Türk bilim insanından tarihi başarı: 5 dakikayla 480 km!

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan ve lityum bataryalı araçlara da rakip olacak yakıt pili üretti.

12 Şubat 2018 Pazartesi 17:30
Türk bilim insanından tarihi başarı: 5 dakikayla 480 km!

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan ve lityum bataryalı araçlara da rakip olacak yakıt pili üretti.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan ve yakıt pilleri üzerine 16 yıldır bilimsel çalışma yapan Doç. Dr. Yurtcan, bu alanda önemli başarılara imza attı.

Elektrikle çalışan araçlardaki lityum bataryaya rakip olacak yakıt pili alanındaki çalışmasıyla geçen yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBIP) alan Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler sayesinde elektrikle çalışan otomobillerde 5 dakikalık dolumla şarj olan yakıt pili üretmeyi başardı.

Elektrikli araçlarda lityum bataryalar yerine kullanılabilmesi bakımından önem arz eden ve 5 dakikada şarj olan yakıt pillerinin takılacağı araçlar, 480 kilometre yol kat edebilecek.

Çevre dostu olan yakıt pili, bu özelliği dolayısıyla elektrikli araçlarda kullanılan ve 30 dakika ile 12 saat arasında dolup 240 kilometre gitmeyi sağlayan lityum bataryalara rakip olacak.

Yurtcan, Birleşmiş Milletler (BM) "11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel çalışmalarını daha çok yakıt pilleri üzerinde yaptığını ve bunlar için nanomalzeme geliştirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli otomobillerde yakıt pilli ya da lityum bataryalı olmak üzere iki sistem kullanıldığını ifade ederek, bu sistemler arasındaki farkı şöyle anlattı:

"Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek, ayrıca bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Yani içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor."

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ÖDÜL ALDI

Üniversitelerde bu konularda daha farklı çalışmalar yapıldığını anlatan Yurtcan, yakıt pili çalışmalarıyla 2017 TÜBA GEBİP ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldığını söyledi.

Doç. Dr. Yurtcan, söz konusu bilimsel çalışmaları devletin desteklediğini ve önemsediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kalkınma Bakanlığı yakıt pili konusunda alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz gereken sağlık, enerji ve savunma sanayi. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çevresel olarak çok temiz ve sadece su buharının çıktığı bir sistemle elektrik elde etmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan elde ettiğimizde daha çok temiz ve çevre dostu teknolojiyle elektrik üretimi gerçekleştireceğiz."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 12 Şubat 2018 Pazartesi 17:30

