TSK harekete geçiyor… Operasyon geliyor

ABD’nin PYD/YPG’yi ‘sınır muhafızı’ olarak eğitmeye başlaması, bölgedeki güvenlik riskini yükseltti.

13 Ocak 2018 Cumartesi 08:05
TSK harekete geçiyor… Operasyon geliyor

Suriye’nin İdlib kentinde aralık ayının son günlerinden itibaren peş peşe yaşanan gelişmeler, bölgeyi yeniden barut fıçısına çevirdi. Hmeymim Hava Üssü’ndeki Rus uçaklarının insansız hava aracıyla vurulması, Astana mutabakatını tehdit eden bir diğer gelişme oldu.

Gazete Habertürk'ten Murat Gürgen'in haberine göre, Moskova yönetiminin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a mektup göndermesinin ardından, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Esad rejiminin sivillere yönelik saldırılarından duyulan endişe dile getirildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aradı ve Rus uçaklarına yönelik saldırıdan Türkiye’yi sorumlu tutmadıklarını vurguladı.

17 OCAK’TA KRİTİK MGK

İdlib’de sıcak çatışma ortamına dönülmesi ve Türkiye’ye yönelik PYD/YPG tehdidinin yeni bir boyut kazanması üzerine, Ankara, Suriye topraklarında Fırat Kalkanı ile başlattığı askeri harekâtı genişletmeyi gündemine aldı. Bu çerçevede, 17 Ocak’ta toplanacak Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kritik önem taşıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ( TSK), İdlib’deki birliklerini bölgeye hafta başında ulaşan konvoylarla takviye etti ve 4’üncü gözlem noktasını kurma aşamasına geldi. Böylece Afrin tam anlamıyla kuşatma altına alındı. TSK, Afrin’e yönelik operasyonu siyasi karar alındığı anda zaman kaybetmeden başlatmaya yönelik hazırlıklarını tamamladı.

Esad güçlerinin İdlib’in doğusunda ve güneyinde kara ve hava operasyonları gerçekleştirmesi nedeniyle, 200 binin üzerinde sivil Hama ve Humus’tan İdlib merkezi ve Türkiye sınırına doğru göç etmeye başladı. Cilvegözü Sınır Kapısı’na yaklaşan Suriyelilerin sayısının 25 bini aştığı belirtiliyor.

 

Haber Tarihi: 13 Ocak 2018 Cumartesi 08:05

YORUM YAZ

 • ihsanihsan6 ay önce
  artık ben afrine operasyon yapılacağına inanmıyorum hiç ciddiyeti yok hep oyalama
 • AkınAkın6 ay önce
  Yeter artık şu Afrin operasyonu biran önce yapılsın da içimiz soğusun. Çok beklendi. Biran önce Tank modernizasyonlarına hız verip Afrin çukurunun üstünü kapatalım...
 • yunusyunus6 ay önce
  Erdoğan diyordu zulme karşı susanda zalidir diyor. Erdoğan israilin zulmunu görmiyor sadece afrini göryor. Buda sadece ırkçiliktir islamla alskası yoktur.
 • Kürdistan Kürdistan 6 ay önce
  'İslamcı' faşist ırkçı münafıklar, kürd düşmanlarısınız. Türk devleti orayı işgal etmeye başladığı zaman yüzlerce binlerce cesed sizlerin memleketine gönderilecek. O zaman da içiniz soğuyacak mı?
 • Hasan MüllerHasan Müller6 ay önce
  Geldiginiz gibi geri dönersiniz, orasi piknik alani degil. Dikkat sert kayalar olabilir !
 • hsyn2802hsyn28026 ay önce
  Yemez... helede rusya ile abd sdg için anlaşmaya vardıysa.Fırat kalkanı ile sırtımızı sıvazlayıp tamam sensin deyip bi yerlerimizi kaldırdıler milletin gözünü bayadılar lakin fazla yerinden oynama kafanı kırarız dediler. Yiyosa aşağılara inin hadii. yemez yemez. Atıp tutuyorlar. Operasyon mu yapacaksınız ozaman başlayın hadi hadi. laf laf laf.
 • selçukselçuk6 ay önce
  geçmiş olsun
 • abdoabdo6 ay önce
  kime karşı eğitiyor teröristleri daeş bahane. esası tc ye karşı yetiştiriyor yahudi baş çıban ısrael.dünyadaki silahlı olayların ve terörün esas baş çıbanı siyonist ısrael vesömürgesi ve yahudilerin yönetimi altında bulunan abd (genelde yöneticileri vede başkanları hep yahudidir), england ve bazı ab ülkeleridir. içimizdeki zengin yahudilere çok dikkat edilip denetlenmesi gereklidir. gerek daeş , fetöş ,pkk , pyd , ypg , dhkpc vesaire terör örgütleri bunların besleyip tc nin vede orta doğunun başına bela ettikleri p..çleridir.
 • AkınAkın6 ay önce
  Yeter artık şu Afrin operasyonu biran önce yapılsın da içimiz soğusun. Çok beklendi. Biran önce Tank modernizasyonlarına hız verip Afrin çukurunun üstünü kapatalım...
 • hüseyinhüseyin6 ay önce
  Bu ooerasyon zalim israilemi yoksa zalim esedemı

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü