THY- Euroleague

‘Türkiye’de enerji endüstrisi oluşturulması gerekiyor’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, milli enerji ve maden politikası kapsamında “enerji endüstrisi” oluşturulması gerektiğini belirtti.

09 Kasım 2017 Perşembe 10:25
‘Türkiye’de enerji endüstrisi oluşturulması gerekiyor’

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, milli enerji ve maden politikası kapsamında “enerji endüstrisi” oluşturulması gerektiğini belirterek, “Bakanlığımız, enerji endüstrisinin ihtiyaç duyduğu ürünlerin, teknolojilerin ve makinelerin üretiminde bütün imkanlarını seferber edecek. Milli, yerli, temiz, sürdürülebilir enerji için sadece devletin gayretleri yeterli değil. Özel sektöre, üniversitelere ve sivil toplum kuruluşlarına da önemli görevler düşmektedir” dedi.

Özlü, ATO Congresium’da düzenlenen, Anadolu Ajansının “global iletişim ortağı” olduğu “10. Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı”na katıldı.

Bakan Özlü, konuşmasında, enerjinin uygarlık aracı olduğuna işaret ederek, yeterince enerjinin olmaması durumunda uygarlık yarışında ön saflarda yer alınamayacağını söyledi. Özlü, bunu uygarlık yarışı olarak ele aldıklarını, sürdürülebilir üretim, rekabet ve ekonomik kalkınma için Türkiye’nin enerji yarışında olmaya devam edeceğini vurguladı. Büyümeye dinamo etkisi yapacak en önemli unsurun enerji yatırımları olduğuna dikkati çeken Özlü, “Türkiye enerji talep artışında OECD ülkeleri arasında ilk sırada, dünyada ise Çin’in ardından 2. sırada yer almaktadır. Bu ihtiyacın karşılanması için enerji sektörüne son 15 yılda 100 milyar dolardan fazla yatırım yaptık. Toplam kurulu gücümüzü 2 kattan daha fazla artışla 32 bin megavattan, 80 bin megavata çıkardık” dedi.

Gelecek 10 yılda, ilave 50 bin megavat kurulu güce daha ihtiyaç olacağına işaret eden Özlü, bunun için güneş, rüzgar, jeotermal, hidroelektrik ve termik santrallerden nükleer enerjiye kadar her alanda yatırımlara devam edileceğini bildirdi.

Haber Tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 10:25

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    17 Kasım 2018