Türkiye Avrupa Birliği ile köprüleri attı… Dışişleri Bakanlığı’ndan çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Avrupa Birliği'nin Hollanda'ya verdiği desteği görülmemiş sertlikte eleştirdi: AB'nin Hollanda'nın arkasında durması vahimdir!

14 Mart 2017 Salı 09:39
Türkiye Avrupa Birliği ile köprüleri attı… Dışişleri Bakanlığı’ndan çok sert tepki

Türk Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Avrupa Birliği'nin Hollanda'ya verdiği desteği sert şekilde eleştirdi.

Açıklamada, "AB'nin Hollanda'nın arkasında durması vahimdir! AB'nin basiretsiz açıklamaları bir değer taşımıyor. Yabancı düşmanlığına prim veriliyor" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

"Son günlerde ülkemiz ve bazı AB üyesi ülkeler arasında yaşanan gelişmelere ilişkin olarak AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu Komiser Johannes Hahn tarafından dün (13 Mart) yapılan açıklamanın yanlış değerlendirmeler içerdiği ve farklı gündemleri birleştirip algı çarpıtması yapmaya çalıştığı görülmektedir.

AB'nin, yaşanan gerilimin daha fazla tırmandırılmaması için, diplomatik sözleşmeleri ve hukuku ihlal ederek bu duruma sebep olan ülkeler yerine, ülkemize aşırı söylemlerden ve adımlardan kaçınılması çağrısında bulunan açıklamasının, esasen yabancı düşmanlığı ve Türk karşıtlığı gibi aşırı uçlara prim verdiğinin farkına varması gerekmektedir. AB, gerek Anayasal düzenimizi ve demokrasimizi hedef alan 15 Temmuz hain darbe girişiminden gerek AB terör örgütleri listesinde yer alan PKK saldırılarından sonra yaptığı açıklamalarda olduğu gibi yine objektiflikten uzak ve gelişmeleri tam manasıyla değerlendirmeden hareket etmiştir.

1961 tarihli Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi ile 1963 tarihli Konsolosluk İlişkileri Hakkında Viyana Sözleşmesi'ni, temel insan haklarını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden kaynaklanan yükümlüklerini ve uluslararası sorumluluklarını ihlal eden ülkelere kuvvetli bir mesaj vermesi gereken  AB'nin korumacı bir tavırla üye ülke dayanışması arkasına saklanması ve insan hakları ile Avrupa değerlerini açıkça ihlal eden Hollanda'nın arkasında durması son derece vahimdir.

AB'li muhataplarımız demokratik değerleri, temel hak ve özgürlükleri ancak seçici olarak uygulamakta ve sorunların çözümü için diyalog kanallarını tavsiye ederken, ülkemizin ciddi bir yaklaşımla Hollanda'nın aksine diplomasiden ve hukuktan sapmadan izlediği siyaseti görmezden gelmeyi tercih etmektedir. Tüm bu sebeplerden dolayı, AB'nin bu basiretsiz açıklaması ülkemiz için bir değer taşımamaktadır."

Haber Tarihi: 14 Mart 2017 Salı 09:39

YORUM YAZ

 • zafer056zafer0561 yıl önce
  AB bir Hiristiyan Birliğidir.Haklı haksıza bakmadan her zaman birbirini tutuyor.İnsanlık dışı bir muameleyide hoş görür.İslam Devletlerini birbirine düşürür.Bunları gerçek yüzleri bu işte görmek lazım.Acilen İslam Birliği Kurulmalı Şeriat Huhuku uygulanmalı beşeri sistemler toplum hayatına ve ihtiyaçlarına cevap vermiyor.AB den çok korkmayın soyları gittikçe azalıyor.Doğurma yeteneklerini yaşam tarzlarından dolayı kaybediyorlar.Ama Müslümanları kendilerine benzetmeye çalışacaklar bunu unutmayalım.Umutsuzluğa kapılmayalım.Ciddi bir tasarufa gitmeli onlara olan borçlarımızdan kurtulmalıyız.
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Korkma ! emin ol sen korkmadigin oranda korkutursun. Ambargo rusya yi ayiktirdi Turkiye yi DIRILTIR.
 • Kürşad Kürşad 1 yıl önce
  Breh breh..çok sertse demekki ..dalgamı geçiyorsunuz ..Avrupanın umurundamı Türkiye
 • Cemil nadir özgünCemil nadir özgün1 yıl önce
  Birisi Rusya'yla Türkiyeyi kıyaslamaya kalkmış. Neresinden başlasam.! ....Rus senin kartpostalını bile görmediğin yerleri gidip görüyor.
 • EnverEnver1 yıl önce
  Böyle medya ile değil öncelik ab de bakanlığını kaldırılmalı, iptal edilmeli,D-8 birliği bakanlığı kurulmalı ve gereken adımlar da atılmalı.
 • BirisiBirisi1 yıl önce
  sert açıklama filan lazım değil aç kapıları gönder mültecileri gönderki güçlü Türkiyeyi tüm dünya o zaman görsün
 • Osman BaşaranOsman Başaran1 yıl önce
  Bu çok süper bir açıklama gurbetteki vatandaşlarımız 40yıldır böylesine bir açıklamayı dört gözle beklemekteydiler demekki nasip bu güneymiş. Eyer bakanlarımız her yerde miting yapmış olsalardı Allahualem bu kadar pirim toplayamazdı.Biz madur duruma düştük bu milletde her zaman onurunun ve doğrunun yanında durmasını bilmiştir.Ben Evetlerin Avrupada tavan yapacağına inanıyorum!!!
 • Mustafa MenfaatlıMustafa Menfaatlı1 yıl önce
  Bu olaylar AB için sonun başlangıcıdır,Böylesine teröristleri hainleri besleyip barındırdığı Müslümanları katlettiği için yakında Allah belalarını verecek.Türkiye,Katillerle,Hainlerle,Teröristlerle mücadele ettiği için Allah mükafatını verecek,Allah'ın adaleti ve vaadini herkes görecek.
 • JurnalJurnal1 yıl önce
  Köprülerimi atmış...o köprü yıkılsında altında kalsınlar inşAllah kafir sürüleri...O birliklerini kafalarına geçireceğiz daha..inan az kaldı az....

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018