Türkiye 'Güle güle' demişti... Blöfü tutmayan Almanya'dan geri vites!

Ankara’nın bir grup milletvekiline İncirlik’e izin vermemesinin ardından ortalığı ayağa kaldırmak isteyen Almanya uluslararası arenada yalnız kaldı.

20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:25
Türkiye 'Güle güle' demişti... Blöfü tutmayan Almanya'dan geri vites!

Türkiye ile İncirlik krizi yaşayan ve “Askerlerimizi çekeriz” tehdidinde bulunan Almanya, uluslararası arenadan ve NATO’dan aradığı desteği göremeyince geri adım atmak zorunda kaldı. Ankara’dan “güle güle” cevabını alan Almanya’yı ilk şoke eden açıklama NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’ten geldi.

Stoltenberg “Türkiye ve Almanya arasında İncirlik Üssü’ne ilişkin anlaşmazlık iki ülke arasındaki bir problem. Bu NATO’nun faaliyetlerini etkilemiyor” demesinin ardından Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ABD’de mevkidaşı Rex Tillerson ile görüştü. Gabriel, Türkiye’yi şikâyet etti ancak Tillerson’dan da beklediği desteği alamadı. 

ÖNERGE MECLİS’TE

Bu gelişmelerin ardından Almanya’da muhalefette yer alan Yeşiller Partisi ve Sol Parti, Alman askerlerinin İncirlik’ten hemen çekilmesi yönünde Federal Meclis’e önerge verdi. Ancak oturumda söz alan Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) milletvekili Roderich Kiesewetter, Türkiye’nin ziyarete izin vermemesinin kabul edilemez olduğunu belirtirken “Askerlerin İncirlik’ten çekilmesine karşıyım. Askerlerin tek taraflı ve hemen çekilmesi Avrupa’nın ve Almanya’nın çıkarına değildir” dedi. Askerlerin çekilmesinin bazı sonuçlar doğuracağını belirten Kiesewetter, bunun Türkiye’yi izolasyona götüreceğini ve Almanya ile Türkiye arasındaki bir meseleye dönüşeceğini belirtti. Kiesewetter, konunun NATO’da diplomatik seviyede ele alınmasını gerektiğini kaydetti.

KONYA’DA DA KALIYORLAR

İncirlik konusunda geri adım atan Almanya’nın 72 saat süren yoğun diplomasi trafiğinin ardından, Konya’daki NATO destek noktasında bulunan güçlerini geri çekme düşüncesinden de vazgeçtiği bildirildi. Alman Hükûmet Sözcüsü Steffen Seibert, İncirlik’te konuşlu askerlerinin, Konya’da konuşlu NATO’nun AWACS misyonuna verdiği destekle karıştırılmaması gerektiğini belirtti. Seibert bu anlamda “NATO içinde Konya’daki AWACS görevinden geri çekilme konusunda herhangi bir görüşme veya tartışma yok” ifadelerini kullandı.

ÇARK SONRASI ÜRDÜN’E GÖSTERMELİK ZİYARET

Bu gelişmeler yaşanırken Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, İncirlik’e alternatifler arasında ilk sırada bulunan Ürdün’ün Azrak Hava Üssü’nü ziyaret edecek. Ancak İncirlik’ten taşınmanın siyasi, askerî ve uzun bir hazırlık ile maliyet gerektirdiği göz önüne alındığında Bakan Leyen’in ziyaretinin göstermelik olduğunu ifade eden uzmanlar, “Hem bölgeye yakınlığı hem de NATO ana gücünün bulunduğu İncirlik ile Azrak’ı kıyaslama yapmak bile doğru olmaz” yorumunu yapıyor. 

Haber Tarihi: 20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:25

YORUM YAZ

 • KanuniKanuni11 ay önce
  Bu işte ne kadar karları varki bütün tükürdüklerini....
 • Eşref ılgazEşref ılgaz11 ay önce
  Yüz yıllardır sizin pisliklerinizden bıktık..Defolun ülkwmizdenNereye giderseniz biz size : güle güle deriz DEFOLUN
 • SahinSahin11 ay önce
  Dostlarımızı kırmayın adamlar bizim için ne fedakarlıklar yapıyorlar. Pkk ve fetöcüleri tutuyorlar bizim için ülkelerinde. Ya bu teröristler Türkiyede olsalar halimiz nice olurdu. Böyle dost bir ülkeye Türkiye ayıp ediyor.
 • Civelek GülfirazCivelek Gülfiraz11 ay önce
  Beyinsizler Varsa Gücünüz siz kovun Kendi Vatan topraklarimizdan. Bos Bos konusmayin sanki üst berlindede üst INCIRLIKDE YANI TÜRKIYEDE KUS beyinliler
 • Hy-hyHy-hy11 ay önce
  Allah aşkına vazgeçmeyin.Yoksa 80 milyon üzülürüz.
 • FATİHFATİH11 ay önce
  AKILLI OLUNKIZDIRMAYINREİSİYOKSASONUCUNAKATLANMAKZORUNDAKALIRSINIZ ,,,,,
 • yanliz kurtyanliz kurt11 ay önce
  müslümanım muslumanlar katledilince üzülüyorum..darbeye karşıyım darbe olunca sokağa caki bicagimi alıp çıktım..sunu anladimki biz katledilmeye darbeye maruz millet ve ummetiz..bu kadar gavurru kafiri ve ordusunu gavur memleketinde arasan bulamazsın..hepsi karargahını muskuman devletlere kurmuş.biri kovsa obur musluman devlete gidiyorlar..utanmadan kâfirlerin ayaklarinin altina kirmizi halilar seriyorlar..sonrada muslumanlikla iftiar ediyoruz...bu gun bu halimizi resulullah görse ne derdi bize acaba..?bu gun devlet başkanlarını yoneticileri gorse ne derdi acaba bilmiyorum ama..bu gun ölsem Allahin izni beni çıkarsalar resulullahın huzuruna ummetim ne halde dese katlediliyor derim ordular ne halde dese yuzune bakamam Allah tan yok olup kaybolmayi dilerim..bu ne rezil bir durum ...bin yillik dusmanlarimiz biz hakin savunucusu onlar seytanin askeri iken setanin askerî ile hak askeri kol kola..ne diyeyim ..Allah bizi dogru yola iletsin..
 • asim keskinasim keskin11 ay önce
  Almanyayi hükpmetin degilde muhalfetin yönettigini yeni anladim. Muhalefetteki üc bes h..in türkiye kökenlinin zilgitindan korkuyorla.r
 • Güney DoğuluGüney Doğulu11 ay önce
  FETÖ , PKK ve besledikleri terör örgütlerini desteklemekten vaz geçsinler. Devletimizin istediği teröristleri derhal teslim etsinler. Askeri ve teknik konulardaki amborgoları derhal kaldırsınlar. Suriye'li savaş hali sığumacılarına. sınırlamaları kaldırsınlar ve insanları eğitimlerine ve dinlerine göre değil insan hakları sözleşmesi temelin. değerlendirsinler. 15 Temmuz 2016 ve 16.Nisan öncedi ve sonrası Türkiye Devletine ve Reis i Cumhuruna yaptıkları saygısız davranıştan dolayı özür dilesinler.Almanya bunu yapmaz çünkü Nazilik ruhlarında sağındanen komünistine kadar hepsi aynı.O zaman İncilik konusu tekrar değerlendirilebilinir.
 • osmanoğlu2023osmanoğlu202311 ay önce
  bu ikiyüzlüleri oradan! kovmamıza engelmi var?
Daha fazla yorum göster

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü