THY- Euroleague

Türk organik sektörü Almanya’da görücüye çıkıyor

Dünya genelinde son yıllarda tüketici bilincinin artmasıyla yıldızı parlayan, insan sağlığına ve çevreye duyarlı organik ürünler, Almanya'nın Nürnberg şehrinde 15-18 Şubat 2017 tarihleri arasında 28'inci kez düzenlenecek Biofach Organik Ürünler Fuarında görücüye çıkacak.

11 Şubat 2017 Cumartesi 13:53
Türk organik sektörü Almanya’da görücüye çıkıyor

Dünya'nın en büyük organik fuarı olarak kabul edilen Biofach Organik Ürünler Fuarında, Türkiye Milli Katılım Organizasyonunu Ekonomi Bakanlığının oluruyla Ege İhracatçı Birlikleri üstleniyor. Fuarda 20 Türk firmasının, Türkiye'nin organik ürünlerinin görücüye çıkaracağı belirtildi.

Türk organik sektörünün, yıllık 400 milyon dolar seviyesindeki ihracatını, uluslararası fuarlara katılarak 2023 yılında 2.5 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, Biofach Fuarına Türkiye'nin ilk kez 20 firma ile milli katılım organizasyonu yaptığını kaydetti.

"Güzel sonuçlarla dönmeyi hedefliyoruz"

BioFach Organik Ürünler Fuarına 2015 yılında 13, 2016 yılında ise 16 firma ile katıldıkları bilgisini paylaşan Tarakçıoğlu, "Türkiye'den organik sektöründe önce 20 firma ile Türkiye'nin organik ürünlerini tanıtacağız. Türk ihracatçısı eskiye göre çok daha bilinçli ve donanımlı bir şekilde bu fuara katılıyor. İhracatta yeni ticari bağlantılar kurma çabası içinde olacağız. Türkiye'ye güzel sonuçlarla dönmeyi hedefliyoruz. Organik gıda, ekolojik tekstil ve hazır giyim, ekolojik normlara uygun olarak üretilen; mobilya, dekorasyon malzemeleri, kağıt ve kağıt ürünleri, bahçe ürünleri, tarımsal ve hayvansal ürünler, deri ürünleri, takı-mücevherat, el işleri, hediyelik eşyalar, müzik enstrümanları, servis hizmetleri ve mesleki basın ve birlikleri içermektedir. Teknik çevre koruma hareketleri, ekolojik enerji sistemleri ve ekolojik yapı teknikleri bu kapsamın dışında" dedi.

Ege İhracatçı Birliklerinin 1998'den beri BioFach Fuarının milli katılım organizasyonlarını yaptığını sözlerine ekleyen Tarakçıoğlu, "1998 yılında 53 ülkeden bin 267 firma katılırken fuar giderek büyüdü ve 2016 yılında fuara 129 ülkeden 2 bin 544 firma katıldı. Ziyaretçi sayısı ise 53 ülkeden 20 bin 500 kişiden 124 ülkeden 48 binlere ulaştı. Katılımcı ülkeler arasında ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri yer alırken, Çin, Hindistan ve Kuzey Amerika'dan da her sene artan sayıda katılım gerçekleşiyor" ifadelerini kaydetti.

Organik ürünler pazarı 72 milyar doları geçti

Dünyada hızla gelişen organik tarım günümüzde 120'den fazla ülkede uygulanırken, organik gıda ve gıda dışı ürün üretim alanı, miktarı ve global ticaret hacmi her geçen yıl artıyor. Pek çok ülkedeki organik tarım alanının payı giderek artış gösterirken, sertifikasız olarak çok daha fazla ülkede organik tarım yapıldığı tahmin ediliyor. Dünya çapında yapılan en son araştırmalara göre, yaklaşık 31 milyon hektar alanda organik tarım yapılıyor ve organik olarak yönetilen çiftliklerin sayısı yaklaşık 634 bin. Bu veriler araştırmanın yapıldığı ülkelerdeki toplam tarımsal alanın yaklaşık yüzde 0,7'sini oluşturuyor. Tarıma ayrılmış alanlar itibariyle Avustralya, Arjantin, AB, ABD, Kanada, Hindistan öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkelerarası dünya organik ürün ticaret hacmi, gıda-dışı ürünler de dahil olmak üzere 72 milyar doları aşmış durumda olduğu bilinirken, ABD'de satışa sunulan toplam organik ürün ticaret hacmi 40 milyar dolara dayandı.

Haber Tarihi: 11 Şubat 2017 Cumartesi 13:53

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018