THY- Euroleague
impression

‘Türkiye kooperatifleri verimli hale getirebilmeli’

Bakan Bülent Tüfenkci, ATO Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen 2. Türkiye Kooperatifler Fuarı'na katıldı. Tüfenkci, sergi alanındaki stantları ziyaret etti.

08 Aralık 2017 Cuma 10:33
‘Türkiye kooperatifleri verimli hale getirebilmeli’

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ATO Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlenen 2. Türkiye Kooperatifler Fuarı'na katıldı. Tüfenkci, sergi alanındaki stantları ziyaret etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 38 türde, yaklaşık 7 milyon ortağı olan 56 bin kooperatife hizmet sunduklarını belirterek, “Kooperatiflerin aynı bakanlık çatısı altında toplanması gerekiyor. Kooperatifleri daha hızlı ve verimli hale getirebilmek adına Türkiye bunu başarabilmeli” dedi.

Tüfenkci, Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre ve Sergi Merkezi’nde düzenlenen 2. Türkiye Kooperatifler Fuarı’nın açılışında, 4 gün sürecek organizasyonun kooperatifçilik sektöründe bilgi ve deneyimlerin paylaşılması için fırsat sağlayacağını söyledi.

‘KOOPERATİFLER YEREL KALKINMANIN ANAHTARI’

Tüfenkci, kooperatifçiliğin merkezinde “insan” ve “topluma hizmet” anlayışı olduğuna işaret ederek, Türkiye kooperatifçiliğini güvenilir, verimli, etkin ve sürdürülebilir ekonomik girişimler yapısına ulaştırmak için gayret gösterdiklerini dile getirdi.

Bakanlık olarak, tarım satış, kredi ve kefalet, motorlu taşıyıcılar, tüketim, küçük sanat, üretim ve pazarlama kooperatifleri başta olmak üzere 38 türde yaklaşık 7 milyon ortağı olan 56 bin kooperatife doğrudan ve dolaylı hizmet sunduklarını anlatan Tüfenkci, “Ülkemizde bu kooperatiflerin 3 bakanlık çatısı altında örgütlendiğini görüyoruz. Kooperatiflerin aynı bakanlık çatısı altında toplanması gerekiyor. Kooperatifleri daha hızlı ve verimli hale getirebilmek, yeknesaklığı sağlayabilmek ve yönetim bütünlüğünü oluşturabilmek adına Türkiye bunu başarabilmelidir” diye konuştu.

Tüfenkci, kooperatiflerin sermayenin tabana yayılması noktasında yerel kalkınmanın anahtarı olduğunu vurguladı.

 


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 08 Aralık 2017 Cuma 10:33

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    13 Kasım 2018