Türkiye'de evinde Kur'an bulunduranların oranı ne kadar?

Yapılan bilimsel bir anketle vatandaşların Kur'an ile olan ilişkilerini tespit edildi. İşte vatandaşlarımızın Kur'an ile olan ilişkisi...

17 Şubat 2017 Cuma 19:20
Türkiye'de evinde Kur'an bulunduranların oranı ne kadar?

Kur'an'ın Anlamıyla Buluşma Platformu Başkanı İlahiyatçı Abdurrahman Katlan Türkiye'de yüzde 37'lik bir kesimin Kur'an-ı Kerim okumasını bilmesine rağmen Kur'an'ı anlayarak okuyanların oranının sadece yüzde 5 olduğuna dikkat çekti ve bu oranın çok yetersiz olduğunu ifade etti.

Katlan, yapmış oldukları bilimsel bir anketle vatandaşların Kur'an ile olan ilişkilerini tespit ettiklerini belirterek, "Bilimsel çalışmamızda vatandaşlarımızın yüzde 94'ünün evinde Kur'an-ı Kerim olduğu tespit edildi. Yüzde 78'inin evinde meal ya da tefsirlerin de olduğu, yüzde 37'sinin Kur'an okumayı bildiği ortaya çıktı. Ancak Kur'an-ı Kerim'i anlamını bilerek okuyanların oranı ise sadece yüzde 5 olarak karşımıza çıkmıştır." dedi.

"Kur'an'ı anlayarak okuyanların oranı yetersiz"

Günümüzde kitap okumanın çok az olduğunu özellikle Kur'an-ı Kerim'i anlayarak okumanın yetersiz olduğunu belirten Katlan, "Kur'an-ı Kerim'in Allah'tan (C.C.) gelen mektup olduğu, her insanın ve Müslüman'ın bu ilahi mesajın kendisine hitap ettiğinin şuurunda olmalıdır. Kur'an-ı yüzünden okumanın çok sevap olduğunu her harfine 10 sevap verildiğini bilmemiz gerekiyor. Ancak manasını anlamak ve hayatımıza tatbik etmemiz gerekiyor. Bu itibarla Kur'an-ı yeryüzüne yeni inmiş gibi her türlü ön yargıdan uzak, temiz, duru, dingin bir kalp ile idrak edecek şekilde okumalıyız." diye konuştu.

 

Haber Tarihi: 17 Şubat 2017 Cuma 19:20

YORUM YAZ

  • hakanhakan1 yıl önce
    ne alakası var
  • Ibrahim akIbrahim ak1 yıl önce
    Yanlış
  • FatihFatih1 yıl önce
    Aynen katiliyorum, zaten anlayarak okunsa bu tarikatlar olmaz. Bide arapca romantik sarkiyi dahi ilahi zannedenler biliyorum, biz biraz sekilciyiz. Bu donemlerde de iyice cikti bu ortaya. Boyle suslu rahleler ile. Uzucu bir durum. Ama bu donem boyle gostererek yapmak insanlara kazandirdi, ondan artti. Prim yapmasa insanlar yapar mi?

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü