Türkiye'den Yunanistan'a sert uyarı

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Yunanistan'ın hasmahane tavrına müsamaha göstermeyeceğiz' denildi.

13 Şubat 2018 Salı 20:11
Türkiye'den Yunanistan'a sert uyarı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Kardak kayalıkları çevresinde yaşanan gerginliğin ardından yaptığı açıklamada, "Bakanlığımız Müsteşarı, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'ni aramış ve Ege’de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir." ifadelerini kullandı.

Aksoy, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklama hakkındaki soruya yazılı yanıt vererek, şunları kaydetti:

"Yunanistan Dışişleri Bakanlığı tarafından bugün (13 Şubat) yapılan bir açıklamada Kardak kayalıkları bölgesinde yaşanan tehlikeli bir hadiseye ilişkin Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri’nin Bakanlığımız Müsteşarı nezdinde 'kuvvetli bir protesto girişiminde' bulunduğu iddia edilmektedir. Maalesef, Yunan tarafı bu açıklamasıyla, hem alışık olduğumuz üzere kendi kamuoyunu yanıltmakta hem de gerçekleri her zaman olduğu gibi çarpıtmaktadır.

BU TEHLİKELİ HAREKETLERE SON VERİN!

Esasen Bakanlığımız Müsteşarı, ülkemize ait olan Kardak kayalıkları civarında dün gece Yunan Sahil Güvenlik botlarının tehlikeli manevralarıyla neden oldukları olaylarla ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreteri'ni aramış ve Yunan silahlı kuvvetlerinin hasmane tasarruflarının havada ve denizde devam ettiğini, bunlara müsamaha göstermeyeceğimizi, Ege’de gerginliğin tırmanmasının her iki ülkenin de çıkarına olmadığını, Yunan tarafının bu tehlikeli hareketlerine son vermesi gerektiğini açık şekilde iletmiştir."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 13 Şubat 2018 Salı 20:11

YORUM YAZ

  • Yaramaz çocukYaramaz çocuk11 ay önce
    Ya Yunanistan yaramaz çocuk gibi on yılda bir yaramazlık yapmak zorunda mı ya.hayır sanıyorlar ki hu ülkenin bütün askeri afrinde.niye yapıyonuz ya.illa neden kaşınıyorsunuz.büyüyün artık Yunan devleti.takılın işte bakın keyfinize ama bize bulaşmayın ya.
  • Mustafa Mustafa 11 ay önce
    Sahipleri saldırtıyor, bu köpekleri amaçları hem Afrini sabote etmek hemde Yunanistan üzerinden birleşip Türkiye ye savaş açmak,içerde de medyayla Tayyip ülkemizi tehlikelere atıyor dedirtmek.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019