaya devam etti. Uluslararası şirketlerin fabrikalarından Mega alışveriş merkezlerine kadar bütün işleri şirketine almayı başaran işadamı, 12.yılın sonunda Rönesans İnşaat’ı dünyanın en büyük şirketleri arasında listelemeyi başarmıştır.

Listeye giren isimler ise şöyle;

Haber Tarihi: 08 Ekim 2017 Pazar 11:55

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    15 Kasım 2018