Türk askeri iki koldan Suriye'ye girecek!

Türkiye, Rusya ve İran'ın ilan ettiği anlaşmanın ardından Türk askerinin Suriye içlerine doğru Yayladağı ile Reyhanlı’dan sevkedilmesi bekleniyor.

16 Eylül 2017 Cumartesi 17:23
Türk askeri iki koldan Suriye'ye girecek!

İç savaş ülkesi Suriye için dün ilan edilen tarihi anlaşmanın ardından, gözler İdlib'e çevrildi. Türkiye, Rusya ve İran'ın 500'er askeri Suriye'nin batısındaki kente gönderecek. Gözlemci askerler, ilan edilen çatışmasızlık bölgelerinde tarafların birbirleriyle temasını önleyecek.

İdlib, yedinci yılına giren iç savaşta halihazırda muhalifler tarafından kontrol edilen en büyük kent olma özelliğini taşıyor.

Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan canlı yayın yapan NTV televizyonu, beklenen askeri hareketliliğin henüz başlamadığını aktarıyor. Şimdilik sınırdan rutin geçişler var.

Hatay bölgesinde hafta içinde askeri sevkiyat dikkat çekmişti. Türkiye, İdlib’in Türkiye sınırına denk düşen bölgelerinde kontrol için askeri hazırlıkları tamamladı. Türk askerinin Yayladağı ile Reyhanlı’dan Suriye içlerine sevk edilmesi bekleniyor.

Türk askerinin konuşlanacağı yerler

Çok sayıda zırhlı personel taşıyıcının sevkedildiği bölgede, birlikler konuşlandırıldı. Bir hazırlık senaryosuna göre, Türkiye, sınırdan 30 ile 50 km’ye kadar uzanan derinlikte güvenlik kontrolünü sağlayacak.

Türk askerinin görev yapacağı noktalar arasında, Cebel, Erbain, Taftanaz, Cisr’eş Şuğur, Eriha, Mar’at Numan ve Han Şeyhun gibi yerler olduğu tahmin ediliyor. Böylece Türkiye, Fırat Kalkanı’ndan sonra önemli bir kuvveti, İdlib bölgesinde bulundurucak. Kontrol ve gözlem noktalarında görev yapacak Türk güçleri, PYD’nin kontrolündeki Afrin’i güneyden de denetim altına alacak.

İki grup anlaşma dışında

Üç ülkenin vardığı anlaşmaya göre çatışmasızlık bölgesindeki askeri misyon altı ay sürecek ve tarafların yeniden anlaşması halinde uzayacak. Ateşkes anlaşması, DAEŞ ve El Nusra gruplarını kapsamıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam katıldığı bir televizyon yayınında "Şimdi de hedefimiz İdlib'te Rusya ile görüşmelerimizi yaptık, İdlib'in şu anda sükuna kavuşmasını temin ve Halep'ten İdlib'e göç edenlerin huzurunu sağlamak. Şu anda bunu Rusya ile birlikte götürüyoruz. Temenni ederim ki burada da hedeflerimize ulaşırız" dedi.

Kaynak: Milliyet

Haber Tarihi: 16 Eylül 2017 Cumartesi 17:23

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü