THY - Orta Avrupa Mayıs 2018

Türk bankalarını Lüksemburg’a çağırdı

İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye-Lüksemburg Forum’unda iki ülkenin ekonomik işbirliği ve iş fırsatları ele alındı. Pekçok sektörün yanı sıra finans ve lojistiğin öne çıktığı toplantıda konuşan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı Etienne Schneider, “Lüksemburg’da bir Türk bankasına ihtiyacımız var” çarısı yaptı.

21 Mart 2017 Salı 07:31
Türk bankalarını Lüksemburg’a çağırdı

Türkiye ile Lüksemburg ekonomik ilişkileri, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulunun (DEİK) düzenlediği Türkiye-Lüksemburg Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) 3. Dönem Toplantısıyla dün masaya yatırıldı. İki ülke arasında 2001 yılında sıfır olan ticaret hacmi 15 yılda sıfırdan 200 milyon dolara çıkartılırken bu rakamın 1 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Forumun açılışında konuşan Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne Schneider, ekonomiden sorumlu bakanlığa geleli 5 yıl olduğunu anımsatarak, bu süreçte en fazla iş seyahati yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu, tatillerini de hep Türkiye'de geçirdiğini, yakın gelecekte de bu durumun aynı şekilde devam edeceğini söyledi.

İHTİYAÇLARI KARŞILARIZ

Lüksemburg olarak iki ülke arasındaki çifte vergilendirmenin engellenmesi ile anlaşmanın iyileştirmenin gerektiğine inandıklarını kaydeden Schneider, “Görüşmelerimiz devam ediyor. Bankacılık konusunda yapacağımız iş birlikleri de önemli, biz önemli bir finans merkeziyiz fakat Lüksemburg'da bir Türk bankası yok, Lüksemburg'da bir Türk bankasına ihtiyacımız var" dedi.

İkili ticaretimiz çok yetersiz

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Etienne Schneider ile ikili görüşme gerçekleştirdiğini kaydederek, ülkeler arası ilişkileri çok yönüyle ele aldıklarını bildirdi. İmzalayacakları protokolle çok yönlü ilişkilerin somut iş birliği imkanlarına döneceğini dile getiren İki ülke arasındaki ticaret hacminin 200 milyon dolar seviyesinde olduğunu ve potansiyeli yansıtmadığını ifade eden Zeybekci, bu rakamın 1 milyar dolarlık hedefe doğru çok hızlı bir şekilde gidebileceğini söyledi.


(Yeni Şafak)
Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 07:31

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü