Türkiye ve Katar'dan ortak tatbikat

Türk askeri, Katar'da Suudi Arabistan öncülüğünde körfez ülkelerinin ambargo uygulamaya başladığı Katar askerleri ile tatbikat düzenledi.

20 Haziran 2017 Salı 14:54
Türkiye ve Katar'dan ortak tatbikat

Katar’a asker gönderilmesine TBMM onayından yaklaşık iki hafta sonra iki ülke, ilk kez askeri tatbikat gerçekleştirdi. Tarık Bin Ziyad Üssü’nde yapılan askeri tatbikatta Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait zırhlı muharebe araçları yer aldı. Körfez ülkeleri tarafından diplomatik ve ekonomik olarak tecrit edilen Katar’a Türk askeri konuşlandırılmasını öngören tasarı iki hafta önce TBMM’de kabul edilmişti.

Katar’a gönderilecek birliğin asli vazifesi, “Tatbikatlar ve eğitimler vasıtasıyla Katar’ın savunma imkan ve kabiliyetlerinin geliştirilmesini desteklemek, terörizmle mücadele ile uluslararası barışı destekleme harekatlarına katkı sağlamak” olarak tanımlanıyor.

Türkiye ile Katar arasında 2014 yılında imzalanan anlaşma kapsamında kurulan Türk üssünde 90 civarında asker görev yapıyor. Önümüzdeki günlerde bu sayının arttırılması planlanıyor.

Haber Tarihi: 20 Haziran 2017 Salı 14:54
 • Selcuk Selcuk 1 ay önce
  Sembolik aksiyon. Fazla sayilmaz.
 • müslimmüslim1 ay önce
  90 civarında asker. amma yardım yapıyoruz ha!... :)
 • Hkn...Hkn...1 ay önce
  Pakistan 20000 asker haberi için doğru değil dedi...Uydurma haber pakistan 1 tane bile asker göndermiyor.
 • Betül Betül 1 ay önce
  Rabbim yardımcıları olsun inşallah
 • MuhsinMuhsin1 ay önce
  pakistanın gönderip göndermeyeceği belli değil. 20.000 i yalanladı pakistan hükümeti...
 • vatansevervatansever1 ay önce
  90 ne.....kardes .pakistan bile.20.000 derken..bizim daha fazlasini yapmamiz lazim..natoya,bm ye,,suraya buraya gonderiyozda orda kime hizmet ediyorlar?bari katar musluman ulke ve Turkiyeye buyuk faydasi var..