Turan: 28 Şubat'taki kaybı yeni telafi ediyoruz

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye'de açılan imam hatip liselerinin sayısının abartıldığı kadar olmadığını söyledi.

14 Mayıs 2017 Pazar 19:02
Turan: 28 Şubat'taki kaybı yeni telafi ediyoruz

Çanakkale Biga İmam Hatip Lisesi'nin temel atma töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Türkiye'de demokrasi tarihinin adeta imam hatiplerin tarihi haline geldiğine dikkat çekerken "Demokrasinin geliştiği yıllarda imam hatiplerin de geliştiğini, demokrasinin inkitaya uğraya yıllarda da imam hatiplerin önünün kesildiğine hep beraber şahitlik ettik" dedi. 

İmam hatip okullarının sayısıyla ilgili iddialara da cevap veren Turan, "28 Şubat'ta kaybedilen zarar daha yeni telafi ediliyor. O zaman azaltılan okullar bugün daha yeni yerine getiriliyor. Yüzde 10 olan imam hatipli öğrenci sayısı bugün yüzde 13'e gelmiş durumda. Öyle iddia edildiği gibi çok fazla falan değil. kaldı ki bunun fazla olmasından rahatsızlık duymayız, onur duyarız, gurur duyarız" ifadelerini kullandı. 

Turan, Biga İmam Hatip Lisesi temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Çanakkale'de eğitimle ilgili ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapıldığını, Biga, Gelibolu, Lapseki, Çan ve Bayramiç ilçelerinde devletin yaptırdığı imam hatip okullarının hizmet vermeye başladığını söyledi. 

Bülent Turan'ın açıklamaları şöyle: 

Eğitimde gecikme hakkımızın, ihmal hakkımızın gençlerimiz adına olmadığını düşünüyorum. Bunun için daha çok çalışıp, gayret edeceğiz. Bizim için her okul, eğitim alanında olan her yatırım kıymetli. Bu okulları açarken zaman zaman farklı dedikodulara konu olduğunu görüyoruz. "Her yer imam hatip oldu, imam hatiplerin sayısı çok fazla arttı" gibi haketmediğimiz eleştiriler alıyoruz. Türkiye'deki demokrasi mücadelesinde imam hatip tarihi, adeta bir demokrasi tarihi haline gelmiştir. Demokrasinin geliştiği yıllarda imam hatiplerin de geliştiğini, demokrasinin inkitaya uğradığı yıllarda da imam hatiplerin önünün kesildiğine hep beraber şahitlik ettik. Türkiye'de her darbe döneminden sonra belki ilk projelendirilen yerlerin başında imam hatiplerin geldiğini gördük. Hatırlayın 80 darbesi sonrası kapanma süreçlerini, hatırlayın 28 Şubat'ı.Öyle bir hal ki 28 Şubat sürecinde Türkiye'nin yüzde 10 öğrencisi imam hatipe giderken, sonraki yıllarda katsayı ve benzer sıkıntılar nedeniyle bu sayı 60 binlere kadar düştü. Kapandı adeta. Oysa bu toplumun imam hatiplere de ihtiyacı var, ticaret liselerine de var, üniversiteye de var. Bir öğrenci diğerinden, bir okul diğerinden daha kıymetli değil. Ama siz yüzde 10 öğrencinin okuduğu okulları çok kısa süre içerisinde 60 bin öğrenciye kadar düşürürseniz bunun adı demokrasiden, insaftan, izandan uzak bir hal demektir. 

Son yıllarda atılan adımlarla bu okullar tekrar ayağa kalktı. Halkımızın desteğiyle, kamunun desteğiyle imam hatip okullarımızın sayısı arttı. Ancak iddia edildiği gibi "her taraf imam hatip oldu" falan değil. 28 Şubat'ta kaybedilen zarar daha yeni telafi ediliyor. O zaman azaltılan okullar, bugün daha yeni yerine getiriliyor. Yüzde 10 olan imam hatipli öğrenci sayısı bugün yüzde 13'e gelmiş durumda. Öyle iddia edildiği gibi çok fazla falan değil. Kaldı ki bunun fazla olmasından rahatsızlık duymayız, onur duyarız, gurur duyarız. Bu okulda felsefe, matematik, yabancı dil ve bunların yanında din dersi eğitimi de olacak. Biz bu okulları yüksek Kur'an kursu olarak görmüyoruz. Biz bu okulları dinini, ibadetini öğrenen, ama onun yanında modern çağın da tüm ilimlerini öğrenen gençlerin okuduğu okullar olarak görmek istiyoruz. Keşke daha çok olsa, keşke daha çok omuz versek.  Bu okul inşallah Biga'mızda örnek bir proje haline gelecek. Çanakkale'de İmam Hatip olmayan ilçemiz kalmayacak. 

Haber Tarihi: 14 Mayıs 2017 Pazar 19:02

YORUM YAZ

 • Z.ÖzavcıZ.Özavcı10 ay önce
  Siz 28 Şubatı İmam Hatiplere ve başı kapalı kız öğrencilere indirgemiş aynı minval üzerinden gidiyorsunuz demek ki araştırmıyorsunuz yalnızca sesi çıkanları gündemde tutuyorsunuz. Benim gibi eşi kapalı devlet memurlarının mağduriyeti çektiği çileleri araştırsanız enkazından bizim de içimiz rahatlar.
 • veliveli10 ay önce
  iyi o zaman milletin yuzde 13 u de imam hatiplik yapsin oyle ya lazim bunlar hay sizin mantiginiza ben. biz seriatci yetistirmek icin aciyoz bu okullari desene kivirma lafi.
 • ahmet yükselahmet yüksel10 ay önce
  Bu lafa siz inanıyor musunuz?28 şubatcı zalimlerin sırıtıp gezmesi kanımıza dokunuyor?Ben cumhurbaşkanımız gibi kızımı yurt dışına gönderemedim.Bankasya önünden geçenler fetöcü diye tutuklanırken cuntacı katiller teker teker geberip kurtuluyor ya da ikizi fetöcüler aklıyor.Haçlıya yaranmak için müslümana özvatanında işkence eden kemalistler fetöden daha az mı hain? Korkarım 28 şubatta zirve bulan kudurmuş kemalistlerin islama müslümana ettikleri zulmün vebalini ödetememişAKP yolları elmas yapsa 2019 da16 nisandaki yüzde elliyibeklemesin.Gecikmiş adalet adalet değil diyen siz değilimisiniz
 • Müslüman oğuz türküMüslüman oğuz türkü10 ay önce
  imam hatip çok olması da önemli değil islam da önemli olan ruh dur.islam sekilci değildir.imam hatip de kız erkek ayrı öğrenim görmeli.imam hatipler şehir dışında olmalı .yatılı yurt olmalı.köy enstitülerinin islami/Müslüman halini imam hatibe uygulamamiz gerekiyor.artık bu konsept değişmeli.itikat amel noktasında itidal vasat adalet çizgisinde ehli sünnet de sağlam hocalar olmalı.hocalar her türlü yönden donanımlı olmalı.milli eğitim bakanı ben olucam neler yaparım neler.imam hatip den çıkan bilinçli çiftçi olmalı marangoz olmalı mühendis olmalı ayakkabıcı olmalı.yani imam hatibin içine endüstri mesleği karıştırıp harmanlarim.imam hatibin meclisinde tüm ayetlet okunacak.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018