Türkiye, Rusya'ya yaptığı misillemede kararlı!

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Türkiye’nin Rusya’dan buğdayın vergisiz ithalatını durdurmasına neden olarak Rusya’nın Türk tarım ürünlerine yasağı tamamen kaldırmamasını gösterdi.

21 Mart 2017 Salı 14:05
Türkiye, Rusya'ya yaptığı misillemede kararlı!

Rusya'ya bağlı bir ajansa konuşan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, Rusya'nın Türkiye'den bazı tarım ürünlerine yasak getirmesiyle birçok Türk ihracatçının çok zor duruma düştüğünü ve zarar gördüğünü belirterek, şunu söyledi: "Yani Türkiye Rus ürünlerini alıyor ama Rusya bizim ürünlerimizi almıyor. Bu durumun daha dengeli olması için Ekonomi Bakanlığımız, talebimiz üzerine 15 Mart'tan itibaren Rus buğdayı ile ilgili yeni kural getirdi. Henüz resmi bir açıklama olmadı ama ben sektör başkanı olarak bunu biliyorum."

'HER İKİ TARAF DA KAZANMALI'

ABD ve AB ülkelerinin Rusya'ya getirdiği yaptırımlara Türkiye'nin katılmadığını hatırlatan Mete, "Ticaret karşılıklı olmalı. Rusya'dan 800 milyon dolarlık sebze ve meyve ithal ediyoruz ve 2 milyar dolarlık buğday, arpa ve diğer ürünler alıyoruz. Her iki taraf kazanmalı. Rusya'yla ticaret yapmayı çok istiyoruz ama şartlar eşit olmalı. Bu sağlanmadığı sürece bakanlığımıza gönderdiğimiz talebi desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

15 Mart öncesinde yüklenen ve yola çıkan gemilerin Türkiye'de kabul edileceğini ama bu tarihten sonraki teslimlerin, Rusya kısıtlamaları kaldırmadığı sürece kabul edilmeyeceğini dile getiren Mete, Rusya'yla ilişkilerin canlandırılmasını istediklerini kaydederek, "İşadamları, girişimciler siyasi çatışmalarda ne taraf ne de araç olamaz. Ticaret devam etmeli" diye konuştu.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 14:05

YORUM YAZ

  • sancarsancar1 yıl önce
    nükleer santralı napcan, s400 füze talebini napcan. Yine yalandan bir şey yapıyormuş ayakları.
  • ATAKANATAKAN1 yıl önce
    Nolduürün satacak ab de kalmadı, rusya peşinde koş .Büyük hükümetinbüyük okurları.Saygılar
  • BahadırBahadır1 yıl önce
    Aslında bir tarım ülkesi olan Türkiye'nin,Rusya'dan aldığı tarım ürünlerinin kat be katını üretebilecek kapasitededir. Gıda ,Tarım ve HayvancılıkBakanlığının bu konu da çok daha aktif olmalıdır.Hayatın en önemli sektörü ZİRAAT'tır.Uzayda da yaşasak,bir tarım ürününün sonucu olansıcak bir ÇORBAYA ihtiyaç vardır.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü