'Trump'ın yasak listesinde İstanbul'da var' iddiası

ABD Başkanı Donald Trump'ın şok bir yasağa daha imza attığı öne sürüldü. İddiaya göre, Trump yönetimi sekiz ülkeden ABD'ye yapılan uçuşlarda; yolcuların, boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasakladı. Associated Press'e konuşan ABD'li bir yetkili, söz konusu yasağın, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığını öne sürdü. Yetkiliye göre, bu kentlerden biri İstanbul.

21 Mart 2017 Salı 10:09
'Trump'ın yasak listesinde İstanbul'da var' iddiası

Anadolu Ajansı'na göre, Amerikan medyasında yer alan ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberlerde, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden ABD'ye seyahat eden yolcuların dizüstü ve tablet bilgisayarların yanı sıra kamera ve DVD oynatıcı gibi elektronik cihazları kabine almalarının yasaklanacağı ve bagaja verilmesi koşulunun getirileceği öne sürüldü.

Direktifin bir güvenlik tehdidi sonucu verildiği belirtilerek, uygulamanın bugünden itibaren başlamasının beklendiği iddiasında bulunuldu. Yasağın ne kadar süreceği ise belirtilmedi.

YASAĞIN NEDENİ

Adı açıklanmayan bir yetkili, CNN'e yaptığı açıklamada, yasağın Arap Yarımadası El Kaidesi ve kısa süre önce Yemen'de Amerikan özel kuvvetlerince yapılan bir baskında elde edilen istihbaratla ilişkili olduğunu öne sürdü.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanlığının ise Amerikan medyasına, elçiliklerin ilgili havayolları şirketlerini bilgilendirmeye başladığını açıkladığı duyuruldu.

AP: 10 KENTTEN BİRİ İSTANBUL

Associated Press'e konuşan ABD'li bir yetkili, söz konusu yasağın, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığını öne sürdü. İsmi açıklanmayan yetkiliye göre, bu kentlerden biri İstanbul.

ABD'li yetkili diğer kentleri ise şöyle sıraladı:

- Kahire (Mısır)
- Amman (Ürdün)
- Kazablanka (Fas)
- Doha (Katar)
- Riyad ve Cidde (Suudi arabistan)
- Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emrilikleri)
- Kuveyt kenti (Kuveyt)

Associated Press'e konuşan bir başka ABD'li yetkili, yasaktan dokuz havayolu şirketinin etkileneceğini söyledi ancak isimlerini açıklamadı. Yetkililer, yasaktan ABD'li havayolu şirketlerinin etkilenmeyeceğini duyurdu.

Trumptan yeni bir yasak daha.. Şok İstanbul iddiası
Associated Press, İstanbul'la ilgili iddiasını ABD'li bir yetkiliye dayandırdı.

ÜRDÜN HAVAYOLLARI'NDAN AÇIKLAMA

Ürdün Kraliyet Havayolları (Royal Jordanian Airlines), Twitter hesabından, Kuzey Amerika uçuşlarında çoğu elektronik cihazın kabinlere alınmasını yasaklayacaklarını açıkladı. Şirket, daha sonra sildiği tweet'inde şu ifadelere yer verdi:

"ABD'nin ilgili bakanlıklarından verilen talimatlar gereğince ABD'ye giden veya ABD'den gelen tüm uçuşlarımızda elektronik ve elektrikli cihazların yolcu kabinine alınmasının kati bir surette yasaklandığını değerli yolcularımıza bildiriyoruz. Cep telefonları ve tıbbi cihazlarına uçuş sırasında gereksinim duyulduğundan bu cihazlar yasak dahilinde değiller."

Açıklamada uygulamanın bugün başlayacağını duyuran şirket, yasağın Montreal, New York, Chicago ve Detroit uçuşlarında uygulanacağını belirtti.

SUUDİ HAVAYOLU ŞİRKETİ DE İDDİAYI DOĞRULADI

Suudi Arabistan'ın El Riyad gazetesi ise Suudi hükümetinin sivil havacılık otoritelerini yasak konusunda bilgilendirdiğini yazdı. Saudia Hava Yolları da Twitter hesabı üzerinden bu iddiayı doğruladı.

Havayolu şirketi, yeni düzenlemeyle birlikte, kabinlere cep telefonundan büyük tüm elektronik cihazların alınmasının yasaklanacağını ifade etti.

Haber Tarihi: 21 Mart 2017 Salı 10:09

YORUM YAZ

 • AliAli1 yıl önce
  İsta.yasak koyarsanız bizde abd gelen uçakların hepsine yasak koymali abd ab bunlar aynı soyun itleri bunlar birbirini ısırmaz o yüzden müslümanlar aklını başına alsın ve İslam alemi birleşme zamanı geldi geçiyor
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Resmi olarak terör ihraç eden ülkeler arasına girdik artık. Bundan sonra ne turist gelir ne yatırımcı. Hayırlı olsun ülkeye.
 • isuzgenisuzgen1 yıl önce
  bu trump densizin biri belli inşallah abd yi yıkar faydası o olur
 • Cafer Cafer 1 yıl önce
  Katil abd den kalkan uçaklar da silah taşidigi şüpsiiçin aranmalı
 • hercaihercai1 yıl önce
  Abdullah, sen de gec kalma, pilini pirtini topla Newyorka at kendini! Teroristlerin arasinda kalma, sana yazik olur!
 • Dursun yilmazDursun yilmaz1 yıl önce
  Kafasına göre dünyaya gözdağı veriyo Müslümanların birleşiyor ümmeti Muhammed yanıyor yanıyorbu ateş Avrupalıların yakacak diğer kitalarida
 • Murat AygenMurat Aygen1 yıl önce
  BAŞKAN TRUMP'ın aldığı bu karar kesinlikle Sn.ERDOĞAN'a değil, fakat THY'ye verilmiş bir cezadır. Tıpkı Koç Holding, Türkiye $ Bankası, TUSiAD, TCMB, ... gibi bir ATATÜRKÇÜ suç odağı olan THY'nin “efsâne” genel müdürlerinden Cem Kozlu Amerika'ya nasıl kazık atılacağını öğretir “Uluslararası Pazarlama” ders(!) kitabı yazmış, kitap Türkiye $ Bankası Kültür Yayınları yayınevince basılmıştır.

Günün Karikatürü

Yeni Akit Gazetesi - Günün Karikatürü 16.03.2018