YORUM YAZ

 • acele haberacele haber11 ay önce
  Yaa bizim bilmemiz şart değil yapın çalıştırın iş bitsin gavurlar öyle duysun şimdi dikkatli korunmazsa aselsan mühendisleri gibi hedef olacak diye endişeleniyorum
 • davincidavinci11 ay önce
  tam 16 yıl çalışmış bunun üzerinde.birinci sayfadan haber manşet olmaması bile işin sonunu anlamamız için yeterli..cenk tosunun evertona transferi bile daha çok konuşuldu memleket meselesi oldu.kafalar böyle .futbol topunun bizi kurtaracağını znnediyorlar herhalde
 • Hakikat Hakikat 11 ay önce
  Böyle haberler çıkar sonrası gelmez. Çünkü bunları yapanların başına bişeyler gelir yada yaptıkları işlere değer verilmez. Büyük firmalar üstünde ufak değişiklik yaparak kendileri yaparlar
 • Hakikat Hakikat 11 ay önce
  Bu hanımefendi bilim insanı derhal koruma altına alınmalı ve emrine mühendisler ve istediği ekipman temin edilmeli. Araştırması devlet tarafından desteklenmeli.yurt dışına kaçırılmamalı. Eyyy devlet sakın uyuma
 • Mustafa Mustafa 11 ay önce
  (Editörden: Sitemiz androıd uygulamasına geçmiş olup, sıkıntılar zamanla giderilecektir. Bilgilerinize...)
 • asillbey26asillbey2611 ay önce
  Keşke bu teknoloji yerli otomobilde kullanılsa Yerli otomobil yapacak babayiğitler hocamı yurt dışına kaptırmadan yerli otomobile geçse başarılara imza atar kazanan TÜRKİYE olur.
 • nooooonooooo11 ay önce
  yakında motorsuz arabada yaparız
 • Ali veli Ali veli 11 ay önce
  He He bizde yedik yok biri yakıtsız motor yapar biri uçar kaçar
 • Yorumcu Yorumcu 11 ay önce
  Bu hocanın çalıştığı üniversite de her an ayağı kayabilir, ve bu durum haber olmaz , kimse de bilmez, standart Türkiye hikayesi olur, eğer şanslı ise yurt dışından iş teklifi alır , alır başını gider...
 • M horozM horoz11 ay önce
  Bu insanları bence mit korumalı
 • GurbetciGurbetci11 ay önce
  Ne alaka, salliyorsun. Avrupada yasiyoruz ve böyle bisey duymadik. Adamlarin en büyük sorunu batarja hala...
 • velesbitci farukvelesbitci faruk11 ay önce
  Türk yaparsa en iyisi yapar.......zaten Türklerin orta ayari yoktur....ya asiri tembel ve gerizekali olur,yada asiri caliskan ve akilli olur......futboldada böyleyiz,ya cok kötü oup adi takima yeniliriz, yada bagzen en iyi dünya takimini yeneriz...... herseyde böyle,ne hikmetse.
 • DogruysaDogruysa11 ay önce
  Yani iyi Hoşta, e madem bu kadar "kilit" bir teknoloji icad edildi, ne diye ulu orta reklam yapıyorsunuz mucidin birde resmini yayınlıyorsunuz Çenenizi kapatsanıza daha mantıklı değil mi???
 • Hüseyin TOPCUHüseyin TOPCU11 ay önce
  Maaşallah.Allah cc başarılarını artırsın.
 • AHMETAHMET11 ay önce
  Yorumcu Mehmet Usuner yaptığın moral kırıcı. Sende aşağılık kompleksi var galiba. Yerli olarak yapılması çok önemli. Bayanı tebrik ediyorum. Daha başka çalışmalara imza atacağına eminim.
 • Emin ÇiftçiEmin Çiftçi11 ay önce
  Biraz mantıksız geldi bana akü dolumu için ..Bir elekrotekniker olarak.100kwH güç üreten bir araç Powersupply aracıyla 5 dakikaya bölersen 1200kw lik bir üreteç gerekir..
 • AbdülcanbazAbdülcanbaz11 ay önce
  Seninle ne kadar gurur duysak azdır Atatürk'ün kızı.
 • ÖzkanÖzkan11 ay önce
  Eger basarili olursa ilk Ülkemize kullanin sonra disariya satin!!! Bu cok önemli Ilk biz sonra yavas yavas dusari verin
 • Mehmet UsunerMehmet Usuner11 ay önce
  evet Nano Akü sactan 80.000 kere daha ince Amerikada Maryland üniverItesinde bulunmustu su an gelustriyorlar
 • halil45halil4511 ay önce
  bu haberin avrupada hic yayinlamiyorlar, ancak patentini amerika veya avrupa alirsa yayinliyorlar, avrupa insani türklerin bulus yaptigindan habersiz, bu tip haberleri trt ingilizce kanalindan devamli yayinlasin onlarda türklerin bulus yapabilecegini anlasinlar
 • abdullahabdullah11 ay önce
  Reis ne varsa sende var. Kurban olayım değerlendirin bu fırsatı. Otomotiv sektöründe 1 numara oluruz bu icatla. elektrikli otomobilde en önemli parça bataryası
 • Mehmet UsunerMehmet Usuner11 ay önce
  almanlarda coktan en az 5 seneden beri var o akü su an üstünde durduklari 1 dakika dolma ile 800 kilometre kendimizi kandirmiyalim Tesla kullaniyor arti Kamyon ve otobüslerde kullaniyor
 • RecepRecep11 ay önce
  Hep duyuyoruz bu tür haberler ama icraat yok
 • hsyn2802hsyn280211 ay önce
  her zaman ki gibi yakında bu bilim insanımızı da kaybedeceğiz. Ne zaman küresel sermayeye karşı bir yenilik bizim ülkede çıksa hemen yok ediyorlar. Umarım çıkarılan teknoloji ucuz olur da arabaya dünya para vermeyiz. Birde hidrojen ile elektrik dediğine göre bunu jeneratör yerine de kullanabiliriz. bu sayede motor gürültüsü olmadan elektrik üretmiş oluruz.
 • FatihFatih11 ay önce
  Helâl olsun.. Bu milletin sizin gibi insanlara ihtiyacı var değerli insanlar.
 • zehrazehra11 ay önce
  Gurur duydum. Ne güzel bir haber. Helal olsun
 • SekarSekar11 ay önce
  İyi gorelim bide ingiliz itlere hibemi edecekler yoksa vatana hizmetmi edecekler
 • Murat Murat 11 ay önce
  Güzel haber, Ablamıza başarılar dilerim.
 • İkraİkra11 ay önce
  Ne mutlu insanlara dogaya faydali olanlara...
 • ibrahimibrahim11 ay önce
  Insallah bir an önce gelisir de, Türkiyedeki bütün arabalar elektrikli olur.... Dünyayada örnek ülke olup,petrolün önü kesilir, ellerindeki petrol ellerinde kalir .

Günün Özeti

Günün Karikatürü

18 Ocak 2019