THY-66-TL-Mart-2018

Türkiye'den Rusya'nın restine rest!

Domates yasağını kaldırmayan Rusya'dan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 21:48
Türkiye'den Rusya'nın restine rest!

Domates yasağını kaldırmayan Rusya'ya karşı Türkiye yeni bir yaptırım uyguluyor. Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi. Belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de 3 Mayıs'ta yaptıkları görüşmeden sonra "domates hariç, tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık" açıklaması yapmasına rağmen kısıtlamalar karşılıklı sürüyor.

DOMATES YASAĞINA KARŞI MİKTAR KISITLAMASI

Rus yetkililer tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaya ilişkin düzenlemenin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklasa da domates yasağı devam edecek. Türkiye, domates yasağına karşı buğday kozunu bir kez daha ileri sürdü. 

TÜRKİYE BUĞDAY KOZUNU KULLANACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki görüşmeye de 'domates' damgasını vurmuştu. Domates yasağı kalkmayınca Türkiye'de buğday ithalatında sadece yüzde 20'ye izin verme kararı aldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatında belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.
 

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 21:48

YORUM YAZ

  • Abbas Abbas 10 ay önce
    Domatesi Halk ucuza alabiliyor,niye belki Ruslaralmıyor diye. İyi böylesi. Kötüsübiz kendi buğdayımızı yeterli üretemiyoruz.Kendimiz üretmeliyiz lazım olan herşeyi,

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018